Reklama
reklama

Rumunky se v centru Brna vydávají za pracovnice Unicef a vybírají peníze

Výběrčí falešné sbírky přistihli dnes v centru Brna strážníci. Podvodníky neodradily ani nedávné úspěchy městské policie v odhalování černých sbírek v ulicích.

Čtveřice rumunsky hovořících cizinců se přímo v centru Brna vydávala za pracovníky Dětského fondu OSN Unicef a vybírala neoprávněně peníze. „Hlídka je přistihla právě ve chvíli, kdy dvěma ženám ze skupinky pětadvacetiletá kolemjdoucí předávala čtyři sta korun v domnění, že přispívá na hluchoněmé,“ uvedl mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Jedné z Rumunek podezřelých z podvodu bylo ale teprve třináct let, druhé třiatřicet. Protože se prokazovaly listem s logem Unicef a na seznamu podepsaných dárců převyšovala celková vybraná částka pět tisíc korun, předali strážníci celou záležitost státním policistům pro důvodné podezření ze spáchání trestného činu.

Se stejnou sbírkou v rukou rumunsky hovořících cizinců se už přitom setkali například i v Plzni, Olomouci, nebo v Hradci Králové. 

Česká pobočka UNICEF se už proti falešným sbírkám ohradila na svých internetových stránkách. "Zásadní rozdíl je v tom, že naši pracovníci nikdy nevybírají hotovost. Jejich hlavní motivací je inspirovat lidi k pravidelné podpoře a zároveň je informovat o našich zajímavých projektech," vysvětlila ředitelka UNICEF ČR Pavla Gomba.

Falešní dobrovolníci vybírají hotové peníze na neexistující projekt na pomoc neslyšícím dětem, který nepatří do oficiálních programů podporovaných UNICEF.

Skutečného pracovníka UNICEF pozná veřejnost díky modrému tričku s logem UNICEF, visačce s fotografií a identifikačním číslem včetně kontaktu na pověřenou osobu přímo v pražském sídle organizace.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Včera před desátou hodinou večer přijali záchranáři oznámení, že ve vodní nádrži Nové Mlýny se topí mladý muž.
12.08.2018 - 19:56
Komentáře