Reklama
reklama

Lékaři okrádali pojišťovny. Neošetřovali a vypsali 3399 falešných receptů

Deset lékařů z Hodonínska vypsalo přes tři tisíce falešných receptů. Případ, který je spojen s poliklinikou ve Veselí nad Moravou, vyšetřovali policisté dva roky. Museli provést dva a půl tisíce výslechů a na jeho konci je obvinění lékaře z trestného činu.

Celá kauza odstartovala v první polovině roku 2011, kdy si pojištěnec jedné zdravotní pojišťovny nechal udělat výpis z Karty života. V té pak objevil úkony vykazované na jeho osobu, kterých si však nebyl vědom, nebo kterých se nikdy neúčastnil. Obrátil se tedy na svoji zdravotní pojišťovnu, která následnou kontrolou na lékařské pohotovosti ve Veselí nad Moravou za poslední dva roky zjistila další rozpory ve vykazování úkonů na jejich pojištěnce. „Tím pojišťovně vznikla škoda, kterou si vyčíslila na 60 tisíc korun. Na základě tohoto zjištění však požádala Nemocnice Kyjov, která veselskou pohotovost spravovala, o kontrolu i další zdravotní pojišťovny, aby si provedly kontrolu za roky 2008 až 2011 a zároveň vše oznámila policii,“ popsal začátek případu mluvčí policie Petr Zámečník.

 

Policisté tedy začali neprodleně prověřovat všechny okolnosti, které s případem mohli jakkoliv souviset a prováděli šetření k objasnění věci. Zároveň na policii začaly docházet první výsledky kontrol zdravotních pojišťoven. Celkem se sešlo 3399 receptů, které byly označeny jako podezřelé nebo falešné. Položky na jednotlivých receptech byly v rozmezí od 60 a 5 tisíc korun.

 

Provedeným šetřením byla vyčíslena celková způsobená škoda, která dosáhla výše 1.745 tisíc korun u receptů, jež byly vypsány podvodně. Policisté pak museli vyslechnout všechny osoby, na které recepty byly vystaveny. „Od těchto osob jsme potřebovali doložit, zda skutečně byly v uvedeném termínu ošetřeny nebo si vyzvedly na receptu uvedené léky. Na případu se podílela dvanáct policistů, kteří během několika měsíců provedli celkem 2500 výslechů,“ uvedl mluvčí policie.

 

Z provedeného šetření, výslechů a porovnávání receptů nakonec vyplynulo, že podvodného vystavování receptů se dopustilo celkem deset lékařů. U některých z receptů se ale nepodařilo prokázat, kdo stojí za jejich vystavením. Osm z těchto lékařů však způsobilo škodu menší než 5000 korun a tak byl jejich skutek byl vyloučen z trestního řízení a bude projednáván u komise pro projednávání přestupků. Zbylí dva lékaři byli obviněni z trestného činu podvodu. Jeden lékař podvodně pro svoji potřebu získal 270 tisíc korun, druhý pak 1 330 tisíc korun.

 

První z lékařů se ale trestnímu stíhání vyhne. Policejní vyšetřovatel se po zvážení všech okolností s přihlédnutím k tomu, že se k činu doznal, s policisty řádně spolupracoval a uhradil způsobenou škodu, rozhodl navrhnout podmíněné zastavení trestního stíhání. Státní zástupce se s tímto návrhem ztotožnil a trestní stíhání proti němu zastavil.

 
V druhém případě ale vyšetřovatel podal státnímu zástupci návrh na podání obžaloby pro trestný čin podvod. „V případě odsouzení by obviněný lékař mohl být odsouzen na dvě až osm let odnětí svobody,“ dodal mluvčí policie Zámečník.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře