Reklama
reklama

Kůrovec nevynechal ani Brno a okolí

Celá Česká republika má aktuálně jednoho společného nepřítele. Kůrovce. Jeho řádění se nevyhnulo ani jihomoravské metropoli a jejímu okolí. K nejvíce zasaženým oblastem patří Tišnovsko a Blanensko, brouk si ale neodpírá ani stromy ve městě.

Intenzivní boj s kůrovcem svedli pracovníci Lesů města Brna. Ti v zasažených oblastech vyhledávají napadené stromy a snaží se je skácet, dokud škůdce nenapadne zbytek porostu. Situaci jim komplikuje například to, že druhů kůrovce je hned několik a každý si pro zkázu lesního porostu vybírá jinou denní dobu nebo část stromu. Skácené dřevo je nutné z místa co nejdříve odvézt, aby nedocházelo k dalšímu rozšíření. Následně je nutné vykácené plochy znovu zaplnit novou výsadbou různých druhů dřevin.

Čertova rokle

Zmíněný postup se dotknul například lesoparku na brněnském sídlišti Lesná. Právě kvůli kůrovci byly v Čertově rokli vykáceny zasažené smrky. To se však podepsalo na místním ekosystému a rychlém odtoku dešťové vody. Místní strmé svahy zasáhla kromě kůrovcové kalamity i eroze a absence bylinného a keřového patra zde neumožňuje zasáknutí vody, která tak stéká až na dno rokle. „Vzhledem ke stávajícím klimatickým podmínkám je pro zachování přírodního charakteru Čertovy rokle na Lesné a přilehlého okolí nutné obnovovat zeleň, a především zbrzdit odtok vody z oblasti,“ popsal náměstek primátorky Petr Hladík. „Zvýšení podílu zasakovacích ploch vnímám jako klíčové opatření v celém městě,“ dodal. Do rekultivace přírodního útvaru investuje město 1,2 milionu korun. V první fázi dojde na opatření, která pomohou stráním se zadržováním vody, poté přijde na řadu výsadba. „Nově vysazené různorodé stromy a keře v oblasti nahradí kůrovcem napadené původní jehličnaté stromy, které zde v současných podmínkách hynou,“ upřesnil náměstek primátorky Petr Hladík.

Líšeň

Kůrovcovou kalamitu zaznamenali i v Líšni. Zde brouk napadl stovky jehličnanů. V největší míře se škody dotkly místní rokle, problematika se však týká celé městské části. I zde proto bude muset jehličnatá výsadba ustoupit listnatému porostu. Sázet by se v Líšni mělo na jaře a na podzim příštího roku. Podle starosty Břetislava Štefana by chtěla část realizovat výsadbu hned, a to především proto, že obnova zeleně je dlouhodobou záležitostí. Břetislav Štefan zároveň poukázal na finanční problematiku boje s kůrovcem. „Likvidace kalamity přijde na milióny. Líšeň takovými prostředky nedisponuje, a pokud by je musela uvolnit ze svého rozpočtu, mělo by to velmi neblahý vliv na financování škol, školek, údržbu silnic a chodníků a zimní úklid komunikací. Líšeň je pouhým správcem majetku města Brna. Peníze na likvidaci kalamity musíme požadovat od města Brna, které inkasuje peníze ze státního rozpočtu místo městských částí a následně je dle svého uvážení přerozděluje,” píše na webu městské části.

 

Autor: 
Jana Danielová
Aktuálně
Třiačtyřicetiletý brněnský Casanova chtěl v noci vyslovit pod balkonem své milé hlasitým křikem své city. Pochopení nenašel u sousedů, ani u policie.
06.07.2020 - 19:27
Loď z roku 1955, kterou postavili svépomocí zaměstnanci Dopravního podniku města Brna, opět slouží veřejnosti. Po náročné rekonstrukci a pod novým jménem Morava poprvé vyplula v sobotu 4. července...
06.07.2020 - 10:30
Lidem vyššího věku či těm s těžkou formou poruch autistického spektra bude určen nový moderní komplex, který má vyrůst na Kociánce. Na jeho přípravě se již pracuje.
06.07.2020 - 09:11
V sobotu odpoledne zasahovali hasiči na Dívčím hradu nedaleko obce Pavlov. Zachraňovali diabetika, který v těžko dostupném terénu upadl do bezvědomí.
05.07.2020 - 13:11
Grand Prix České republiky 2020 se bude konat bez účasti veřejnosti. Již zakoupené vstupenky budou platit i příští rok.
05.07.2020 - 09:05
S komplikacemi musí počítat řidiči, kteří se vydají po silnici I/43 spojující Brno se Svitavami. Poblíž Kuřimi totiž v sobotu ráno začali pracovat silničáři. Místem se projíždí kyvadlově.
04.07.2020 - 17:40
Komentáře