Reklama
reklama

Klára Mauerová, matka týraných chlapců z kauzy „Kuřim“ je venku z vězení

Okresní soud v Opavě dnes rozhodl o podmínečném propuštění Kláry Mauerové, která byla odsouzena v kauze Kuřim za týrání svých synů. Z devítiletého trestu si odpykala více než šest let. Zkušební dobu jí soudkyně stanovila na 5,5 roku. Nesmí se stýkat s dalšími odsouzenými kromě sestry Kateřiny, která byla odsouzena na 10 let. Může dál pokračovat v kontaktu se syny, které mají v péči její rodiče. Budovu opavské věznice opustila krátce po poledni.

Před věznicí na matku dvou kluků, které nelidsky týrala, čekali rodiče. Propuštěna byla zadním vchodem, aby se vyhnula kontaktu s čekajícími novináři. Klára Mauerová byla ve vězení hodnocena jako vzorná odsouzená, dostala řadu výchovných odměn, pracovala a pravidelně mohla opouštět věznici. V posledních dvou letech stýkala i se svými syny.  U soudu uvedla, že dva měsíce bude bydlet u své sestry Gabriely, která v kauze nebyla stíhaná. Chce si hledat podnájem a bude pracovat jako asistentka pro brněnskou pracovní agenturu.

Soudkyně ale stanovila řadu podmínek, které musí žena splnit. Zkušební dobu stanovila poměrně dlouhou, především s ohledem na společenskou závažnost spáchaného činu a také s ohledem na délku nevykonaného trestu. Během pobytu na svobodě musí spolupracovat s mediační službou, navštěvovat psychologické poradny. Dál musí chlapcům platit náhradu škody, může s nimi být v kontaktu.

V takzvané kauze „Kuřim“ skupina šesti lidí týrala chlapce od léta 2006 do května 2007. Zavírali děti do klecí, bili je, řezali, topili a pálili cigaretovými nedopalky. Cílem bylo vytvořit z hochů lidi se zlomenou vůlí, připravené na slovo poslechnout jakékoli rozkazy. Motivy týrání se ale nepodařilo uspokojivě vysvětlit.  Kromě matky dětí byla v roce 2008 odsouzena za jejich brutální týrání i jejich teta, a to k deseti letům vězení. Na pět let byla odsouzena Barbora Škrlová, která v případu sehrála podivnou roli dívky Aničky a později chlapce Adama. Pravděpodobně byla ikonou sekty, kterou si založil její otec Josef Škrla. Škrlovou soud loni v únoru podmínečně propustil, zkušební dobu jí stanovil na sedm let. V kuřimské kauze dostali tresty i další lidé: sedm let vězení Hana Bašová a Jan Škrla a pět let Jan Turek. Josefa Škrlu se vypátrat nepodařilo.

Chlapci, kterým je nyní 13 a 15 let, žili po odhalení týrání v Klokánku, pak byli v péči otce a letos v dubnu je svěřil soud do pěstounské péče prarodičů.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Komentáře