Reklama
reklama

Nebezpečný plyn přiotrávil celou rodinu

Šest evakuovaných z rodinného domu z toho pět zraněných. To je bilance nočního zásahu ve Vojkovicích. Za vším stojí nedokonalé spalování plynového kotle. Lidé často podceňují prevenci, přestože následky mohou být fatální.

Půl hodiny po půlnoci hasiči obdrželi na tísňovou linku informaci, že v rodinném domě ve Vojkovicích uniká plyn. Na místo vyjeli profesionální hasiči z Židlochovic, policie i záchranka. Hasiči pomocí detektorů odhalili nadlimitní koncentraci oxidu uhelnatého, velmi nebezpečného plynu bez barvy a zápachu, který dokáže během pár desítek minut i zabíjet.

Rodiče se čtyřmi dětmi jsme evakuovali a předali do péče zdravotnické záchranné služby, která ženu i s dětmi odvezla k dalšímu ošetření. Celý dům jsme odvětrali pomocí přetlakového ventilátoru.

Otrava oxidem uhelnatým, který vzniká při nedokonalém spalování, není nic neobvyklého, zejména u průtokových plynových ohřívačů. Lidé často nevěnují dostatečnou pozornost preventivním opatření. Přitom nejde o nic náročného.

Je potřeba dodržovat instrukce uvedené v návodu k obsluze, včetně stanovených termínů kontrol. Alespoň jednou ročně nechat provést revizi plynového zařízení. Nezapomínat na komíny, které je potřeba rovněž kontrolovat a čistit.  U topidel a ohřívačů na plynná paliva musí čištění a revizi komínů provádět osoba odborně způsobilá, čili kominík, a to jednou ročně. Důležité je i pravidelné větrání.

O tom, že není něco v pořádku, může svědčit například neobvyklá barva a velikost plamínku.

Následuje upadnutí do bezvědomí. Oxid uhelnatý se váže na krevní barvivo. Jeho přilnavost na hemoglobin je přibližně 200 × silnější než přilnavost kyslíku. Tím je kyslík vytěsňován z těla. Samotná otrava oxidem uhelnatým probíhá velmi rychle. Příznaky jsou bolest hlavy, slabost a nevolnost.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Komentáře