Reklama
reklama

Lepší vzduch do roku 2020: radní schválili Akční plán

Město Brno má v ruce realistický plán na zlepšení ovzduší. Jeho základním cílem je snížit v Brně do roku 2020 znečištění ovzduší pod zákonem požadované hodnoty.

Akční plán čítá na dvě desítky konkrétních opatření, k jejichž naplnění rozděluje desítky dílčích úkolů pro jednotlivé magistrátní odbory. U každého úkolu je navíc i přesný termín vyhotovení. Právě to je podstatnou změnou oproti dříve schvalovanému Programu zlepšení kvality ovzduší, ve kterém konkrétní úkoly a termíny chyběly. Jelikož je hlavním zdrojem znečištění ovzduší v Brně doprava, je Akční plán úzce propojen s cíli Plánu udržitelné městské mobility. Naplněním Plánu mobility, především pak vize města krátkých vzdáleností, bez pochyb dojde ke snížení produkce škodlivých látek v ovzduší.

„Akční plán není vize nebo studie. Jeho hlavním cílem je motivovat k šetrnější mobilitě, lépe uklízet silnice, dostat více zeleně do ulic a lépe informovat občany. Město velikosti Brna, které má ambici se umisťovat na čele žebříčků světových metropolí, si nemůže dovolit překračovat limity škodlivin v ovzduší a nemít plán, jak to změnit,“ řekl náměstek brněnského primátora pro životní prostředí Martin Ander.

Akční plán nadto pracuje s opatřeními v dopravě nejen během smogových situací, obnovou vozového parku města i jeho organizací nebo zavedením chytré parkovací politiky. Nově nastaven bude systém úklidu komunikací v zimním období, aby posypový materiál zbytečně nezvyšoval prašnost. Dalším úkolem je posílit výsadbu tzv. „izolační zeleně“ v okolí silnic a zlepšit péči o ni, včetně správného sečení trávníků. Zlepšovat se bude také informovanost veřejnosti, ať už pomocí internetu nebo infopanelů ve veřejném prostoru. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře