Reklama
reklama

Kauza zapomenuté špachtle v břiše: Soud zprostil viny lékaře i sestry

Zdravotní sestru Lenku Šilcovou zprostil Krajský soud v Brně obžaloby z ublížení na zdraví. Sestra se v ivančické nemocnici v roce 2009 podílela na operaci Zdeňky Kopečkové. Ženě ale po zákroku zůstala v břiše špachtle dlouhá třicet centimetrů. Soud zároveň zamítl odvolání státního zastupitelství a potvrdil verdikt okresního soudu, který jednoho lékaře a dvě sestry zprostil obžaloby už v březnu. Všichni zdravotníci v případu jsou tak podle soudu nevinní. Rozhodnutí je konečné.  

Celý případ se začal psát už v polovině roku 2009, kdy tým pod vedením primáře Aleše Soukala operoval pacientku. Původně krátká operace se ale zkomplikovala, místo půl hodiny strávila žena na sále čtyři hodiny. Po zákroku dál trpěla bolestmi, což ale lékaři přičítali běžným pooperačním bolestem. „Poškozená měla silné bolesti břicha migrující ze strany na stranu, které ji omezovaly v běžném životě," stojí ve spisu. Teprve v únoru dalšího roku lékaři provedli další vyšetření a zjistili, že žena má v břiše zapomenutý ekartér. Špachtle měřila třicet centimetrů, široká byla šest centimetrů.

Podle dřívějšího verdiktu soudu se nepodařilo jasně určit, kdo zhruba nástroj v těle pacientky zanechal. Lékaře a dvě sestry soud v březnu zprostil obžaloby a u jedné sestry, Lenky Šicové, konstatoval ublížení na zdraví. Trest ale nedostala. Právě Šicovou dnes soud obžaloby zprostil. Odvolání a opětovné projednání případu iniciovalo státní zastupitelství a obhájce Šicové, který trval na její nevině.

Ivančická nemocnice po uveřejnění celého případu přijala celou řadu preventivních opatření, aby se podobná situace neopakovala. Nově existuje přesný seznam nástrojů, který pomáhá instrumentářkám evidovat případné ztráty. Před operací se také pořizuje kontrolní snímek síta, na němž se lékařské nástroje nachází.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Komentáře