Reklama
reklama

Kryt 10-Z slaví rok od zpřístupnění veřejnosti. K výročí připravil zajímavou výstavu ve svých prostorách

Výstava s názvem Ve znamení tří deklarací a s podtitulem Šlechta v letech nacistického ohrožení československého státu je až do 3. září k vidění v bývalém protileteckém a protiatomovém krytu 10-Z v Husově ulici. Ten letos v květnu slaví rok od svého zpřístupnění veřejnosti.

Historie krytu sahá do období druhé světové války a od loňského května jej město Brno zpřístupňuje veřejnosti. Za pouhý rok zavítaly do těchto podzemních prostor tisíce návštěvníků z Česka, ale i ze zahraničí. K prvním narozeninám nyní kryt dostává modernizaci vzduchotechniky, která umožní využít prostor 1 500 metrů pod hradem Špilberk ještě smysluplněji. Navíc je v těchto prostorách až do začátku září připravena zajímavá výstava, která přibližuje postoje a postavení šlechty v Československu v kontextu mnichovských událostí roku 1938 a následně okupace českých zemí nacistickým Německem.

Podle autora výstavy Zdeňka Hazdry je hlavní pozornost výstavy věnována představitelům šlechtických rodů, kteří stáli u vzniku deklarací proklamujících podporu českému státu a národu. Stranou pozornosti nezůstávají ani otázky související s kolaborací šlechty na jedné straně a jejím zapojením do protinacistického odboje a s tím souvisejícími postihy na straně druhé. Součástí výstavy je i audiovizuální část s vyprávěním Theobalda Czernina, Jaroslava Lobkowicze, Františka Kinského a Karla Schwarzenberga, která má seznámit návštěvníky s osudy jejich rodů během bouřlivého dvacátého století.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře