Reklama
reklama

Lesk a bída v okolí Brněnské přehrady

Brněnská přehrada patří k hojně navštěvovaným místům především v letních měsících, kdy si sem Brňané přijedou užít chvíle pohody strávené daleko od městského ruchu. Brno částečně investuje do rozvoje přehrady, ale přesto se zde najdou místa, která vrhají na tento rozvoj temný stín.

Brněnská přehrada se svým okolím nabízí velký rekreační potenciál pro jednotlivce, skupiny, ale i pro rodiny s malými dětmi. V posledních letech se stále zvyšuje návštěvnost této lokality, což má bezpochyby spojitost s menším výskytem sinic. Ještě před deseti lety se kvůli jejich vysoké míře nedalo v přehradě koupat, město ji však nechalo vyčistit a od té doby se opět začala zvyšovat atraktivita přehrady i jejího okolí. Právě díky častější návštěvnosti Brňanů, kteří vyrazili k přehradě za koupáním, nechalo město na nejexponovanějších místech, jako je Rakovecká zátoka, Sokolské koupaliště, Rokle a Kozí horka, vybudovat nové veřejné záchody, převlékárny a sprchy, které měly návštěvníkům zajistit větší komfort.

Došlo také k vybudování dětských hřišť, venkovních posilovacích strojů a v poslední řadě také venkovních grilovacích míst, kde si lidé mohou užít piknik přímo na břehu přehrady. Na první pohled by se mohlo zdát, že se Brněnská přehrada tedy stává ideálním místem k rekreaci, ovšem pokud se člověk vypraví k přehradě tramvají, musí ujít značnou část pěšky od zastávky až k samotnému přístavišti. A právě tahle oblast by se dala označit za tzv. uličku hanby. Nevzhledné a neudržované dřevěné či provizorní stánky, které jsou lemované prachem, pohozenými odpadky a přetékajícími odpadkovými koši. O to větší problémem pak je, že v těchto stáncích nabízejí prodejci lidem občerstvení v podobě točené zmrzliny, langošů či cukrové vaty.

Při pohledu na tato bistra se snad ani nechce věřit, že se jedná o stejnou lokalitu, kterou se město tolik snažilo vylepšit. Neměli by se prodejci potravin snažit, aby jejich stánky a okolí působily také čistým dojmem? Možná by mohlo město v rámci zatraktivňování lokality nechat postavit pár stejných dřevěných stánků, kam by se prodejci mohli přemístit z těch, které lidskému oku příliš nelichotí. Nebo by bohatě postačilo, kdyby zde zajistilo dostatek odpadkových košů a popelnice pro stánkaře. Podle Ilony Kružíkové z Krajské hygienické stanice v Brně dochází přes léto minimálně k jedné kontrole stánků týdně s tím, že v poslední době nezaznamenali žádné incidenty. Uvnitř stánků by tedy problém být neměl, ale co to okolí? To opravdu Brňanům nevadí vychutnávat si lahodnou vanilkovou zmrzlinu uprostřed malého smetiště?

Autor: 
Lenka Šimková
Aktuálně
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Brněnští policisté včera zasahovali u loupežného přepadení banky v centru Brna. Lupiče zachytili ještě na místě činu. Podle jeho slov má s loupením bank zkušenosti.
15.12.2017 - 13:05
Jeden muž zemřel při autonehodě na silnici mezi obcemi Neslovice a Tetčice na Brněnsku při čelní srážce dvou osobních aut. Hasiči řidiče museli vyprostit. Jeden však svým zraněním podlehl.
15.12.2017 - 07:00
Brněnské letiště Foto: Centrum news
Do pěti míst bude od nového roku možné lítat přímými linkami z brněnského letiště. Do Milána, Říma, Barcelony, Bruselu a ukrajinského Lvovu s celoročním provozem a v období červen až září do Splitu a...
14.12.2017 - 16:11
Obsluha kamerového systému městské policie prokázala dnes po páté hodině ráno brilantní postřeh. V centru města si všimla muže odpovídajícího popisu pachatele, který se v noci na včerejšek vloupal do...
14.12.2017 - 14:23
Ilustrační foto Foto: FNUSA
Fakultní nemocnice u sv. Anny rozšíří svůj výzkum. Získala 10,8 milionů korun od Grantové agentury České republiky na čtyři výzkumné projekty. Zaměří se na plicní tkáně, krční tepny, na léčbu...
14.12.2017 - 07:05
Mercedes už na kluzišti nestojí Foto: Centrum news/Daniel Kempský
Dnes v noci zmizel reklamní vůz značky Mercedes Benz z kluziště u Jošta na Moravském náměstí. Brno-střed jej spolu s reklamními nápisy muselo odstranit na popud Odboru památkové péče brněnského...
13.12.2017 - 13:20
Komentáře