Reklama
reklama

Lepší vzduch do roku 2020: radní schválili Akční plán

Město Brno má v ruce realistický plán na zlepšení ovzduší. Jeho základním cílem je snížit v Brně do roku 2020 znečištění ovzduší pod zákonem požadované hodnoty.

Akční plán čítá na dvě desítky konkrétních opatření, k jejichž naplnění rozděluje desítky dílčích úkolů pro jednotlivé magistrátní odbory. U každého úkolu je navíc i přesný termín vyhotovení. Právě to je podstatnou změnou oproti dříve schvalovanému Programu zlepšení kvality ovzduší, ve kterém konkrétní úkoly a termíny chyběly. Jelikož je hlavním zdrojem znečištění ovzduší v Brně doprava, je Akční plán úzce propojen s cíli Plánu udržitelné městské mobility. Naplněním Plánu mobility, především pak vize města krátkých vzdáleností, bez pochyb dojde ke snížení produkce škodlivých látek v ovzduší.

„Akční plán není vize nebo studie. Jeho hlavním cílem je motivovat k šetrnější mobilitě, lépe uklízet silnice, dostat více zeleně do ulic a lépe informovat občany. Město velikosti Brna, které má ambici se umisťovat na čele žebříčků světových metropolí, si nemůže dovolit překračovat limity škodlivin v ovzduší a nemít plán, jak to změnit,“ řekl náměstek brněnského primátora pro životní prostředí Martin Ander.

Akční plán nadto pracuje s opatřeními v dopravě nejen během smogových situací, obnovou vozového parku města i jeho organizací nebo zavedením chytré parkovací politiky. Nově nastaven bude systém úklidu komunikací v zimním období, aby posypový materiál zbytečně nezvyšoval prašnost. Dalším úkolem je posílit výsadbu tzv. „izolační zeleně“ v okolí silnic a zlepšit péči o ni, včetně správného sečení trávníků. Zlepšovat se bude také informovanost veřejnosti, ať už pomocí internetu nebo infopanelů ve veřejném prostoru. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Komentáře