Reklama
reklama

Levnější byty v Brně? Podle odborníků jen na chvíli

Přemýšlíte již delší dobu nad tím, že si pořídíte nové bydlení, ale nejste si jisti, zda je zrovna ta vhodná doba? Realitní trh v jihomoravské metropoli má svá specifika a do hry vstupuje mnoho faktorů, od poptávky stále vysoce převyšující nabídku, přes místní zastaralý územní plán až po chystané zpřísnění pravidel pro hypotéky. Jisté je, že se však vyplatí neotálet. Navíc ve chvíli, kdy brněnské byty mírně zlevnily.

Zájemci o pořízení nemovitosti však v Brně musí i přes zastavení růstu cen, které realitní odborníci zaznamenali ve druhém čtvrtletí letošního roku, sáhnout hluboko do kapsy. Za metr čtverečníz aplatí v průměru necelých 71 500 korun. To je sice o necelých patnáct set méně než v předchozím období, pro mnoho Brňanů je však pořízení vlastní domácnosti stále nedostupné. „Pořídit si byt bychom si moc přáli, aktuálně si to ale nemůžeme dovolit. Bydlení je tady drahé a nemáme finance ani na byt v paneláku, natož na nějaký pěkný někde v novém domě. Navíc bychom asi ani neuplatili hypotéku na větší byt, jen na něco malého, což do budoucna nedává smysl. A to ještě ani nemáme rodinu,“ podělila se o zkušenost čerstvá absolventka vysoké školy Marcela Stará. Její slova potvrzuje i ředitel společnosti Trikaya Alexej Veselý. „Nejenže roste tržní hodnota bytů, ale došlo i ke zdražení a zpřísnění pravidel poskytování hypoték. Před dvěma lety by mladý pár za 2+kk zaplatil 2 750 000 korun s měsíční splátkou hypotéky 8 022 Kč. Dnes by splácel 11 500 Kč a musel by mít naspořeno o dvě stě tisíc korun víc. Mluvíme tedy o reálném zdražení nákladů na bydlení o 43 %,“ vypočítává Veselý. I z těchto důvodů zůstávají prodeje stále na nízkých hodnotách, ve sledovaném období si jich noví majitelé pořídili pouze 141. A to i přesto, že se počet volných bytů v novostavbách ve městě pod Špilberkem mírně zvýšil. Podle analýzy společnosti Trikaya se mohli Brňané v polovině letních prázdnin rozhodovat mezi více něž 700 bytovými jednotkami.

Co ovlivnilo aktuální stav a mírné snížení průměrných cen? Podle Veselého mělo okamžitý vliv spuštění prodeje velkých projektů, jako jsou například Kamechy. Ty jsou dokladem toho, že Brno potřebuje velké projekty sídlištního typu. „Ceny rostou, protože není kde stavět. Jakmile se objeví nové byty, brzy je lidé rozeberou. To ale neustále tlačí na růst cen. Teď se permanentní zdražování průměrných cen na chvíli zastavilo, ale je důležité si uvědomit, že průměr ovlivnilo několik málo konkrétních projektů.

Cenový pokles zatím nenaznačuje trend. Byty na trhu za pár měsíců zase dojdou a ceny se opět zvednou. Pokud se pro zlepšení bytové výstavby neudělají patřičné změny, situace jiná nebude. V Brně je několik větších projektů připraveno, pouze se jejich stavba už roky odkládá. I to investorům zvyšuje náklady, které se pak do ceny bytů bohužel promítají,“ doplňuje Veselý.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Už to bude téměř měsíc, kdy se silnice v brněnském středu zahalily do modré barvy. Jak se vede modrým zónám a jak funguje rezidentní parkování v reálu?
23.09.2018 - 18:18
Komentáře