Reklama
reklama

Nebezpečný plyn přiotrávil celou rodinu

Šest evakuovaných z rodinného domu z toho pět zraněných. To je bilance nočního zásahu ve Vojkovicích. Za vším stojí nedokonalé spalování plynového kotle. Lidé často podceňují prevenci, přestože následky mohou být fatální.

Půl hodiny po půlnoci hasiči obdrželi na tísňovou linku informaci, že v rodinném domě ve Vojkovicích uniká plyn. Na místo vyjeli profesionální hasiči z Židlochovic, policie i záchranka. Hasiči pomocí detektorů odhalili nadlimitní koncentraci oxidu uhelnatého, velmi nebezpečného plynu bez barvy a zápachu, který dokáže během pár desítek minut i zabíjet.

Rodiče se čtyřmi dětmi jsme evakuovali a předali do péče zdravotnické záchranné služby, která ženu i s dětmi odvezla k dalšímu ošetření. Celý dům jsme odvětrali pomocí přetlakového ventilátoru.

Otrava oxidem uhelnatým, který vzniká při nedokonalém spalování, není nic neobvyklého, zejména u průtokových plynových ohřívačů. Lidé často nevěnují dostatečnou pozornost preventivním opatření. Přitom nejde o nic náročného.

Je potřeba dodržovat instrukce uvedené v návodu k obsluze, včetně stanovených termínů kontrol. Alespoň jednou ročně nechat provést revizi plynového zařízení. Nezapomínat na komíny, které je potřeba rovněž kontrolovat a čistit.  U topidel a ohřívačů na plynná paliva musí čištění a revizi komínů provádět osoba odborně způsobilá, čili kominík, a to jednou ročně. Důležité je i pravidelné větrání.

O tom, že není něco v pořádku, může svědčit například neobvyklá barva a velikost plamínku.

Následuje upadnutí do bezvědomí. Oxid uhelnatý se váže na krevní barvivo. Jeho přilnavost na hemoglobin je přibližně 200 × silnější než přilnavost kyslíku. Tím je kyslík vytěsňován z těla. Samotná otrava oxidem uhelnatým probíhá velmi rychle. Příznaky jsou bolest hlavy, slabost a nevolnost.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře