Reklama
reklama

Policisté varují před podepisováním špatných smluv a výzvou k zaplacení 3 566 korun

Během středy dostala znojemská policie řadu stejných oznámení. Senioři našli ve schránkách obálku s výzvou k úhradě dlužné částky 3 566 korun, vše se ale ukázalo jako podvod a důchodci přišli prostřednictvím telefonátu o peníze. Brněnští policisté pak upozorňují na podepisování nevýhodných půjček.

Seniorka na Znojemsku našla v poště obálku s podezřelou upomínkou. V textu bylo uvedeno telefonní číslo, na které mají oslovení občané ihned zavolat. Starší žena na toto číslo tedy okamžitě zatelefonovala, byla si jistá, že nikomu nic nedluží a chtěla jen informovat, že se dotyční spletli. „Po vytočení čísla byla odkazována na stisknutí dalších číslic. S mobilem v ruce strávila sedm minut neustálým dalším a dalším mačkáním tlačítek a nikoho se nedočkala,“ upřesnila situaci policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

„Žena nakonec hovor sama ukončila. Na displeji se jí zobrazila cena za uskutečněný telefonát. Stál ji šest set osmdesát korun. Okamžitě se proto odebrala na policii,“ dodala Drahokoupilová. Během dne zaznamenali policisté takových případů hned několik. Proto varují občany, aby rozhodně nic neplatili, na uvedené číslo nevolali a neprodleně se obrátili na policii.

Na brněnskou policii přichází lidé, kteří se cítí podvedeni při sjednávání půjčky nebankovními institucemi. „Vše zpravidla probíhá tak, že klient odchází ze schůzky s mylnou představou, že mu na účet přijde požadovaná půjčka či úvěr. Za tímto účelem zaplatí určitý obnos a podepíše smlouvu,“ popsal mluvčí jihomoravské policie Pavel Šváb.

Lidé si ale řádně nepřečtou, co vlastně podepisují. Někdy podepíšou i prohlášení, že se vzdávají možnosti vrátit takovou kauci. „Ze smlouvy jasně vyplývá, že jde o firmy, které pouze zprostředkovávají úvěr od standardních společností na trhu. A protože jde většinou o klienty zadlužené, kteří obvyklou cestou na úvěr nedosáhnou, jsou aktivity firmy bez valné šance na úspěch,“ upřesnil.

„O podvod se tedy ve většině případů nejedná. Firmy ovšem výběrem finanční částky před tím, než je schválena smlouva o půjčce, porušují zákon o spotřebitelském úvěru. Případné milionové sankce však klientům peníze za jejich naivitu nevrátí,“ zakončil Šváb.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Komentáře