Reklama
reklama

Kůrovec nevynechal ani Brno a okolí

Celá Česká republika má aktuálně jednoho společného nepřítele. Kůrovce. Jeho řádění se nevyhnulo ani jihomoravské metropoli a jejímu okolí. K nejvíce zasaženým oblastem patří Tišnovsko a Blanensko, brouk si ale neodpírá ani stromy ve městě.

Intenzivní boj s kůrovcem svedli pracovníci Lesů města Brna. Ti v zasažených oblastech vyhledávají napadené stromy a snaží se je skácet, dokud škůdce nenapadne zbytek porostu. Situaci jim komplikuje například to, že druhů kůrovce je hned několik a každý si pro zkázu lesního porostu vybírá jinou denní dobu nebo část stromu. Skácené dřevo je nutné z místa co nejdříve odvézt, aby nedocházelo k dalšímu rozšíření. Následně je nutné vykácené plochy znovu zaplnit novou výsadbou různých druhů dřevin.

Čertova rokle

Zmíněný postup se dotknul například lesoparku na brněnském sídlišti Lesná. Právě kvůli kůrovci byly v Čertově rokli vykáceny zasažené smrky. To se však podepsalo na místním ekosystému a rychlém odtoku dešťové vody. Místní strmé svahy zasáhla kromě kůrovcové kalamity i eroze a absence bylinného a keřového patra zde neumožňuje zasáknutí vody, která tak stéká až na dno rokle. „Vzhledem ke stávajícím klimatickým podmínkám je pro zachování přírodního charakteru Čertovy rokle na Lesné a přilehlého okolí nutné obnovovat zeleň, a především zbrzdit odtok vody z oblasti,“ popsal náměstek primátorky Petr Hladík. „Zvýšení podílu zasakovacích ploch vnímám jako klíčové opatření v celém městě,“ dodal. Do rekultivace přírodního útvaru investuje město 1,2 milionu korun. V první fázi dojde na opatření, která pomohou stráním se zadržováním vody, poté přijde na řadu výsadba. „Nově vysazené různorodé stromy a keře v oblasti nahradí kůrovcem napadené původní jehličnaté stromy, které zde v současných podmínkách hynou,“ upřesnil náměstek primátorky Petr Hladík.

Líšeň

Kůrovcovou kalamitu zaznamenali i v Líšni. Zde brouk napadl stovky jehličnanů. V největší míře se škody dotkly místní rokle, problematika se však týká celé městské části. I zde proto bude muset jehličnatá výsadba ustoupit listnatému porostu. Sázet by se v Líšni mělo na jaře a na podzim příštího roku. Podle starosty Břetislava Štefana by chtěla část realizovat výsadbu hned, a to především proto, že obnova zeleně je dlouhodobou záležitostí. Břetislav Štefan zároveň poukázal na finanční problematiku boje s kůrovcem. „Likvidace kalamity přijde na milióny. Líšeň takovými prostředky nedisponuje, a pokud by je musela uvolnit ze svého rozpočtu, mělo by to velmi neblahý vliv na financování škol, školek, údržbu silnic a chodníků a zimní úklid komunikací. Líšeň je pouhým správcem majetku města Brna. Peníze na likvidaci kalamity musíme požadovat od města Brna, které inkasuje peníze ze státního rozpočtu místo městských částí a následně je dle svého uvážení přerozděluje,” píše na webu městské části.

 

Autor: 
Jana Danielová
Aktuálně
Největší vlaková výluka poslední doby se chýlí ke konci. Hlavní nádraží v Brně bude od 15. prosince znovu otevřené. Během výluky prošlo nádraží výraznou rekonstrukcí za více než 2 miliardy, jejíž...
14.12.2019 - 07:00
Celou noc by pravděpodobně strávil v poloze hlavou dolů čtyřiašedesátiletý muž, kdyby si ho ve tmě náhodou nevšiml majitel obchodu v Komárově.
13.12.2019 - 19:03
Brněnským sportovcem roku je opět Adam Ondra Foto: MMB
Adam Ondra opět kraluje brněnským sportovcům. Titul sportovce Brna vybojoval již pošesté v řadě. Druhý se umístil střelec Jiří Lipták a pomyslný bronz vybojoval cyklista Tomáš Bábek. Nejlepším...
13.12.2019 - 11:38
Poslat dopis Ježíškovi, vyrobit vánoční ozdoby nebo se podívat na pohádkový příběh mohou už o tomto víkendu děti v Infocentru Jaderné elektrárny Dukovany. Třetí adventní víkend tak bude v infocentru...
13.12.2019 - 08:44
V noclehárnách mohou přespat lidé i se psy Foto: MMB
V předvánočním týdnu umístí Odbor sociální péče MMB do brněnských nocleháren pět zateplených bud pro psy bezdomovců. Lidé bez domova častokrát v zimě nevyužívají noclehárny kvůli tomu, že si tam s...
12.12.2019 - 13:07
Zastávka se zelenou střechou Foto: MMB
Ústřední hřbitov a Výstaviště – hlavní vstup. Na těchto zastávkách MHD využijí cestující nové přístřešky. Na rozdíl od ostatních mají zelenou střechu, díky kterým budou částečně ochlazovat své okolí.
12.12.2019 - 07:00
Komentáře