Reklama
reklama

Hitem mezi mladými je dnes příprava sushi. Je jednoduché, levné a chutné

Jen 5 kilogramů ryb na osobu spořádají ročně Češi. V zahraničí přitom dospělý člověk sní v průměru až 16 kilogramů ryb ročně. Problém je v tom, že více než polovina Čechů - 66,1 procenta - v průzkumu iniciativy „Vím, co jím a piju“, považuje sice ryby za zdravé, ale drahé maso.

Nákup ryb dvakrát až třikrát týdně nemusí položit rodinný rozpočet. Pokud nemáte možnost si koupit rybu čerstvou, klidně kupte mraženou. Při výběru ale musíte sledovat podíl vody, který musí být co nejnižší.

Mezi levné, a přesto kvalitní ryby patří i sleď, například v podobě oblíbeného zavináče. Není pak vůbec těžké zařadit ryby do jídelníčku několikrát týdně. Dejte si jeden den rybí pomazánku z uzeného lososa k snídani, další den těstovinovo-zeleninový salát s tuňákem k obědu, nebo zavináč k večeři. Když k tomu jednou týdně přidáte pečenou čerstvou rybu, budete mít v jídelníčku ryb dostatek. „Rozhodně ale pro vaření kupujte čerstvé ryby. Například některé supermarkety je nabízí. Nedoporučoval bych kupovat konzervované nebo jinak upravované ryby. Právě těmi úpravami totiž ryba ztrácí živiny a důležité přírodní látky,“ říká specialista na sushi a asijskou kuchyni Jan Markel.

Rybí maso je totiž pro tělo zajímavé. Využije ho mnohem lépe než hovězí, telecí nebo vepřové. Je totiž bohaté na kvalitní, lehce stravitelné bílkoviny. Ryby jsou také významným zdrojem vitaminů a minerálních látek. Rybí tuk obsahuje omega-3 mastné kyseliny, které v běžném jídelníčku lidem často chybí.

V brněnských ulicích lze v poslední době vysledovat zajímavý trend. Ze smaženého jídla a nudlí na ryby – konkrétně sushi – se začínají přeorientovávat čínská bistra. Sushi se totiž stává stále více oblíbeným jídlem hlavně mezi mladými lidmi. Je jednoduché na přípravu, není drahé a každý si tu svoji porci může udělat podle své chuti. Fantazii se zde totiž meze nekladou. „Sushi je výborné dietní jídlo. Obsahuje prakticky jen rýži, zeleninu a rybu,“ říká Markel s tím, že změnu nabídky ve stáncích a bistrech jen vítá.

Na brněnských zahradách a terasách se také začalo grilovat a právě ryby jsou na grilu považovány za pochoutku. Grilování je totiž jedním z nejlepších způsobů úpravy ryb. Odborníci radí, dát přednost říčním rybám, třeba pstruhům. Lze grilovat ale všechny druhy sladkovodních ryb - kapr, amur, tosltolobik, pstruh, siven, candát, sumec. Jejich maso je poměrně rychle upečené, a proto je nejlépe upravujeme vcelku, případně nakrájené na porce, filety či podkovy.

Je více způsobů, jak sladkovodní ryby grilovat. Určitě nevolíme otevřený přímý oheň, ale sálavý žár (uhlíky), pečení v alobalu nebo pečení v kleštích. Přinášíme také několik receptů:

Pstruh na špízu

U prvotní verze tohoto pokrmu se ryba jednoduše napíchne na špíz a opeče se nad otevřeným ohněm. Recept lze trochu zdokonalil tím, že do ryby vložíme jarní cibulku a máslo a obalíme ji v anglické slanině. Pstruh je totiž nejlepší, když ho připravíte na grilu. V ideálním případě použijete gril s dřevěným uhlím, do kterého ale naplníte špalíky dřeva. Ale i když máte plynový gril, bude pstruh vynikající.

Sumec s pažitkou

Filety sumce osolte, pokmínujte. Položte na ně na kolečka nakrájenou cibuli a rajčata a posypejte pažitkou. Zabalte do alobalu a na 20 minut položte na plynový gril. Pečte při teplotě 200 stupňů.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Šestice brněnských pedagogů získá ocenění Učitel roku 2018. Slavnostní předání ocenění se uskuteční při příležitosti Dne učitelů ve středu 28. března 2018 na Nové radnici.
16.03.2018 - 11:30
Ulici Hanácká čeká od dnešní osmé hodiny uzavírka. Z toho důvodu bude omezen průjezd veškeré dopravy ulicí Hanáckou v obou směrech. Rovněž zastávku Hanácká čeká přeložení. Uzavírka potrvá do...
16.03.2018 - 07:00
Divadlo žije. Bez ohledu na okolnosti. I tak by se dalo popsat inkluzivní taneční divadlo Kafkasia, které bude mít premiéru 14. dubna 2018 v Brně. Šestice tanečníků – včetně dvou s tělesných...
15.03.2018 - 22:15
Komentáře