Reklama
reklama

Klára Mauerová, matka týraných chlapců z kauzy „Kuřim“ je venku z vězení

Okresní soud v Opavě dnes rozhodl o podmínečném propuštění Kláry Mauerové, která byla odsouzena v kauze Kuřim za týrání svých synů. Z devítiletého trestu si odpykala více než šest let. Zkušební dobu jí soudkyně stanovila na 5,5 roku. Nesmí se stýkat s dalšími odsouzenými kromě sestry Kateřiny, která byla odsouzena na 10 let. Může dál pokračovat v kontaktu se syny, které mají v péči její rodiče. Budovu opavské věznice opustila krátce po poledni.

Před věznicí na matku dvou kluků, které nelidsky týrala, čekali rodiče. Propuštěna byla zadním vchodem, aby se vyhnula kontaktu s čekajícími novináři. Klára Mauerová byla ve vězení hodnocena jako vzorná odsouzená, dostala řadu výchovných odměn, pracovala a pravidelně mohla opouštět věznici. V posledních dvou letech stýkala i se svými syny.  U soudu uvedla, že dva měsíce bude bydlet u své sestry Gabriely, která v kauze nebyla stíhaná. Chce si hledat podnájem a bude pracovat jako asistentka pro brněnskou pracovní agenturu.

Soudkyně ale stanovila řadu podmínek, které musí žena splnit. Zkušební dobu stanovila poměrně dlouhou, především s ohledem na společenskou závažnost spáchaného činu a také s ohledem na délku nevykonaného trestu. Během pobytu na svobodě musí spolupracovat s mediační službou, navštěvovat psychologické poradny. Dál musí chlapcům platit náhradu škody, může s nimi být v kontaktu.

V takzvané kauze „Kuřim“ skupina šesti lidí týrala chlapce od léta 2006 do května 2007. Zavírali děti do klecí, bili je, řezali, topili a pálili cigaretovými nedopalky. Cílem bylo vytvořit z hochů lidi se zlomenou vůlí, připravené na slovo poslechnout jakékoli rozkazy. Motivy týrání se ale nepodařilo uspokojivě vysvětlit.  Kromě matky dětí byla v roce 2008 odsouzena za jejich brutální týrání i jejich teta, a to k deseti letům vězení. Na pět let byla odsouzena Barbora Škrlová, která v případu sehrála podivnou roli dívky Aničky a později chlapce Adama. Pravděpodobně byla ikonou sekty, kterou si založil její otec Josef Škrla. Škrlovou soud loni v únoru podmínečně propustil, zkušební dobu jí stanovil na sedm let. V kuřimské kauze dostali tresty i další lidé: sedm let vězení Hana Bašová a Jan Škrla a pět let Jan Turek. Josefa Škrlu se vypátrat nepodařilo.

Chlapci, kterým je nyní 13 a 15 let, žili po odhalení týrání v Klokánku, pak byli v péči otce a letos v dubnu je svěřil soud do pěstounské péče prarodičů.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře