Reklama
reklama

Čajový slovník: Víte, co znamená dust, fluff nebo pekoe?

Podzim není jen obdobím hojnosti a pestrých barev, je to i čas na šálek teplého čaje. Vyberte si ten svůj! Podívejte se na pár zajímavostí z oblasti čaje.

Bílý čaj - Zlepšuje dýchání, uvolňuj , má homeopatické účinky. Zalévá se 90 – stupňovou vodou. Pochází z Číny. Na rozdíl od populárního zeleného čaje si svoji pozici bílý čaj v západních civilizacích teprve získává. Bílý čaj je charakteristický svou jemnou vůní a nasládlou chutí. Pro své jedinečně antioxidační složky je užitečný pro zdraví a také jako lék na hubnutí. Je vhodný také jako doplňek pro komplexní detoxikační kúru. Bílý čaj se také hojně využívá v kosmetice. Mezi nejznámější druhy bílého čaje patří Bai Mu Tan – což znamená bílá pivoňka a má sytou sladkou vůni, Shou Mei – základní třída bílého čaje, Son Jiang – tradiční kvalitní druh, Darjeeling – spadá do kategorie nejdražších čajů na světě a má prvotřídní kvalitu, Bai Hao Yin Zhen – tzv. stříbrné jehličky – údajně jeden z nejchutnějších bílých čajů, Pai Mu Tan King – má jemnou a plnou chuť s možností až 10 louhování.

Čaj GYUKORO - Někdy se také nazývá nefritová rosa. Upravuje vysoký krevní tlak, odbourává cholesterol z krve a oddaluje stárnutí. Jde o zelený čaj z Japonska, který se pokládá za jeden z nejdražších čajů světa. Za 1 kilogram zaplatíte i 6 tisíc eur.

Černý čaj - Upravuje krevní oběh a může i přehánět. Dárdžilling, Cejlon a Assam jsou druhy černého čaje. Zalévá se vařící vodou a luhuje 3 až 5 minut. Pochází z východní Asie, Afriky a Indie. Černý čaj si tehdy oblíbili hlavně Angličané, v době opiových válek jej však přestali nakupovat v Číně a hledali jiná místa pro dovoz černého čaje. Tehdy se začal černý čaj vyrábět také v Indii – v oblastech Assam a Darjeeling. Cejlonský černý čaj můžeme pít také jen díky náhodě – na Cejlonu se vždy pěstovala hlavně káva, po epidemii rzi však pěstitelé přešli na odolnější čajovník.

Jak se dělá černý čaj? Po sklizni se čajové lístky nechají zavadnout, poté se svinují – tak dojde k porušení buněčných stěn listu a uvolnění aromatických látek. Následuje proces fermentace – to znamená postupnou oxidaci „šťávy“ z lístků na vzduchu. Lístky mění svou barvu a díky enzymatickým reakcím také chuť a vůni. Po dosažení žádané barvy a vůně se fermentace přeruší rychlým zahřátím lístků. Horkem se lístky také usuší – tím se zvýší trvanlivost čaje i koncentrace vonných látek.

Čaj Oolong - Pomáhá odbourávat tuk a upravuje trávení. Pěstuje se zejména v Číně a Taiwanu.

Čaj ROOIBOS - Uvolňuje a pomáhá usnout. Dá se z něj připravit chai latte, což je vlastně bezkofeinová verze kávového latte. Pochází z Jižní Afriky.

Zelený čaj - Snižuje hladinu cukru v krvi, ale i riziko rakoviny. Nikdy ho nezalévejte vroucí vodou, stačí 80 stupňů. Pěstuje se zejména v Číně a Japonsku.

Malý čajový lexikon

Blend – směs různých druhů čaje.

Dust – pylový čaj, jehož lístky jsou obzvláště jemně prosévané.

First Flush – první sklizeň po zimní pauze, většinou se začíná od 15. března.

Second Flush – druhý sběr nebo letní žeň, začíná se od 20. května.

Fluff – světlehnědý čajový pyl, který vzniká při lámání lístků rostliny čajovníku.

Stupeň – vyjadřuje velikost čajových lístků a získává se různým prosévání.

Pekoe – označení jednoho stupně lístku , popisuje zcela nebo jen částečně polámané čajové lístky.

Gunpowder – zelený čaj získaný po letním sklizni, jeho lístky jsou stočené do kuliček.

Instantní čaj – rozpustný čaj, často se používá na ledový čaj.

Plain – velmi jednoduchý, cenově výhodný čaj.

Tein – v lístcích zachycena látka, má stejný účinek jako kofein.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Hrad Špilberk Foto: Centrum news
Rok 1968 v Brně očima cenzora. Tak se jmenuje nová výstava Muzea města Brna, která připomene letošní 50. výročí okupace Československa vojsky pěti států Varšavské smlouvy.
22.08.2018 - 07:00
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Komentáře