Reklama
reklama

Jak se pečou tradiční velikonoční jidáše? Krok za krokem

Velikonoce jsou svátky opředené pověrami a křesťanskou symbolikou. Jejich původní symbolika se sice pomalu vytrácí a svátky jara slavíme daleko víc konzumním způsobem, ale zůstala lidová oslava se spoustou dobrého jarního jídla, pletených pomlázek a barvených vajec.

Pokud Vás zajímá velikonoční proměna mouky například v typické velikonoční pečivo jidáše, přinášíme obrazový recept.

Jidáše se sice podle tradic mají péct na zelený čtvrtek, ale kdo to nestihl, může se do nich pustit i o víkendu. Jidáše jsou pečivo které má podobu krouceného provazu. Ten symbolizuje to, že se Jidáš po zrazení Krista oběsil.  Kdo sní jidáše, má být  celý rok chráněn před hadím uštknutím, včelím bodnutím a lidskou zradou.

Původ Jidášů je však mnohem starší. V pohanských dobách byly jakýmsi obřadním pečivem, jež symbolizovalo plodnost a hojnost. Neboť kyne a nabývá stejně jako plod.

V lidových tradicích mívají Jidáše tvary zvířátek, ptáčků raků a mají tak přivolat jaro.

Recept na Jidáše (těsto pro domácí pekárnu):

150 g másla, 250 ml mléka, 2 vejce, 500 g hladké mouky, 5 g cukru, 2 sáčky vanilkového cukru, špetku soli, trochu citrónové šťávy, sušené droždí. Po vykynutí z těsta vyválíme provazy, které splétáme. Ještě na plechu je potřeme rozšlehaným vajíčkem a pak teprve pečeme na 180 stupňů Celsia asi 25 minut.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře