Reklama
reklama

Na jižní Moravě řádí bytaři. V Brně vykradli v lednu přes 60 domů a bytů

Jihomoravští policisté od začátku ledna zaznamenali výrazný nárůst případů vloupání do bytů a rodinných domů. Od začátku ledna už evidují 133 případů krádeží vloupáním, což je o 35 více než za stejné období loňského roku. Nejvíc vloupání se odehrálo v Brně a na Brněnsku.

V Brně šetří policisté 64 vloupání, což je o 21 více oproti lednu 2013 a na Brněnsku 26, což je o pět víc než loni. „Kriminalisté v součinnosti s uniformovanými policisty intenzivně pracují na objasnění těchto případů a dopadení pachatelů. K zabezpečení svého majetku by však měli přispět i sami obyvatelé bytů, bytových a rodinných domů,“ upozornila policejní mluvčí Petra Vedrová.

Zabezpečení musí být vždy individuální podle toho, jestli se byt nachází v přízemí či pod střechou, jak vysoko jsou okna, v jaké lokalitě se nemovitost nachází a podobně. Přesto platí několik základních doporučení, které mohou případným zlodějům zkomplikovat práci a odradit je od pokusu o vloupání do bytu nebo domu.

Často se zloději dostávají dovnitř přes vstupní dveře. Ty by majitelé domu měli zvolit bezpečnostní, vyztužené a s kvalitním zámkem. Překonání takových dveří je obtížné a časově náročné a už tento fakt může odradit případné zloděje.

Zabezpečit je nutné i okna a balkonové dveře – mechanicky například mřížemi, nerozbitnou fólií na skla nebo elektronickým alarmem. V blízkosti domu radí policisté nenechávat žádné nářadí, které by mohli potenciální pachatelé využít ke vstupu dovnitř – sekerky, žebříky, trubky.

 Prostranství před objektem by mělo být dobře osvětlené, vhodné je použít spínače světel, které se aktivují při pohybu. Samozřejmostí je důkladné zamykání všech dveří a zavření oken před odchodem z bytu, a to i pokud víte, že odcházíte jen na krátkou dobu.       

 „Opatření k ochraně majetku je třeba přijmout zejména před odjezdem na dovolenou. V souvislosti s nadcházejícími jarními prázdninami policisté doporučují, abyste si cenné předměty, šperky a finanční hotovost uschovali třeba do trezoru v bance. O své odjezdu a nepřítomnosti v bytě se příliš nezmiňujte širokému okolí a pozor na šíření této informace po sociálních sítích. Pokud máte možnost, požádejte spolehlivého souseda nebo příbuzného, aby na váš byt dohlédl – vybraná schránka, rozsvícená světla a pohyb v bytě navodí dojem, že byt není opuštěný. Pro tento účel je možné použít také časové spínače,“ doporučila Vedrová.

Pokud už dojde ke vloupání, policisté doporučují nevstupovat dovnitř. Pachatel nebo skupina pachatelů by totiž ještě mohli být uvnitř a mohli vás ohrozit. S ničím nemanipulujte a rozhodně neuklízejte, abyste nezničili stopy, které jsou pro policii velmi důležitým vodítkem při pátrání po pachateli. Ihned zavolejte na linku 158 a počkejte na příjezd policistů. Stejně tak nebuďte lhostejní a obraťte se na bezplatnou linku 158 v případě, že uvidíte kolem rodinných domků nebo bytů vašich sousedů podezřelé osoby.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře