Reklama
reklama

Rumunky se v centru Brna vydávají za pracovnice Unicef a vybírají peníze

Výběrčí falešné sbírky přistihli dnes v centru Brna strážníci. Podvodníky neodradily ani nedávné úspěchy městské policie v odhalování černých sbírek v ulicích.

Čtveřice rumunsky hovořících cizinců se přímo v centru Brna vydávala za pracovníky Dětského fondu OSN Unicef a vybírala neoprávněně peníze. „Hlídka je přistihla právě ve chvíli, kdy dvěma ženám ze skupinky pětadvacetiletá kolemjdoucí předávala čtyři sta korun v domnění, že přispívá na hluchoněmé,“ uvedl mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Jedné z Rumunek podezřelých z podvodu bylo ale teprve třináct let, druhé třiatřicet. Protože se prokazovaly listem s logem Unicef a na seznamu podepsaných dárců převyšovala celková vybraná částka pět tisíc korun, předali strážníci celou záležitost státním policistům pro důvodné podezření ze spáchání trestného činu.

Se stejnou sbírkou v rukou rumunsky hovořících cizinců se už přitom setkali například i v Plzni, Olomouci, nebo v Hradci Králové. 

Česká pobočka UNICEF se už proti falešným sbírkám ohradila na svých internetových stránkách. "Zásadní rozdíl je v tom, že naši pracovníci nikdy nevybírají hotovost. Jejich hlavní motivací je inspirovat lidi k pravidelné podpoře a zároveň je informovat o našich zajímavých projektech," vysvětlila ředitelka UNICEF ČR Pavla Gomba.

Falešní dobrovolníci vybírají hotové peníze na neexistující projekt na pomoc neslyšícím dětem, který nepatří do oficiálních programů podporovaných UNICEF.

Skutečného pracovníka UNICEF pozná veřejnost díky modrému tričku s logem UNICEF, visačce s fotografií a identifikačním číslem včetně kontaktu na pověřenou osobu přímo v pražském sídle organizace.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Kvalita ovzduší v městě Brně a Jihomoravském kraji se výrazně zlepšuje, zaznamenaly to všechny typy stanic imisního monitoringu, které tento trend potvrzují od roku 2010. Silniční doprava je...
22.09.2017 - 07:55
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Komentáře