Reklama
reklama

Podvodníci lákají z lidí osobní údaje, na internetu jim pak kradou totožnost

Podvodníci používají nový trik, jak ukrást lidem peníze. Lstí od nich pod záminkou zprostředkování práce získávají osobní údaje a pak na ně zakládají bankovní účty. S těmi pak čerpají půjčky a používají je k dalším podvodům. Nejvíc poškozených z Jihomoravské­ho kraje.

Podvodníci nabízeli prostřednictvím inzerátů na internetu práci – budoucí zaměstnanci měli nejčastěji na dohodu o provedení práce provádět průzkum kvality služeb. Jakmile se zájemce o práci na takový inzerát ozval, poslali mu podvodníci návrh dohody o provedení práce, která vypadala velmi důvěryhodně. Zároveň požadovali zaslání oboustranné kopie občanského průkazu nebo jiného dokladu totožnosti a čísla účtu, kam má budoucí „zaměstnavatel“ posílat výdělek.

 

Důvěřiví lidé jim všechny tyto informace poslali. Podvodníci pak nelenili a za pomoci kopií dokladů si na internetu založili na jméno důvěřivce nový bankovní účet. Aby banka účet opravdu vytvořila, požadovala verifikaci toho, že zakládající opravdu existuje a je na něj psaný například další bankovní účet. Toho podvodníci dosáhli tak, že důvěřivé zájemce o práci vyzvali, aby na nově založený účet poslali korunu ze svého stávajícího bankovního účtu.

 

„Důvěřiví lidé však nevěděli, že zaslání jediné koruny z účtu vedeného pod svým jménem poslouží podvodníkům k tomu, aby na ukradenou identitu poškozeného založili bankovní účet zcela nový a ten dál zneužívali,“ upozornila mluvčí policie Petra Vedrová.

 

Na dalších internetových stránkách pak prodejci předstírali, že prodávají zboží jako sekačky, horská kola, pily a od zájemců o koupi si nechali posílat peníze na nově vytvořený účet. Zboží, za které vyinkasovali peníze, samozřejmě nikdy nedodali.

 

Poškozených zákazníků ze všech koutů republiky je už téměř padesát a způsobená škoda přesahuje tři sta tisíc korun. Pravděpodobně bude daleko vyšší. „Na podvodně vytvořených účtech navíc pachatelé čerpali úvěry a půjčky a poškození lidé neměli ani tušení, že existuje bankovní účet vedený na jejich jméno a vesele užívaný k minusovým bankovním transakcím. Podvodníci navíc peníze, které tímto způsobem získali, okamžitě převáděli na bankovní účty v zahraničí. Poškození se tak dozvěděli až se značným zpožděním, že existují účty vedené na jejich ukradenou identitu a že na těchto účtech vznikly pohledávky,“ dodala mluvčí.

 

Kriminalisté se těmito případy intenzivně zabývají, aby odhalili totožnost pachatele či pachatelů. Zároveň upozorňují, aby lidé nikdy neposílali kopie svých dokladů neznámým lidem, kteří je mohou snadno zneužít! Stejně tak by lidé ze svého účtu neměli posílat symbolické částky na jiný vyžádaný účet. Solidní partneři k takovýmto korunovým transakcím nemají žádný důvod!

Autor: 
redakce
Aktuálně
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Komentáře