Reklama
reklama

Jablečný závin vnese do šedivého zimního dne voňavé pohlazení

Zima se ještě ani zdaleka nechýlí ke konci, jaro je daleko, léto zcela v nedohlednu a po ovoci se stýská. Ještěže máme jablka. Ať je venku břečka jakákoli, jablečný závin vnese do šedivého dne voňavé pohlazení, které rázem utěší. Recept na některé zlatavé dobroty si hospodyňky předávají z generace na generaci.

Jabečný závin se vyplatí péct z domácího těsta. Recept je snadný a vyhnete se tím používání kupovaného listového, v němž mohou být všelijaké pochybné tuky. Také mouku můžete zvolit dle svého výběru. S jemně mletou špaldovou dosáhnete lahodného výsledku a nutriční bilance vašeho výtvoru bude podstatně příznivější. Do štrůdlu nepřidáváme cukr, byť jsme toho názoru, že moučník má být především dobrý a až potom zdravý. Pokud se však podaří snoubit obojí, je to ideál. Tenhle štrůdl se mu dost blíží.

Přísady:

Těsto:
350 g hladké mouky
6 lžic studené vody
2 lžíce octa (může být jablečný, ať je to tematické)
2 vajíčka (nejlépe z volného chovu)
250 g másla
2 lžíce másla nebo rozšlehané vajíčko na potření

Náplň – na jeden závin:
2-3 jablka, podle velikosti
hrstka rozinek
hrstka posekaných vlašských ořechů
2-3 lžíce ovesných vloček
mletá skořice

Postup:
Oddělíme 2/3 mouky a spojíme s ostatními přísadami kromě másla (a náplně, pochopitelně). Do zbylé třetiny mouky nakrájíme na kousíčky máslo a hbitě zpracujeme v drobenku. Potom obě těsta spojíme a jemně a rychle propracujeme. Drobné kousíčky másla v těstu nevadí.

Těsto bude velmi měkké, dáme ho tedy do chladničky nejméně na 2 hodiny, aby ztuhlo. Můžeme je také zmrazit, popřípadě zmrazit část a příští pečení závinu bude vyloženě blesková záležitost (pokud těsto včas rozmrazíte).

Uvedená dávka vystačí na tři záviny. Troubu rozehřejeme na 180˚C. Třetinu těsta rozválíme na pomoučeném válu na sílu 2-3 milimetry, žádoucí je tvar obdélníku. Čím tenčí těsto, tím větší chuťový prostor dostává náplň. Ale když bude příliš tenké, potrhá se. Takže – přiměřeně.

Středem obdélníku nasypejte do pruhu polovinu vloček. Na ně naklaďte oloupaná, na plátky nakrájená jablka a poprašte skořicí. Posypte rozinkami a ořechy a završte zbylými vločkami. Nyní štrůdl něžně zaviňte, přeneste na plech vyložený pečícím papírem a položte „švem“ dolů. Potřete rozpuštěným máslem či rozšlehaným vajíčkem a na několika místech propíchněte špejlí, aby mohla unikat pára a závin se neroztrhnul.

Pečte 30-40 minut dozlatova a průběžně kontrolujte. Vytáhněte z trouby a pokuste se vydržet, dokud aspoň trochu nevychladne.

Autor: 
redakce
Aktuálně
K dalšímu neštěstí na jihomoravských železničních tratích došlo dnes ráno v Brně.
25.09.2017 - 13:54
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Komentáře