Reklama
reklama

Na nelegálně zaměstnané cizince si posvítili celníci. V lednu odhalili deset pracantů

Celníci na jihu Moravy odhalují stále více nelegálně zaměstnaných cizinců. Loni jich při kontrolách firem odhalili 29. Šlo především o Ukrajince zaměstnané na stavbách. Letos v lednu celníci odhalili už deset zahraničních dělníků zaměstnaných v kraji bez řádného povolení.

Celkem 27 kontrol zaměřených na zaměstnávání cizinců a občanů ze zemí Evropské unie, 88 zkontrolovaných osob, 27 cizinců bez povolení k zaměstnání a 2 občané ze států Evropské unie bez dokladu o splnění oznamovací povinnosti vůči Úřadu práce. Taková je bilance kontrol zaměstnanosti v roce 2013 na jižní Moravě.

Až na výjimky pracovaly všechny kontrolované osoby ve stavebnictví, pohostinství či úklidových službách. „Nejčastěji se jednalo o Ukrajince, v menší míře pak Makedonce a Vietnamce. Nejvyšší počet porušení zákona byl zjištěn na Brněnsku. Případy byly postoupeny příslušným Oblastním inspektorátům práce k projednání. V rámci správního řízení lze za porušení zákona uložit fyzické osobě sankci až 5 milionů korun a právnické osobě až 10 milionů korun,“ uvedla mluvčí celní správy  Lada Temňáková.

Kontrola zaměstnanosti cizinců spočívá v ověření, zda osoby vykonávají na pracovišti zaměstnavatele práci na základě pracovněprávního vztahu nebo jiné smlouvy a zda ji vykonávají v souladu s vydaným povolením k zaměstnání nebo s povolením k dlouhodobému pobytu. V případě občanů zemí Evropské unie se ověřuje skutečnost, zda zaměstnavatel nejpozději v den jejich nástupu do zaměstnání oznámil tuto skutečnost Úřadu práce v České republice.

Za leden letošního roku pak byly v rámci Jihomoravského kraje zrealizovány zatím čtyři kontroly, při kterých celníci zkontrolovali čtrnáct osob. Osm Ukrajinců a dva Vietnamci pracovali v České republice v rozporu s platnými právními předpisy. Tři z nich byli předáni Policii ČR, protože neměli povolení k pobytu v České republice a hrozí jim proto vyhoštění.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře