Reklama
reklama

Bezlepková dieta. Je chutná a hlavně zachrání život

Bolesti břicha, hubnutí, průjem, zácpa, únava, chudokrevnost či potraty, to všechno mohou být příznaky celiakie, autoimunitního onemocnění způsobeného nesnášenlivostí lepku. Choroba je to záludná a hlavně nevyléčitelná. Všem celiakům tak zachraňuje život jediné: bezlepková dieta.

Zažívací problémy bývají hlavním průvodním jevem onemocnění celiakie – alergie na lepek. Rozhodně se tato nemoc netýká jen dětí, u kterých se většinou alergie na lepek projeví mezi prvním a druhým rokem života. Jsou i stovky případů dospělých, kteří se celý život potýkají s různými zdravotními problémy a až speciální vyšetření odhalí celiakii. Je to bohužel nevyléčitelná nemoc a bezlepková dieta se při ní musí dodržovat po celý zbytek života.

Může být však i tato dieta chutná? Rozhodně ano. I v Brně už existuje několik podniků, kde přímo jídla a další dobroty pro celiaky nabízí. Čerstvě upečené slané a sladké pečivo pro celiaky najdete třeba v kavárně Placz café v obchodním centru Letmo. „Největší poptávka je po sladkém pečivu. Proto nabízíme například klasickou bábovku nakrájenou na plátky, muffiny v různých tvarech, povidlové Honzovy buchty a ze zákusků minivětrníčky,“ říká Eva Velebová, která sladké i slané bezlepkové pečivo pro kavárnu Placz Café vyrábí a peče. Vše má připraveno každý den čerstvé, do výrobků nepřidává žádné konzervanty a na zakázku peče například i housky.

Aby splnila podmínku bezlepkového výrobku musí použít nejen bezlepkovou mouku, ale i všechny ostatní suroviny – puding, čokoládu, kypřící prášek. Vzhledem k cenám bezlepkových surovin – kilo mouky stojí 120 korun – je bezlepkové pečivo drahé. V kavárně Placz café ale koupíte dílek chutné bábovky z kvalitních potravin za přijatelných 20 korun.
Kavárna Placz café také nyní svoje bezlepkové výrobky certifikuje ve Státním zdravotním ústavu. „Certifikát a ověření kvality je potřeba, lidé s bezlepkovou dietou musí mít k našim výrobkům důvěru,“ dodal majitel podniku Ivo Komárek.

Bezlepková dieta se sice při prvním pohledu může jevit jako nesmírně náročná. Konvenční snaha o napodobování běžného jídelníčku je poněkud složitá a také finančně nevýhodná. Z pohledu standardního stravování se může jevit dokonce až nudná a nesmírně omezující, ale není tomu tak. Místo používání bezlepkových směsí lze používat přirozeně bezlepkové suroviny a výsledkem jsou nové variace a nové kombinace chutných jídel, které bez výhrad a navíc s chutí konzumují i členové rodiny, kteří tuto dietu dodržovat nemusí.

A o to vlastně jde. Udělat z diety nedietu. Jak? Povýšit jí na životní styl. Aby se celiatik necítil handicapovaný a zdraví členové rodiny neměli pocit, že jedí „dietně“. Původní handicap lze změnit ve výhodu - mnohem nápaditější a pestřejší jídelníček, než doposud.

Plno dobrůtek pro celiaky - od polévek, přes saláty a hlavní jídla až po výborné dezerty - všechno v bezlepkové úpravě mají například i v Restauraci živé stravy v Brně, bohatý jídelní lístek s bezlepkovými pokrmy najdou celiaci i v restauraci Tropicana.

Bezlepkové suroviny pro výrobu domácích jídel pak najdou například v prodejně Dobrý Špajz. „Lidé na bezlepkové dietě u nás najdou řadu surovin, nejdůležitější však je, že jim můžeme nabídnout stoprocentně bezlepkové uzeniny. Garantujeme, že naši dodavatelé je vyrábí pouze z masa bez přidání škrobu, nebo mouky,“ říká Markéta Vlachová.

Celiakie je poměrně rozšířená nemoc. V Česku působí Společnost pro bezlepkovou dietu, která každému zájemci poradí, jak se s nemocí vypořádávat. Na internetové adrese www.celiak.cz jsou nejen informace o této chorobě, ale i seznam bezlepkových obchodů i potravin, recepty na bezlepková jídla nebo rady pro pacienty, kteří se chystají třeba na dovolenou do zahraničí.

Máte-li podezření na celiakii, rozhodně nezačněte držet bezlepkovou dietu, která by výsledky mohla zkreslit. Nechte si nejdříve udělat u svého praktického lékaře speciální vyšetření. Celiakii lze diagnostikovat z krve stanovením protilátek ke tkáňové transglutamináze, endomysiu a gliadinu. V případě pozitivního výsledku vás vyšetří gastroenterolog, který použije takzvanou enterobiopsii, při níž je pacientovi odebrán malý vzorek tenkého střeva. Celiakie není alergie na potraviny. Lidé s alergií na potraviny mají obvykle potíže okamžitě po požití „nevhodné“ potraviny. Objeví se u nich vyrážka, mají průjem, zvrací. U pacientů s lepkem se potíže projeví po několika měsících či letech, během nichž pacient přijímal každý den potraviny s lepkem.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře