Reklama
reklama

Letní zátah na autokary. Policie se zaměří na autobusy mířící na jih

Tragédiím českých autobusů, při kterých často umírají turisté na cestě k moři nebo zpět, chce letos policie předcházet kontrolami už od konce června. Bude se ale více zaměřovat na to, jestli předpisy dodržují i cestující. Zátahy se chystají v noci z pátků na soboty.

Desítky autobusů vyrážejí každý pátek kolem šesté hodiny večer z Moravy, aby v sobotu dopoledne dorazily do Itálie nebo Chorvatska. Také letos si mnohé udělají neplánovanou zastávku na některém z odpočívadel. A dost možná sáhnou do peněženek pro pokutu i pasažéři.

 

„Při kontrolách autobusů se zaměřujeme na technický stav vozidel a dobu jízdy a odpočinku řidičů, případně na to, zda uvnitř necestuje více lidí, než je přípustné,“ vysvětluje mluvčí jihomoravských policistů Pavel Šváb.

 

Některé kontroly se by se podle zdroje z policejního prezidia měly zaměřit i na spaní v uličce za jízdy nebo na nepřipoutané pasažéry. Při nehodách se často zraní desítky lidí právě proto, že nepoužili bezpečnostní pásy. Pokud je však sedadlo pásem vybaveno, je povinností cestujícího se připoutat. Podle Švába je to ale problematické, protože ve chvíli, kdy autobus už stojí, je těžké prokázat cestujícímu, že za jízdy připoután nebyl. „V tomto ohledu je při podrobnějších kontrolách lepší si s cestujícími promluvit a vysvětlit, proč je lepší pás použít,“ vysvětlil mluvčí.

 

Jak před několika dny zjistil redaktor Centrumnews na parkovišti u brněnského hřbitova, do Chorvatska občas zamíří i autobusy bez pásů. Na vině je nejspíše rozpor mezi unijní a českou legislativou, které obsahují různé povinnosti pro instalaci pásů v autobusech. „Všichni dopravci, které standardně využíváme, v autobusech pásy mají. Hlavně se jedná o vozidla novější, kde jsou pásy z výroby,“ tvrdí žena z centrály brněnské cestovní kanceláře, která zájezd pořádá. Cestující ale nikdo na povinnost neupozorní. „Osm hodin připoutaná fakt nevydržím. Dávám si nohy nahoru a různě měním polohu a pás je nepohodlný,“ krčí rameny Martina Bičánková, která k moři jezdívá s rodinou. Bez ohledu na ohrožení vlastního zdraví ji teoreticky hrozí i pokuta tisíc korun.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře