Reklama
reklama

Kryt 10-Z slaví rok od zpřístupnění veřejnosti. K výročí připravil zajímavou výstavu ve svých prostorách

Výstava s názvem Ve znamení tří deklarací a s podtitulem Šlechta v letech nacistického ohrožení československého státu je až do 3. září k vidění v bývalém protileteckém a protiatomovém krytu 10-Z v Husově ulici. Ten letos v květnu slaví rok od svého zpřístupnění veřejnosti.

Historie krytu sahá do období druhé světové války a od loňského května jej město Brno zpřístupňuje veřejnosti. Za pouhý rok zavítaly do těchto podzemních prostor tisíce návštěvníků z Česka, ale i ze zahraničí. K prvním narozeninám nyní kryt dostává modernizaci vzduchotechniky, která umožní využít prostor 1 500 metrů pod hradem Špilberk ještě smysluplněji. Navíc je v těchto prostorách až do začátku září připravena zajímavá výstava, která přibližuje postoje a postavení šlechty v Československu v kontextu mnichovských událostí roku 1938 a následně okupace českých zemí nacistickým Německem.

Podle autora výstavy Zdeňka Hazdry je hlavní pozornost výstavy věnována představitelům šlechtických rodů, kteří stáli u vzniku deklarací proklamujících podporu českému státu a národu. Stranou pozornosti nezůstávají ani otázky související s kolaborací šlechty na jedné straně a jejím zapojením do protinacistického odboje a s tím souvisejícími postihy na straně druhé. Součástí výstavy je i audiovizuální část s vyprávěním Theobalda Czernina, Jaroslava Lobkowicze, Františka Kinského a Karla Schwarzenberga, která má seznámit návštěvníky s osudy jejich rodů během bouřlivého dvacátého století.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Hrad Špilberk Foto: Centrum news
Rok 1968 v Brně očima cenzora. Tak se jmenuje nová výstava Muzea města Brna, která připomene letošní 50. výročí okupace Československa vojsky pěti států Varšavské smlouvy.
22.08.2018 - 07:00
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Komentáře