Reklama
reklama

Rumunky se v centru Brna vydávají za pracovnice Unicef a vybírají peníze

Výběrčí falešné sbírky přistihli dnes v centru Brna strážníci. Podvodníky neodradily ani nedávné úspěchy městské policie v odhalování černých sbírek v ulicích.

Čtveřice rumunsky hovořících cizinců se přímo v centru Brna vydávala za pracovníky Dětského fondu OSN Unicef a vybírala neoprávněně peníze. „Hlídka je přistihla právě ve chvíli, kdy dvěma ženám ze skupinky pětadvacetiletá kolemjdoucí předávala čtyři sta korun v domnění, že přispívá na hluchoněmé,“ uvedl mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Jedné z Rumunek podezřelých z podvodu bylo ale teprve třináct let, druhé třiatřicet. Protože se prokazovaly listem s logem Unicef a na seznamu podepsaných dárců převyšovala celková vybraná částka pět tisíc korun, předali strážníci celou záležitost státním policistům pro důvodné podezření ze spáchání trestného činu.

Se stejnou sbírkou v rukou rumunsky hovořících cizinců se už přitom setkali například i v Plzni, Olomouci, nebo v Hradci Králové. 

Česká pobočka UNICEF se už proti falešným sbírkám ohradila na svých internetových stránkách. "Zásadní rozdíl je v tom, že naši pracovníci nikdy nevybírají hotovost. Jejich hlavní motivací je inspirovat lidi k pravidelné podpoře a zároveň je informovat o našich zajímavých projektech," vysvětlila ředitelka UNICEF ČR Pavla Gomba.

Falešní dobrovolníci vybírají hotové peníze na neexistující projekt na pomoc neslyšícím dětem, který nepatří do oficiálních programů podporovaných UNICEF.

Skutečného pracovníka UNICEF pozná veřejnost díky modrému tričku s logem UNICEF, visačce s fotografií a identifikačním číslem včetně kontaktu na pověřenou osobu přímo v pražském sídle organizace.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Stany záchranářů Foto: ZZS JMK
Olympijský park na výstavišti plný různých sportů s sebou přináší i drobná zranění. Hned první týden stihli záchranáři ošetřit téměř dvacítku pacientů.
15.02.2018 - 11:45
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Pes, který utekl majitelce do psího výběhu, pomohl policii s odhalením osoby v pátrání. Majitelka zatoulaného psa jej našla u strážníků, kteří si ověřili totožnost ženy. Ukázalo se, že právě...
15.02.2018 - 07:48
Komentáře