Reklama
reklama

Kvetoucí zahrada potěší oko i smysly

Můj dům, můj hrad. Zapomínat bychom ale neměli ani na jeho okolí, především máme-li k dispozici vlastní zahrádku. Současné trendy v tomto ohledu nepřejí pouze rodinným domkům, sdílené zahrady stále častěji obklopují i bytové domy a novostavby. Jak si ze zahrady vytvořit oázu klidu a pohody?

Zahrada je často místem našeho relaxu a odpočinku. Nezáleží na tom, trávíte-li zde raději čas s rukama ponořenýma v hlíně, či na lehátku s knížkou v ruce. Základem je, abyste se cítili v klidu a příjemně. Oku a následně i dalším smyslům, a tím pádem i naší dobré náladě, lahodí barvy a vůně, které může nabídnout venkovní prostor zaplněný rozličnými druhy květin a stromů. Kvetoucí zahrada přitom nemusí nutně znamenat mnoho práce, ani financí. Naopak se velmi rychle stane klidovou zónou, kde načerpáte síly a energii. Stačí dodržovat několik zásad a zahrada se velmi brzy odvděčí prvními výsledky. Stejně jako je člověk tvorem společenským, společnost uvítají i rostliny, ve větším množství totiž vynikne jejich krása, ať už jde o letničky či trvalky.

Pokud již máte ve výběru jasno, nezapomínejte ani na to, odkud nová okrasa naší zahrady pochází. Přednost rozhodně dejte rostlinám od kvalitního dodavatele a těm, u kterých víte, jakou vyžadují péči. Pravou letní náladu přinesou květy aster či oksálek, které se stejně jako ostatní letničky odvděčí intenzivním a dlouhým kvetením. Naopak trvalky, které se již jednou na záhoncích zabydlí, vyžadují minimum péče, svými květy nás však většinou těší kratší dobu. A chcete-li moře rozkvetlých hlaviček ozvláštnit? Povolejte do zbraně okrasou zeleninu. Nejenže zapojíte fantazii, v mnoha případech spojíte příjemné s užitečným. Bylinky, barevné saláty či pnoucí fazole jistě potěší jako součást kompozice a následně i na talíři.

U výběru se nebojte kombinací a rozhodně popusťte uzdu své fantazii. U barev pak toto pravidlo platí dvojnásob. Kombinujte zdánlivě nesourodé barvy nebo si naopak pořiďte něžné odstíny růžové, lehce červené a bílé. Nic nezkazíte, ani rozhodnete-li se naopak pro jednobarevný záhon plný identických květinek. Nakonec už jen zbývá užívat si plodů své práce a relaxovat.

Autor: 
Jana Danielová
Aktuálně
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news
Devadesátiletou seniorku oblečenou pouze do pyžama zahlídla kolemjdoucí žena v Černých Polích. Chtěla jí pomoct, ale zmatená důchodkyně nedokázala říct, co potřebuje.
20.02.2018 - 07:04
Novinky a trendy ze světa potravinářství přinese od 27. února do 2. března na brněnské výstaviště Mezinárodní potravinářský veletrh SALIMA. Tradičně jej doplní i další veletrhy z příbuzných oborů -...
19.02.2018 - 18:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Bary, restaurace i diskotéky. Takové brněnské podniky měli v hledáčku policisté v noci z pátku na sobotu. Kontrolovali, zda tam neodchází k prodeji alkoholu mladistvým. To, co odhalili v jednom...
19.02.2018 - 13:34
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Marnými sliby se chtěl trestu vyhnout muž, který se v sobotu brzy ráno pokoušel vloupat do sklepa v Židenicích. Upozornil na sebe kvůli dřevěné tyči s kterou popocházel a tím na sebe upoutal...
19.02.2018 - 07:45
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Svérázným způsobem se v Újezdu u Brna dostával do psychické kondice před několika dny čtyřiadvacetiletý mladík.
18.02.2018 - 08:24
Komentáře