Reklama
reklama

Opilí cyklisti způsobili na jižní Moravě čtyřicet dopravních nehod za půl roku

Pokud nemá před sebou volant, nepovažuje se řidič jízdního kola za řidiče. A tak si dá po cestě v horkých dnech jedno, dvě nebo tři piva. Často ale takové případy končí nehodou a škody bývají až statisícové. To jim ale pojišťovna většinou neproplatí.

„Cyklista je ze zákona řidičem byť nemotorového vozidla se všemi právy a povinnostmi. I on se tedy ve správním řízení bude zodpovídat z přestupku za jízdu pod vlivem, sankce může být až padesátitisícová,“ informoval mluvčí jihomoravské police Pavel Šváb.

Někteří si ale myslí, že na cyklostezkách tento zákon neplatí. Vážnější situace bývají i na silnicích u dopravních nehod, kde cyklisté pod vlivem alkoholu od začátku roku způsobili neuvěřitelných čtyřicet nehod.

„Kromě sankce za samotnou dopravní nehodu musí viník počítat s tím, že po něm ostatní účastníci mohou chtít náhradu škody. Navíc i v případě, že má cyklista uzavřenou vhodnou pojistku je pravděpodobné, že jeho pojišťovna plnění buď výrazně pokrátí, nebo vyloučí,“ upřesnil.

Samotnou kapitolou je pak ještě náhrada léčebných výdajů. Proto je lepší dát si pivo zaslouženě až na závěr po odložení kola a nezapomínat by měl cyklista také na používání helmy.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře