Reklama
reklama

Kauza zapomenuté špachtle v břiše: Soud zprostil viny lékaře i sestry

Zdravotní sestru Lenku Šilcovou zprostil Krajský soud v Brně obžaloby z ublížení na zdraví. Sestra se v ivančické nemocnici v roce 2009 podílela na operaci Zdeňky Kopečkové. Ženě ale po zákroku zůstala v břiše špachtle dlouhá třicet centimetrů. Soud zároveň zamítl odvolání státního zastupitelství a potvrdil verdikt okresního soudu, který jednoho lékaře a dvě sestry zprostil obžaloby už v březnu. Všichni zdravotníci v případu jsou tak podle soudu nevinní. Rozhodnutí je konečné.  

Celý případ se začal psát už v polovině roku 2009, kdy tým pod vedením primáře Aleše Soukala operoval pacientku. Původně krátká operace se ale zkomplikovala, místo půl hodiny strávila žena na sále čtyři hodiny. Po zákroku dál trpěla bolestmi, což ale lékaři přičítali běžným pooperačním bolestem. „Poškozená měla silné bolesti břicha migrující ze strany na stranu, které ji omezovaly v běžném životě," stojí ve spisu. Teprve v únoru dalšího roku lékaři provedli další vyšetření a zjistili, že žena má v břiše zapomenutý ekartér. Špachtle měřila třicet centimetrů, široká byla šest centimetrů.

Podle dřívějšího verdiktu soudu se nepodařilo jasně určit, kdo zhruba nástroj v těle pacientky zanechal. Lékaře a dvě sestry soud v březnu zprostil obžaloby a u jedné sestry, Lenky Šicové, konstatoval ublížení na zdraví. Trest ale nedostala. Právě Šicovou dnes soud obžaloby zprostil. Odvolání a opětovné projednání případu iniciovalo státní zastupitelství a obhájce Šicové, který trval na její nevině.

Ivančická nemocnice po uveřejnění celého případu přijala celou řadu preventivních opatření, aby se podobná situace neopakovala. Nově existuje přesný seznam nástrojů, který pomáhá instrumentářkám evidovat případné ztráty. Před operací se také pořizuje kontrolní snímek síta, na němž se lékařské nástroje nachází.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Komentáře