Reklama
reklama

Jak se pečou tradiční velikonoční jidáše? Krok za krokem

Velikonoce jsou svátky opředené pověrami a křesťanskou symbolikou. Jejich původní symbolika se sice pomalu vytrácí a svátky jara slavíme daleko víc konzumním způsobem, ale zůstala lidová oslava se spoustou dobrého jarního jídla, pletených pomlázek a barvených vajec.

Pokud Vás zajímá velikonoční proměna mouky například v typické velikonoční pečivo jidáše, přinášíme obrazový recept.

Jidáše se sice podle tradic mají péct na zelený čtvrtek, ale kdo to nestihl, může se do nich pustit i o víkendu. Jidáše jsou pečivo které má podobu krouceného provazu. Ten symbolizuje to, že se Jidáš po zrazení Krista oběsil.  Kdo sní jidáše, má být  celý rok chráněn před hadím uštknutím, včelím bodnutím a lidskou zradou.

Původ Jidášů je však mnohem starší. V pohanských dobách byly jakýmsi obřadním pečivem, jež symbolizovalo plodnost a hojnost. Neboť kyne a nabývá stejně jako plod.

V lidových tradicích mívají Jidáše tvary zvířátek, ptáčků raků a mají tak přivolat jaro.

Recept na Jidáše (těsto pro domácí pekárnu):

150 g másla, 250 ml mléka, 2 vejce, 500 g hladké mouky, 5 g cukru, 2 sáčky vanilkového cukru, špetku soli, trochu citrónové šťávy, sušené droždí. Po vykynutí z těsta vyválíme provazy, které splétáme. Ještě na plechu je potřeme rozšlehaným vajíčkem a pak teprve pečeme na 180 stupňů Celsia asi 25 minut.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře