Reklama
reklama

Podvodníci lákají z lidí osobní údaje, na internetu jim pak kradou totožnost

Podvodníci používají nový trik, jak ukrást lidem peníze. Lstí od nich pod záminkou zprostředkování práce získávají osobní údaje a pak na ně zakládají bankovní účty. S těmi pak čerpají půjčky a používají je k dalším podvodům. Nejvíc poškozených z Jihomoravské­ho kraje.

Podvodníci nabízeli prostřednictvím inzerátů na internetu práci – budoucí zaměstnanci měli nejčastěji na dohodu o provedení práce provádět průzkum kvality služeb. Jakmile se zájemce o práci na takový inzerát ozval, poslali mu podvodníci návrh dohody o provedení práce, která vypadala velmi důvěryhodně. Zároveň požadovali zaslání oboustranné kopie občanského průkazu nebo jiného dokladu totožnosti a čísla účtu, kam má budoucí „zaměstnavatel“ posílat výdělek.

 

Důvěřiví lidé jim všechny tyto informace poslali. Podvodníci pak nelenili a za pomoci kopií dokladů si na internetu založili na jméno důvěřivce nový bankovní účet. Aby banka účet opravdu vytvořila, požadovala verifikaci toho, že zakládající opravdu existuje a je na něj psaný například další bankovní účet. Toho podvodníci dosáhli tak, že důvěřivé zájemce o práci vyzvali, aby na nově založený účet poslali korunu ze svého stávajícího bankovního účtu.

 

„Důvěřiví lidé však nevěděli, že zaslání jediné koruny z účtu vedeného pod svým jménem poslouží podvodníkům k tomu, aby na ukradenou identitu poškozeného založili bankovní účet zcela nový a ten dál zneužívali,“ upozornila mluvčí policie Petra Vedrová.

 

Na dalších internetových stránkách pak prodejci předstírali, že prodávají zboží jako sekačky, horská kola, pily a od zájemců o koupi si nechali posílat peníze na nově vytvořený účet. Zboží, za které vyinkasovali peníze, samozřejmě nikdy nedodali.

 

Poškozených zákazníků ze všech koutů republiky je už téměř padesát a způsobená škoda přesahuje tři sta tisíc korun. Pravděpodobně bude daleko vyšší. „Na podvodně vytvořených účtech navíc pachatelé čerpali úvěry a půjčky a poškození lidé neměli ani tušení, že existuje bankovní účet vedený na jejich jméno a vesele užívaný k minusovým bankovním transakcím. Podvodníci navíc peníze, které tímto způsobem získali, okamžitě převáděli na bankovní účty v zahraničí. Poškození se tak dozvěděli až se značným zpožděním, že existují účty vedené na jejich ukradenou identitu a že na těchto účtech vznikly pohledávky,“ dodala mluvčí.

 

Kriminalisté se těmito případy intenzivně zabývají, aby odhalili totožnost pachatele či pachatelů. Zároveň upozorňují, aby lidé nikdy neposílali kopie svých dokladů neznámým lidem, kteří je mohou snadno zneužít! Stejně tak by lidé ze svého účtu neměli posílat symbolické částky na jiný vyžádaný účet. Solidní partneři k takovýmto korunovým transakcím nemají žádný důvod!

Autor: 
redakce
Aktuálně
K neobvyklému obyvateli řeky Svitavy vyrazili v pátek dopoledne strážníci do Tkalcovské ulice.
23.09.2018 - 08:54
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Komentáře