Reklama
reklama

Čajový slovník: Víte, co znamená dust, fluff nebo pekoe?

Podzim není jen obdobím hojnosti a pestrých barev, je to i čas na šálek teplého čaje. Vyberte si ten svůj! Podívejte se na pár zajímavostí z oblasti čaje.

Bílý čaj - Zlepšuje dýchání, uvolňuj , má homeopatické účinky. Zalévá se 90 – stupňovou vodou. Pochází z Číny. Na rozdíl od populárního zeleného čaje si svoji pozici bílý čaj v západních civilizacích teprve získává. Bílý čaj je charakteristický svou jemnou vůní a nasládlou chutí. Pro své jedinečně antioxidační složky je užitečný pro zdraví a také jako lék na hubnutí. Je vhodný také jako doplňek pro komplexní detoxikační kúru. Bílý čaj se také hojně využívá v kosmetice. Mezi nejznámější druhy bílého čaje patří Bai Mu Tan – což znamená bílá pivoňka a má sytou sladkou vůni, Shou Mei – základní třída bílého čaje, Son Jiang – tradiční kvalitní druh, Darjeeling – spadá do kategorie nejdražších čajů na světě a má prvotřídní kvalitu, Bai Hao Yin Zhen – tzv. stříbrné jehličky – údajně jeden z nejchutnějších bílých čajů, Pai Mu Tan King – má jemnou a plnou chuť s možností až 10 louhování.

Čaj GYUKORO - Někdy se také nazývá nefritová rosa. Upravuje vysoký krevní tlak, odbourává cholesterol z krve a oddaluje stárnutí. Jde o zelený čaj z Japonska, který se pokládá za jeden z nejdražších čajů světa. Za 1 kilogram zaplatíte i 6 tisíc eur.

Černý čaj - Upravuje krevní oběh a může i přehánět. Dárdžilling, Cejlon a Assam jsou druhy černého čaje. Zalévá se vařící vodou a luhuje 3 až 5 minut. Pochází z východní Asie, Afriky a Indie. Černý čaj si tehdy oblíbili hlavně Angličané, v době opiových válek jej však přestali nakupovat v Číně a hledali jiná místa pro dovoz černého čaje. Tehdy se začal černý čaj vyrábět také v Indii – v oblastech Assam a Darjeeling. Cejlonský černý čaj můžeme pít také jen díky náhodě – na Cejlonu se vždy pěstovala hlavně káva, po epidemii rzi však pěstitelé přešli na odolnější čajovník.

Jak se dělá černý čaj? Po sklizni se čajové lístky nechají zavadnout, poté se svinují – tak dojde k porušení buněčných stěn listu a uvolnění aromatických látek. Následuje proces fermentace – to znamená postupnou oxidaci „šťávy“ z lístků na vzduchu. Lístky mění svou barvu a díky enzymatickým reakcím také chuť a vůni. Po dosažení žádané barvy a vůně se fermentace přeruší rychlým zahřátím lístků. Horkem se lístky také usuší – tím se zvýší trvanlivost čaje i koncentrace vonných látek.

Čaj Oolong - Pomáhá odbourávat tuk a upravuje trávení. Pěstuje se zejména v Číně a Taiwanu.

Čaj ROOIBOS - Uvolňuje a pomáhá usnout. Dá se z něj připravit chai latte, což je vlastně bezkofeinová verze kávového latte. Pochází z Jižní Afriky.

Zelený čaj - Snižuje hladinu cukru v krvi, ale i riziko rakoviny. Nikdy ho nezalévejte vroucí vodou, stačí 80 stupňů. Pěstuje se zejména v Číně a Japonsku.

Malý čajový lexikon

Blend – směs různých druhů čaje.

Dust – pylový čaj, jehož lístky jsou obzvláště jemně prosévané.

First Flush – první sklizeň po zimní pauze, většinou se začíná od 15. března.

Second Flush – druhý sběr nebo letní žeň, začíná se od 20. května.

Fluff – světlehnědý čajový pyl, který vzniká při lámání lístků rostliny čajovníku.

Stupeň – vyjadřuje velikost čajových lístků a získává se různým prosévání.

Pekoe – označení jednoho stupně lístku , popisuje zcela nebo jen částečně polámané čajové lístky.

Gunpowder – zelený čaj získaný po letním sklizni, jeho lístky jsou stočené do kuliček.

Instantní čaj – rozpustný čaj, často se používá na ledový čaj.

Plain – velmi jednoduchý, cenově výhodný čaj.

Tein – v lístcích zachycena látka, má stejný účinek jako kofein.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře