Reklama
reklama

Kvetoucí zahrada potěší oko i smysly

Můj dům, můj hrad. Zapomínat bychom ale neměli ani na jeho okolí, především máme-li k dispozici vlastní zahrádku. Současné trendy v tomto ohledu nepřejí pouze rodinným domkům, sdílené zahrady stále častěji obklopují i bytové domy a novostavby. Jak si ze zahrady vytvořit oázu klidu a pohody?

Zahrada je často místem našeho relaxu a odpočinku. Nezáleží na tom, trávíte-li zde raději čas s rukama ponořenýma v hlíně, či na lehátku s knížkou v ruce. Základem je, abyste se cítili v klidu a příjemně. Oku a následně i dalším smyslům, a tím pádem i naší dobré náladě, lahodí barvy a vůně, které může nabídnout venkovní prostor zaplněný rozličnými druhy květin a stromů. Kvetoucí zahrada přitom nemusí nutně znamenat mnoho práce, ani financí. Naopak se velmi rychle stane klidovou zónou, kde načerpáte síly a energii. Stačí dodržovat několik zásad a zahrada se velmi brzy odvděčí prvními výsledky. Stejně jako je člověk tvorem společenským, společnost uvítají i rostliny, ve větším množství totiž vynikne jejich krása, ať už jde o letničky či trvalky.

Pokud již máte ve výběru jasno, nezapomínejte ani na to, odkud nová okrasa naší zahrady pochází. Přednost rozhodně dejte rostlinám od kvalitního dodavatele a těm, u kterých víte, jakou vyžadují péči. Pravou letní náladu přinesou květy aster či oksálek, které se stejně jako ostatní letničky odvděčí intenzivním a dlouhým kvetením. Naopak trvalky, které se již jednou na záhoncích zabydlí, vyžadují minimum péče, svými květy nás však většinou těší kratší dobu. A chcete-li moře rozkvetlých hlaviček ozvláštnit? Povolejte do zbraně okrasou zeleninu. Nejenže zapojíte fantazii, v mnoha případech spojíte příjemné s užitečným. Bylinky, barevné saláty či pnoucí fazole jistě potěší jako součást kompozice a následně i na talíři.

U výběru se nebojte kombinací a rozhodně popusťte uzdu své fantazii. U barev pak toto pravidlo platí dvojnásob. Kombinujte zdánlivě nesourodé barvy nebo si naopak pořiďte něžné odstíny růžové, lehce červené a bílé. Nic nezkazíte, ani rozhodnete-li se naopak pro jednobarevný záhon plný identických květinek. Nakonec už jen zbývá užívat si plodů své práce a relaxovat.

Autor: 
Jana Danielová
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Komentáře