Reklama
reklama

Kauza zavražděného Tofla: Vím, kde je zbraň, ale já nestřílel

Za vraždu bývalého policisty Michala Tofla, která se stala v červnu 2010 v Brně - Žebětíně, byli odsouzeni na devatenáct let za mřížemi Radek Sobotka a Tomáš Trkan. Sobotka, který doposud tvrdil, že o vraždě nic neví, dnes ale u Vrchního soudu v Olomouci změnil výpověď. Podle něj je samopal v rybníce a střílel z něj Trkan. Případ se tak vrací zpět na Krajský soud v Brně.

Jelikož došlo k zásadní změně a Sobotka změnil výpověď, uvedl nové skutečnosti, je třeba podle soudu doplnit důkazy. Podle původního rozsudku měl střílet Sobotka, Trkan byl potrestán za návod k vraždě. Sobotka ale ve středu u soudu uvedl, že nechce být souzen za vraždu, kterou nespáchal.

Podle něj vzali s Trkanem zakázku za dvě stě tisíc korun, aby rozstříleli auto, o vraždě se ale zpočátku nemluvilo, řidič měl být pouze zastrašen. V osudný červen měl na přijíždějící vozidlo střílet Trkan z nedalekého lesa. „Když přijíždělo auto, dal jsem znamení, sehnul jsem se před vozidlo a dělal jsem, že si zavazuju tkaničky,“ uvedl Sobotka. Následně se měla ozvat série ran a oba muži prý poté ujeli na kradených kolech. Sám měl za pomoc dostat padesát tisíc korun.

Sobotka označil i místo v rybníku, kde měli samopal zahodit, je ochoten se podrobit výslechu na detektoru lži, rekonstrukci na místě činu i znaleckému zkoumání. Trkan to ale popřel. „Několik měsíců ve vězení vím, že se Sobotka takto chystá vypovídat. Byl jsem zatčen až pětadvacet měsíců po vraždě. Copak myslíte, že bych v rybníce tu zbraň nechal, kdybych věděl, že tam pořád je,“ obrátil proti Sobotkovi Trkan.

Trkanův obhájce uvedl, že se tím Sobotka sám usvědčil. „Ten, kdo ví, kde se nachází vražedná zbraň, tak se dá z toho lehce vyvodit, zda čin spáchal. Pan Sobotka změnil takto svou výpověď, je schopen označit, kde se zbraň nachází, dokonale se usvědčil," uvedl obhájce Roman Šteffel.

Tofl zemřel 14. června 2010 před svým domem v Brně - Žebětíně, když se vracel v noci autem domů. Vůz po střelbě narazil do světla, Tofl dostal střelu do břicha a na místě zemřel. Vraždu si podle obžaloby objednal podnikatel Petr Pavel Bezděkovský, motivem činu byly zřejmě finanční spory. Bezděkovský se v červnu 2012 oběsil v cele vazební věznice v Olomouci.

Autor: 
redakce
Aktuálně
S tím, jak vyřešit nedostatek míst ve školkách si Brno lámalo hlavu již několik let. Nyní začínají vznikat modulové školky, jejichž stavba zabere maximálně pár týdnů. První taková začne od pondělí...
26.09.2017 - 12:21
Nový vzhled a kvalitnější zázemí. Brňané cestující vlakem přes Královo Pole se mohou těšit, že se tamní nádraží a nádražní budova kompletně promění. Začít se stavbou a opravami by se zde mohlo již v...
26.09.2017 - 11:34
Brněnským strážníkům přišla podezřelá dvojice mladíků s dámskou kabelkou. Ještě více zbystřili, když se mladíci při spatření strážníků dali na útěk. Vyšlo najevo, že kabelka byla kradená.
26.09.2017 - 08:06
Městské divadlo Brno se přidá k dalším brněnským divadelním budovám, které mění svůj vzhled k lepšímu. Během příštích dvou let získá i divadelní dům v Lidické ulici moderní tvář. Podle plánů vyjde...
25.09.2017 - 19:58
K dalšímu neštěstí na jihomoravských železničních tratích došlo dnes ráno v Brně.
25.09.2017 - 13:54
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Komentáře