Reklama
reklama

Kauza zavražděného Tofla: Vím, kde je zbraň, ale já nestřílel

Za vraždu bývalého policisty Michala Tofla, která se stala v červnu 2010 v Brně - Žebětíně, byli odsouzeni na devatenáct let za mřížemi Radek Sobotka a Tomáš Trkan. Sobotka, který doposud tvrdil, že o vraždě nic neví, dnes ale u Vrchního soudu v Olomouci změnil výpověď. Podle něj je samopal v rybníce a střílel z něj Trkan. Případ se tak vrací zpět na Krajský soud v Brně.

Jelikož došlo k zásadní změně a Sobotka změnil výpověď, uvedl nové skutečnosti, je třeba podle soudu doplnit důkazy. Podle původního rozsudku měl střílet Sobotka, Trkan byl potrestán za návod k vraždě. Sobotka ale ve středu u soudu uvedl, že nechce být souzen za vraždu, kterou nespáchal.

Podle něj vzali s Trkanem zakázku za dvě stě tisíc korun, aby rozstříleli auto, o vraždě se ale zpočátku nemluvilo, řidič měl být pouze zastrašen. V osudný červen měl na přijíždějící vozidlo střílet Trkan z nedalekého lesa. „Když přijíždělo auto, dal jsem znamení, sehnul jsem se před vozidlo a dělal jsem, že si zavazuju tkaničky,“ uvedl Sobotka. Následně se měla ozvat série ran a oba muži prý poté ujeli na kradených kolech. Sám měl za pomoc dostat padesát tisíc korun.

Sobotka označil i místo v rybníku, kde měli samopal zahodit, je ochoten se podrobit výslechu na detektoru lži, rekonstrukci na místě činu i znaleckému zkoumání. Trkan to ale popřel. „Několik měsíců ve vězení vím, že se Sobotka takto chystá vypovídat. Byl jsem zatčen až pětadvacet měsíců po vraždě. Copak myslíte, že bych v rybníce tu zbraň nechal, kdybych věděl, že tam pořád je,“ obrátil proti Sobotkovi Trkan.

Trkanův obhájce uvedl, že se tím Sobotka sám usvědčil. „Ten, kdo ví, kde se nachází vražedná zbraň, tak se dá z toho lehce vyvodit, zda čin spáchal. Pan Sobotka změnil takto svou výpověď, je schopen označit, kde se zbraň nachází, dokonale se usvědčil," uvedl obhájce Roman Šteffel.

Tofl zemřel 14. června 2010 před svým domem v Brně - Žebětíně, když se vracel v noci autem domů. Vůz po střelbě narazil do světla, Tofl dostal střelu do břicha a na místě zemřel. Vraždu si podle obžaloby objednal podnikatel Petr Pavel Bezděkovský, motivem činu byly zřejmě finanční spory. Bezděkovský se v červnu 2012 oběsil v cele vazební věznice v Olomouci.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře