Reklama
reklama

Kauza zapomenuté špachtle v břiše: Soud zprostil viny lékaře i sestry

Zdravotní sestru Lenku Šilcovou zprostil Krajský soud v Brně obžaloby z ublížení na zdraví. Sestra se v ivančické nemocnici v roce 2009 podílela na operaci Zdeňky Kopečkové. Ženě ale po zákroku zůstala v břiše špachtle dlouhá třicet centimetrů. Soud zároveň zamítl odvolání státního zastupitelství a potvrdil verdikt okresního soudu, který jednoho lékaře a dvě sestry zprostil obžaloby už v březnu. Všichni zdravotníci v případu jsou tak podle soudu nevinní. Rozhodnutí je konečné.  

Celý případ se začal psát už v polovině roku 2009, kdy tým pod vedením primáře Aleše Soukala operoval pacientku. Původně krátká operace se ale zkomplikovala, místo půl hodiny strávila žena na sále čtyři hodiny. Po zákroku dál trpěla bolestmi, což ale lékaři přičítali běžným pooperačním bolestem. „Poškozená měla silné bolesti břicha migrující ze strany na stranu, které ji omezovaly v běžném životě," stojí ve spisu. Teprve v únoru dalšího roku lékaři provedli další vyšetření a zjistili, že žena má v břiše zapomenutý ekartér. Špachtle měřila třicet centimetrů, široká byla šest centimetrů.

Podle dřívějšího verdiktu soudu se nepodařilo jasně určit, kdo zhruba nástroj v těle pacientky zanechal. Lékaře a dvě sestry soud v březnu zprostil obžaloby a u jedné sestry, Lenky Šicové, konstatoval ublížení na zdraví. Trest ale nedostala. Právě Šicovou dnes soud obžaloby zprostil. Odvolání a opětovné projednání případu iniciovalo státní zastupitelství a obhájce Šicové, který trval na její nevině.

Ivančická nemocnice po uveřejnění celého případu přijala celou řadu preventivních opatření, aby se podobná situace neopakovala. Nově existuje přesný seznam nástrojů, který pomáhá instrumentářkám evidovat případné ztráty. Před operací se také pořizuje kontrolní snímek síta, na němž se lékařské nástroje nachází.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Další z brněnských obchodních domů čekají změny. V letošním roce své vlastníky již změnila Olympie a Nákupní centrum Královo Pole, od srpna má nového majitele i Tesco u hlavního nádraží na ulici...
23.09.2017 - 08:37
Komentáře