Reklama
reklama

Lesk a bída v okolí Brněnské přehrady

Brněnská přehrada patří k hojně navštěvovaným místům především v letních měsících, kdy si sem Brňané přijedou užít chvíle pohody strávené daleko od městského ruchu. Brno částečně investuje do rozvoje přehrady, ale přesto se zde najdou místa, která vrhají na tento rozvoj temný stín.

Brněnská přehrada se svým okolím nabízí velký rekreační potenciál pro jednotlivce, skupiny, ale i pro rodiny s malými dětmi. V posledních letech se stále zvyšuje návštěvnost této lokality, což má bezpochyby spojitost s menším výskytem sinic. Ještě před deseti lety se kvůli jejich vysoké míře nedalo v přehradě koupat, město ji však nechalo vyčistit a od té doby se opět začala zvyšovat atraktivita přehrady i jejího okolí. Právě díky častější návštěvnosti Brňanů, kteří vyrazili k přehradě za koupáním, nechalo město na nejexponovanějších místech, jako je Rakovecká zátoka, Sokolské koupaliště, Rokle a Kozí horka, vybudovat nové veřejné záchody, převlékárny a sprchy, které měly návštěvníkům zajistit větší komfort.

Došlo také k vybudování dětských hřišť, venkovních posilovacích strojů a v poslední řadě také venkovních grilovacích míst, kde si lidé mohou užít piknik přímo na břehu přehrady. Na první pohled by se mohlo zdát, že se Brněnská přehrada tedy stává ideálním místem k rekreaci, ovšem pokud se člověk vypraví k přehradě tramvají, musí ujít značnou část pěšky od zastávky až k samotnému přístavišti. A právě tahle oblast by se dala označit za tzv. uličku hanby. Nevzhledné a neudržované dřevěné či provizorní stánky, které jsou lemované prachem, pohozenými odpadky a přetékajícími odpadkovými koši. O to větší problémem pak je, že v těchto stáncích nabízejí prodejci lidem občerstvení v podobě točené zmrzliny, langošů či cukrové vaty.

Při pohledu na tato bistra se snad ani nechce věřit, že se jedná o stejnou lokalitu, kterou se město tolik snažilo vylepšit. Neměli by se prodejci potravin snažit, aby jejich stánky a okolí působily také čistým dojmem? Možná by mohlo město v rámci zatraktivňování lokality nechat postavit pár stejných dřevěných stánků, kam by se prodejci mohli přemístit z těch, které lidskému oku příliš nelichotí. Nebo by bohatě postačilo, kdyby zde zajistilo dostatek odpadkových košů a popelnice pro stánkaře. Podle Ilony Kružíkové z Krajské hygienické stanice v Brně dochází přes léto minimálně k jedné kontrole stánků týdně s tím, že v poslední době nezaznamenali žádné incidenty. Uvnitř stánků by tedy problém být neměl, ale co to okolí? To opravdu Brňanům nevadí vychutnávat si lahodnou vanilkovou zmrzlinu uprostřed malého smetiště?

Autor: 
Lenka Šimková
Aktuálně
Svatbu lze pořádat na mnoha místech – v kostele, na radnici, zámku, lodi, zahraně, v parku nebo hotelu. Pro netradiční místo pro svůj obřad se rozhodli budoucí novomanželé Jana Manová a Milan Hypra,...
20.06.2018 - 20:00
Telefonát, v němž se ozval hlas opilého muže, zaznamenali včera v nočních hodinách policisté na Břeclavsku. Muž vyhrožoval, že skočí pod vlak. Svůj slib však nesplnil, načež jej policisté odvedli...
20.06.2018 - 16:07
Podvodník na fotografii Foto: Policie České republiky
Brněnští kriminalisté pátrají po podvodníkovi, který se vydával za celníka, aby připravil svou oběť o 900 tisíc korun. Poznáváte jej na fotografii?
20.06.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Některé zastávky, na kterých musí lidé na vozíčku překonávat překážky například v podobě obrubníku, budou nově bezbariérové. Při přestavbě překážky dopravní podnik odstraní.
19.06.2018 - 19:41
Při úklidu lze narazit na různé věci, avšak na nález z minulého týdne nezapomene žena, která při úklidu objevila ruční granát. Stalo se tak v Kyjově na Hodínsku při vyklízení rodinného domku. O ruční...
19.06.2018 - 14:00
Rozsáhlá rekonstrukce silnice I/50 ve Slavkově u Brna pokračuje. Uzavírka se v dnech 19. června až 29. června dostane do fáze, kdy dopravu budou po dobu deseti dnů řídit semafory.
19.06.2018 - 12:00
Komentáře