Reklama
reklama

Speloologa zavalila hlína už po krk. Je ve vážném stavu, utrpěl crush syndrom

Pětačtyřicetiletého jeskyňáře na okraji závrtu u Vilémovic zasypala v sobotu hlína. „Vyprošťování trvalo asi dvě a půl hodiny. Muž byl zavalený až po krk. Po vyproštění jsme muže předali do péče zdravotníků," uvedl tiskový mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Muže se podařilo hasičům vyprostit po více než dvou hodinách. Záchranáři jeskyňáře letecky přepravili do brněnského Traumacentra. „Muž byl při vědomí, ale vzhledem k dlouhé době pobytu v závalu byl ve vážném stavu. Zraněný muž utrpěl  crush syndrom, což je syndrom ze zasypání. Ten vzniká po dlouhodobém stlačení svalů a měkkých tkání, uvolnění toxinů a může vést k šoku. Navíc byl muž těžce podchlazený," uvedla tisková mluvčí zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Barbora Zuchová.
Skupina jeskyňářů se podle mluvčího jihomoravských hasičů Jaroslava Mikošky vydala obhlédnout závrty, tedy krasové jevy, po vydatných deštích. Na jednoho z nich se však sesypala zemina. „Ze závalu mu koukala pouze hlava a byl asi čtyři metry pod úrovní terénu. Jeho kolegové mu okamžitě pomohli a umožnili mu dýchat," popsal Mikoška.
Hasiči po svém příjezdu zajistili dřevěným pažením nestabilní jámu a začali speleologa postupně odhrabávat. „Při záchranných pracích hasiči vedle propadlé jámy postavili týlový stan. Ten sloužil jako zázemí pro záchrannou službu a po vyproštění zraněného muže fungoval jako ošetřovna. Vzhledem k tomu, že počasí hrozilo přívalovým deštěm, připravili hasiči vedle jámy také plachty pro případné zakrytí místa zásahu," doplnil Mikoška.
  

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře