Reklama
reklama

Policisté varují před podepisováním špatných smluv a výzvou k zaplacení 3 566 korun

Během středy dostala znojemská policie řadu stejných oznámení. Senioři našli ve schránkách obálku s výzvou k úhradě dlužné částky 3 566 korun, vše se ale ukázalo jako podvod a důchodci přišli prostřednictvím telefonátu o peníze. Brněnští policisté pak upozorňují na podepisování nevýhodných půjček.

Seniorka na Znojemsku našla v poště obálku s podezřelou upomínkou. V textu bylo uvedeno telefonní číslo, na které mají oslovení občané ihned zavolat. Starší žena na toto číslo tedy okamžitě zatelefonovala, byla si jistá, že nikomu nic nedluží a chtěla jen informovat, že se dotyční spletli. „Po vytočení čísla byla odkazována na stisknutí dalších číslic. S mobilem v ruce strávila sedm minut neustálým dalším a dalším mačkáním tlačítek a nikoho se nedočkala,“ upřesnila situaci policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

„Žena nakonec hovor sama ukončila. Na displeji se jí zobrazila cena za uskutečněný telefonát. Stál ji šest set osmdesát korun. Okamžitě se proto odebrala na policii,“ dodala Drahokoupilová. Během dne zaznamenali policisté takových případů hned několik. Proto varují občany, aby rozhodně nic neplatili, na uvedené číslo nevolali a neprodleně se obrátili na policii.

Na brněnskou policii přichází lidé, kteří se cítí podvedeni při sjednávání půjčky nebankovními institucemi. „Vše zpravidla probíhá tak, že klient odchází ze schůzky s mylnou představou, že mu na účet přijde požadovaná půjčka či úvěr. Za tímto účelem zaplatí určitý obnos a podepíše smlouvu,“ popsal mluvčí jihomoravské policie Pavel Šváb.

Lidé si ale řádně nepřečtou, co vlastně podepisují. Někdy podepíšou i prohlášení, že se vzdávají možnosti vrátit takovou kauci. „Ze smlouvy jasně vyplývá, že jde o firmy, které pouze zprostředkovávají úvěr od standardních společností na trhu. A protože jde většinou o klienty zadlužené, kteří obvyklou cestou na úvěr nedosáhnou, jsou aktivity firmy bez valné šance na úspěch,“ upřesnil.

„O podvod se tedy ve většině případů nejedná. Firmy ovšem výběrem finanční částky před tím, než je schválena smlouva o půjčce, porušují zákon o spotřebitelském úvěru. Případné milionové sankce však klientům peníze za jejich naivitu nevrátí,“ zakončil Šváb.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Komentáře