Reklama
reklama

Lidé na Jižní Moravě neznají svou hladinu cukru v krvi a ignorují preventivní prohlídky

Téměř polovina lidí na Jižní Moravě nezná svou hladinu cukru v krvi a třetina neabsolvuje včas preventivní prohlídky. Právě nezájem o prevenci je přitom podle odborníků důvodem, proč desítky tisíc Čechů o své cukrovce neví.

Ačkoli je povědomí o rizicích neléčené cukrovky vysoké a polovina dospělých se obává, že cukrovkou onemocní, zůstávají lidé z Jižní Moravy fatalisty. Šest z deseti lidí v regionu neví, že cukrovce lze předcházet.

Co vyplynulo  z výzkumu, který v kraji provedla společnost Sanofi a agentura Millward Brown?

  • Nízké povědomí o glykémii je i v rizikové věkové skupině 56-65 let, kde svou hladinu cukru v krvi nezná každý třetí respondent (33 %)
  • Lidé na Jižní Moravě si uvědomují rizika komplikací, 63 % z nich ví, že cukrovka může vést k oslepnutí, 79 % zná riziko amputace dolních končetin
  • Přiznávají ale, že zdravý životní styl zanedbávají – polovina lidí v regionu nesportuje, jen 15 % se stravuje zdravě, polovina přiznává nadváhu
  • Mezi obyvateli Jižní Moravy stále přetrvává řada mýtů o cukrovce

Onemocnění cukrovkou se obává téměř polovina lidí na Jižní Moravě. Každý osmý respondent je pak přesvědčen, že jeho osobní riziko onemocnění cukrovkou je vysoké. Podle lékařů trápí cukrovka 2. typu přibližně desetinu populace. Ovšem o tom, že by se měli léčit s cukrovkou, ví jen 7 % lidí v kraji, vyplynulo z průzkumu. „Téměř polovina Jihomoravanů svou hladinu cukru v krvi nezná,“ uvádí Filip Hrubý, tiskový mluvčí společnosti Sanofi v ČR.

Z průzkumu společnosti Sanofi dále vyplynulo, že v Jihomoravském kraji je 10 % abstinentů. Naopak jen 7 % respondentů v regionu přiznalo, že pije alkohol denně. Nekuřáků je na Jižní Moravě 66 %, denně nebo téměř denně sáhne po cigaretě každý čtvrtý.

Jakým mýtům o cukrovce věří lidé v Jihomoravském kraji:

  • 9 % lidí věří, že kdo jí moc cukru, dostane cukrovku
  • 36 % lidí tvrdí, že nemocným stačí omezit cukr a sladká jídla
  • 16 % lidí věří, že díky moderním lékům člověk, který trpí cukrovkou, nemusí nijak zvlášť upravovat jídelníček
  • 56 % lidí míní, že léčba inzulínem je vhodná jen pro těžké diabetiky

Průzkum „Postoj Čechů k diabetu“ provedly společnost Sanofi a agentura Millward Brown v květnu 2016 na reprezentativním vzorku 1500 respondentů z celé ČR. 

 


 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Komentáře