Reklama
reklama

Levnější byty v Brně? Podle odborníků jen na chvíli

Přemýšlíte již delší dobu nad tím, že si pořídíte nové bydlení, ale nejste si jisti, zda je zrovna ta vhodná doba? Realitní trh v jihomoravské metropoli má svá specifika a do hry vstupuje mnoho faktorů, od poptávky stále vysoce převyšující nabídku, přes místní zastaralý územní plán až po chystané zpřísnění pravidel pro hypotéky. Jisté je, že se však vyplatí neotálet. Navíc ve chvíli, kdy brněnské byty mírně zlevnily.

Zájemci o pořízení nemovitosti však v Brně musí i přes zastavení růstu cen, které realitní odborníci zaznamenali ve druhém čtvrtletí letošního roku, sáhnout hluboko do kapsy. Za metr čtverečníz aplatí v průměru necelých 71 500 korun. To je sice o necelých patnáct set méně než v předchozím období, pro mnoho Brňanů je však pořízení vlastní domácnosti stále nedostupné. „Pořídit si byt bychom si moc přáli, aktuálně si to ale nemůžeme dovolit. Bydlení je tady drahé a nemáme finance ani na byt v paneláku, natož na nějaký pěkný někde v novém domě. Navíc bychom asi ani neuplatili hypotéku na větší byt, jen na něco malého, což do budoucna nedává smysl. A to ještě ani nemáme rodinu,“ podělila se o zkušenost čerstvá absolventka vysoké školy Marcela Stará. Její slova potvrzuje i ředitel společnosti Trikaya Alexej Veselý. „Nejenže roste tržní hodnota bytů, ale došlo i ke zdražení a zpřísnění pravidel poskytování hypoték. Před dvěma lety by mladý pár za 2+kk zaplatil 2 750 000 korun s měsíční splátkou hypotéky 8 022 Kč. Dnes by splácel 11 500 Kč a musel by mít naspořeno o dvě stě tisíc korun víc. Mluvíme tedy o reálném zdražení nákladů na bydlení o 43 %,“ vypočítává Veselý. I z těchto důvodů zůstávají prodeje stále na nízkých hodnotách, ve sledovaném období si jich noví majitelé pořídili pouze 141. A to i přesto, že se počet volných bytů v novostavbách ve městě pod Špilberkem mírně zvýšil. Podle analýzy společnosti Trikaya se mohli Brňané v polovině letních prázdnin rozhodovat mezi více něž 700 bytovými jednotkami.

Co ovlivnilo aktuální stav a mírné snížení průměrných cen? Podle Veselého mělo okamžitý vliv spuštění prodeje velkých projektů, jako jsou například Kamechy. Ty jsou dokladem toho, že Brno potřebuje velké projekty sídlištního typu. „Ceny rostou, protože není kde stavět. Jakmile se objeví nové byty, brzy je lidé rozeberou. To ale neustále tlačí na růst cen. Teď se permanentní zdražování průměrných cen na chvíli zastavilo, ale je důležité si uvědomit, že průměr ovlivnilo několik málo konkrétních projektů.

Cenový pokles zatím nenaznačuje trend. Byty na trhu za pár měsíců zase dojdou a ceny se opět zvednou. Pokud se pro zlepšení bytové výstavby neudělají patřičné změny, situace jiná nebude. V Brně je několik větších projektů připraveno, pouze se jejich stavba už roky odkládá. I to investorům zvyšuje náklady, které se pak do ceny bytů bohužel promítají,“ doplňuje Veselý.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Na začátku listopadu jihomoravští kriminalisté ve spolupráci s policisty z Útvaru rychlého nasazení a rakouskými kolegy zadrželi muže z Břeclavska, kterého podezřívali z obchodování s marihuanou,...
15.11.2018 - 11:21
Náměstí Svobody Foto: Centrum news
Studenti brněnským vysokých škol chystají druhý ročník akce s názvem Brněnský sedmnáctý. Na náměstí Svobody vzpomenou na události z let 1939 a 1989. Poté se vydají na lampionový průvod městem.
15.11.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Začíná období viróz, a ačkoliv jde o nepříjemné onemocnění, většinou jeho léčba nevyžaduje zásah záchranářů a výjezd resuscitačního vozu. Jihomoravští záchranáři přesto evidují desítky hovorů denně...
14.11.2018 - 15:30
V pondělí dopoledne přijali policisté stručné oznámení o tom , že se mezi auty ve Štouračově ulici prochází kůň bez doprovodu.
14.11.2018 - 15:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Úřad začne vracet peníze rezidentům, kteří za první auto před změnou ceníku zaplatili 600 korun. Změna se týká druhé vlny parkování. Vrácení peněz je ale podmíněné žádostí.
14.11.2018 - 07:00
Ruské kolo na Moravském náměstí už stojí Foto: Centrum news
Už za deset dní v Brně začne opravdová vánoční atmosféra. Vánoční trhy na čtyřech brněnských náměstí odstartují 23. listopadu, takže intenzivní přípravy na vánoční Brno jsou v plném proudu.
13.11.2018 - 13:58
Komentáře