Reklama
reklama

Policie dopadla gang, který okrádal seniory i jeptišky. Bral peníze i šperky

Jihomoravská policie zadržela Slováka, který s komplici vykrádal domovy důchodců a pečovatelská zařízení po České republice. Vyšetřovatelé jej zatím obvinili v deseti případech, krádeží je ale možná víc než sto dvacet. Osmatřicetiletému Slovákovi, který je nyní ve vazbě, hrozí až osm let vězení. Jeho tři komplice bude z podnětu českých kriminalistů vyšetřovat policie na Slovensku.

Začátkem července, kdy věřící slavili příchod slovanských věrozvěstů na Velkou Moravu, už policisté ze zásahové jednotky přikládali pouta pachateli. Osmatřicetiletý Slovák má na svém kontě minimálně deset případů krádeží vloupáním, kterých se dopouštěl na území pěti krajů. Na Slovensku byli zatčení jeho tři pomocníci - jeden muž a dvě ženy, všichni Slováci. Ti hlídali venku, aby mohl pachatel klidu loupit.

 

Scénář povedené skupinky byl vždy stejný. Předem si natipovali domovy důchodců či pečovatelské domy, vykrást se neštítili ani ústav pro postižené nebo klášter jeptišek. Zjistili si, kde jsou kamery nebo zabezpečovací zařízení, které vyřadili z provozu. Jejich poznávacím znamením byl také rozsypaný pepř na parapetech oken, kterými se dostávali dovnitř. "Zadržený muž byl obratným lezcem a problém pro něj nebyl ani vyšplhat se do patra po hromosvodu. Pod rouškou tmy se pak násilím dostal až do kanceláře, kde hledal trezor. Ten vypáčil a odnesl z něj peníze. Zajímavé bylo, že mince pachatelé nechávali na místě a odnášeli si pouze papírové bankovky," uvedla mluvčí policie Petra Vedrová.

 

V řadě případů si babičky do trezoru v kanceláři uložily i šperky, které zloději vzali také, aby je následně zpeněžili ve slovenských zastavárnách. Klec spadla začátkem července, kdy jihomoravská zásahová jednotka hlavního pachatele, který se na výpravy za lupem vydával i sám, zadržela přímo na dálnici u Velké Bíteše.

 

Kriminalisté osmatřicetiletého muže ze Slovenska obvinili z trestného činu krádeže a poškození cizí věci v minimálně deseti případech spáchaných na území pěti krajů. Jeho trestní stíhání však pravděpodobně ještě bude rozšířeno o další skutky. Způsobená škoda se vyšplhala k milionu korun. Většina peněz odcizených seniorům a postiženým skončila v hracích automatech.

 

Muži, který je stíhaný vazebně, hrozí za jeho jednání až osm let za mřížemi. S pobytem ve vězení už má své zkušenosti, protože kradl už dříve i na rodném Slovensku. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře