Reklama
reklama

Na nelegálně zaměstnané cizince si posvítili celníci. V lednu odhalili deset pracantů

Celníci na jihu Moravy odhalují stále více nelegálně zaměstnaných cizinců. Loni jich při kontrolách firem odhalili 29. Šlo především o Ukrajince zaměstnané na stavbách. Letos v lednu celníci odhalili už deset zahraničních dělníků zaměstnaných v kraji bez řádného povolení.

Celkem 27 kontrol zaměřených na zaměstnávání cizinců a občanů ze zemí Evropské unie, 88 zkontrolovaných osob, 27 cizinců bez povolení k zaměstnání a 2 občané ze států Evropské unie bez dokladu o splnění oznamovací povinnosti vůči Úřadu práce. Taková je bilance kontrol zaměstnanosti v roce 2013 na jižní Moravě.

Až na výjimky pracovaly všechny kontrolované osoby ve stavebnictví, pohostinství či úklidových službách. „Nejčastěji se jednalo o Ukrajince, v menší míře pak Makedonce a Vietnamce. Nejvyšší počet porušení zákona byl zjištěn na Brněnsku. Případy byly postoupeny příslušným Oblastním inspektorátům práce k projednání. V rámci správního řízení lze za porušení zákona uložit fyzické osobě sankci až 5 milionů korun a právnické osobě až 10 milionů korun,“ uvedla mluvčí celní správy  Lada Temňáková.

Kontrola zaměstnanosti cizinců spočívá v ověření, zda osoby vykonávají na pracovišti zaměstnavatele práci na základě pracovněprávního vztahu nebo jiné smlouvy a zda ji vykonávají v souladu s vydaným povolením k zaměstnání nebo s povolením k dlouhodobému pobytu. V případě občanů zemí Evropské unie se ověřuje skutečnost, zda zaměstnavatel nejpozději v den jejich nástupu do zaměstnání oznámil tuto skutečnost Úřadu práce v České republice.

Za leden letošního roku pak byly v rámci Jihomoravského kraje zrealizovány zatím čtyři kontroly, při kterých celníci zkontrolovali čtrnáct osob. Osm Ukrajinců a dva Vietnamci pracovali v České republice v rozporu s platnými právními předpisy. Tři z nich byli předáni Policii ČR, protože neměli povolení k pobytu v České republice a hrozí jim proto vyhoštění.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře