Reklama
reklama

Podvodníci lákají z lidí osobní údaje, na internetu jim pak kradou totožnost

Podvodníci používají nový trik, jak ukrást lidem peníze. Lstí od nich pod záminkou zprostředkování práce získávají osobní údaje a pak na ně zakládají bankovní účty. S těmi pak čerpají půjčky a používají je k dalším podvodům. Nejvíc poškozených z Jihomoravské­ho kraje.

Podvodníci nabízeli prostřednictvím inzerátů na internetu práci – budoucí zaměstnanci měli nejčastěji na dohodu o provedení práce provádět průzkum kvality služeb. Jakmile se zájemce o práci na takový inzerát ozval, poslali mu podvodníci návrh dohody o provedení práce, která vypadala velmi důvěryhodně. Zároveň požadovali zaslání oboustranné kopie občanského průkazu nebo jiného dokladu totožnosti a čísla účtu, kam má budoucí „zaměstnavatel“ posílat výdělek.

 

Důvěřiví lidé jim všechny tyto informace poslali. Podvodníci pak nelenili a za pomoci kopií dokladů si na internetu založili na jméno důvěřivce nový bankovní účet. Aby banka účet opravdu vytvořila, požadovala verifikaci toho, že zakládající opravdu existuje a je na něj psaný například další bankovní účet. Toho podvodníci dosáhli tak, že důvěřivé zájemce o práci vyzvali, aby na nově založený účet poslali korunu ze svého stávajícího bankovního účtu.

 

„Důvěřiví lidé však nevěděli, že zaslání jediné koruny z účtu vedeného pod svým jménem poslouží podvodníkům k tomu, aby na ukradenou identitu poškozeného založili bankovní účet zcela nový a ten dál zneužívali,“ upozornila mluvčí policie Petra Vedrová.

 

Na dalších internetových stránkách pak prodejci předstírali, že prodávají zboží jako sekačky, horská kola, pily a od zájemců o koupi si nechali posílat peníze na nově vytvořený účet. Zboží, za které vyinkasovali peníze, samozřejmě nikdy nedodali.

 

Poškozených zákazníků ze všech koutů republiky je už téměř padesát a způsobená škoda přesahuje tři sta tisíc korun. Pravděpodobně bude daleko vyšší. „Na podvodně vytvořených účtech navíc pachatelé čerpali úvěry a půjčky a poškození lidé neměli ani tušení, že existuje bankovní účet vedený na jejich jméno a vesele užívaný k minusovým bankovním transakcím. Podvodníci navíc peníze, které tímto způsobem získali, okamžitě převáděli na bankovní účty v zahraničí. Poškození se tak dozvěděli až se značným zpožděním, že existují účty vedené na jejich ukradenou identitu a že na těchto účtech vznikly pohledávky,“ dodala mluvčí.

 

Kriminalisté se těmito případy intenzivně zabývají, aby odhalili totožnost pachatele či pachatelů. Zároveň upozorňují, aby lidé nikdy neposílali kopie svých dokladů neznámým lidem, kteří je mohou snadno zneužít! Stejně tak by lidé ze svého účtu neměli posílat symbolické částky na jiný vyžádaný účet. Solidní partneři k takovýmto korunovým transakcím nemají žádný důvod!

Autor: 
redakce
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře