Reklama
reklama

Letní zátah na autokary. Policie se zaměří na autobusy mířící na jih

Tragédiím českých autobusů, při kterých často umírají turisté na cestě k moři nebo zpět, chce letos policie předcházet kontrolami už od konce června. Bude se ale více zaměřovat na to, jestli předpisy dodržují i cestující. Zátahy se chystají v noci z pátků na soboty.

Desítky autobusů vyrážejí každý pátek kolem šesté hodiny večer z Moravy, aby v sobotu dopoledne dorazily do Itálie nebo Chorvatska. Také letos si mnohé udělají neplánovanou zastávku na některém z odpočívadel. A dost možná sáhnou do peněženek pro pokutu i pasažéři.

 

„Při kontrolách autobusů se zaměřujeme na technický stav vozidel a dobu jízdy a odpočinku řidičů, případně na to, zda uvnitř necestuje více lidí, než je přípustné,“ vysvětluje mluvčí jihomoravských policistů Pavel Šváb.

 

Některé kontroly se by se podle zdroje z policejního prezidia měly zaměřit i na spaní v uličce za jízdy nebo na nepřipoutané pasažéry. Při nehodách se často zraní desítky lidí právě proto, že nepoužili bezpečnostní pásy. Pokud je však sedadlo pásem vybaveno, je povinností cestujícího se připoutat. Podle Švába je to ale problematické, protože ve chvíli, kdy autobus už stojí, je těžké prokázat cestujícímu, že za jízdy připoután nebyl. „V tomto ohledu je při podrobnějších kontrolách lepší si s cestujícími promluvit a vysvětlit, proč je lepší pás použít,“ vysvětlil mluvčí.

 

Jak před několika dny zjistil redaktor Centrumnews na parkovišti u brněnského hřbitova, do Chorvatska občas zamíří i autobusy bez pásů. Na vině je nejspíše rozpor mezi unijní a českou legislativou, které obsahují různé povinnosti pro instalaci pásů v autobusech. „Všichni dopravci, které standardně využíváme, v autobusech pásy mají. Hlavně se jedná o vozidla novější, kde jsou pásy z výroby,“ tvrdí žena z centrály brněnské cestovní kanceláře, která zájezd pořádá. Cestující ale nikdo na povinnost neupozorní. „Osm hodin připoutaná fakt nevydržím. Dávám si nohy nahoru a různě měním polohu a pás je nepohodlný,“ krčí rameny Martina Bičánková, která k moři jezdívá s rodinou. Bez ohledu na ohrožení vlastního zdraví ji teoreticky hrozí i pokuta tisíc korun.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Šestice brněnských pedagogů získá ocenění Učitel roku 2018. Slavnostní předání ocenění se uskuteční při příležitosti Dne učitelů ve středu 28. března 2018 na Nové radnici.
16.03.2018 - 11:30
Ulici Hanácká čeká od dnešní osmé hodiny uzavírka. Z toho důvodu bude omezen průjezd veškeré dopravy ulicí Hanáckou v obou směrech. Rovněž zastávku Hanácká čeká přeložení. Uzavírka potrvá do...
16.03.2018 - 07:00
Divadlo žije. Bez ohledu na okolnosti. I tak by se dalo popsat inkluzivní taneční divadlo Kafkasia, které bude mít premiéru 14. dubna 2018 v Brně. Šestice tanečníků – včetně dvou s tělesných...
15.03.2018 - 22:15
Komentáře