Reklama
reklama

Kapr nebo losos? Brňáci se drží tradic a kupují rybu z českých vod

Vánoční nákupy sice potvrzují, že Češi se gastronomických tradic v podobě smaženého kapra a bramborového salátu nevzdávají, ale mnoha lidem vánoční kapr nechutná nebo nevoní a hledají vhodnou a chutnou alternativu. A pokud nejste vyznavači obaleného kapřího řízku či jeho přípravy na kmíně nebo na modro, můžete zvolit jinou rybu ke štědrovečernímu stolu. Třeba lososa.

Většina českých Vánoc se neobejde bez kapra, v některých domácnostech se ale na vánočním stole objevuje také losos nebo pstruh. „V posledních letech sledujeme nárůsty prodejů také u lososa, kterého před Vánoci prodáváme desítky tisíc kilogramů,“ komentuje prodejce Jiří Mareček. Rodiny, které na stůl neservírují rybu, nakupují například vinné klobásy. Těch se těsně před Vánoci prodá desítky tisíc kusů. Svátky se také neobejdou bez dobrého pití. Podle prodejů si Češi na Vánoce nejčastěji přiťuknou šumivým vínem nebo vínem červeným. Rostou také prodeje českého piva, kterého se loni před Štědrým dnem prodalo přes osm milionů lahví. Oblíbené jsou také sladké likéry, u kterých je zaznamenán nárůst o více než dvě stě procent.

Tradičnímu vánočnímu kaprovi v posledních letech vyrostl tvrdý konkurent. Na Štědrý den si čím dál více lidí dává lososa, který je zdravější a jednodušší na přípravu. Losos je celoročně nejoblíbenější mořská ryba. Obsahuje nenasycené mastné kyseliny a je jednoduchý na přípravu, protože jeho chuť je výrazná sama o sobě. Lidé ji znají a jsou na ni zvyklí.

Vánoční kapry si lidé v Brně mohli koupit už minulý týden. A právě dnes a zítra budou mít prodejci napilno nejvíce. Rybníkářství Pohořelice má na prodej v Brně a okolí letos připraveno tři sta tun kaprů. Zákazníci si vyberou buď kapra první kategorie, nebo výběrového kapra. V první kategorii jsou ryby, které váží 1,80 až 2,6 kila. Výběroví jedinci jsou větší. Nejtěžší váží až pět kilo. Lidé jim dávají přednost, mají totiž už vyvinuté pohlavní žlázy. A právě jikry a mlíčí se používají k přípravě rybí polévky.

Cenu si určují jednotliví prodejci. Menší kapři stojí kolem dvaaosmdesáti korun za kilo, cena výběrové ryby se pohybuje kolem pětadevadesáti korun. Ceny jsou podobné jako loni. A to i přesto, že chladné jaro a podzim rybám příliš nesvědčily. Rostly pomaleji a méně než obvykle.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Komentáře