Reklama
reklama

I letos dohlížejí policisté na myslivce při honech. Kontrolují zbraně i dech

Jedním z úkolů policie  na úseku zbraní a střeliva je i dohled nad dodržováním zákona o zbraních u držitelů zbrojního průkazu, držitelů zbraní kategorie D a střeliva do těchto zbraní a u ostatních držitelů střelných zbraní a střeliva. Zejména pak kontrola dodržování povinností a zákazů včetně provádění oprávnění dle tohoto zákona.

Stejně jako v minulých letech, v době tzv. lovecké sezony od října do konce roku probíhají na území celé České republiky akce dohledu nad společnými lovy zvěře. Účastní se jich především policisté služby pro zbraně a bezpečnostní materiál. Policisté kontrolují oprávněnost k držení a nošení střelné zbraně a střeliva účastníky společných lovů zvěře. Tedy zda střelci mají u sebe předepsané doklady (zbrojní průkaz, průkaz zbraně apod.). Také kontrolují, zda není schopnost držitelů střelných zbraní a střeliva, kteří střelnou zbraň nosí nebo s ní na veřejnosti či veřejnosti přístupném místě manipulují, snížena požitím alkoholických nápojů či omamných nebo psychotropních látek. Stejně tak provádí policisté i kontrolu dalších osob, které vykonávají činnost, při níž by mohly ohrozit svůj život či zdraví nebo jiných osob. A to zda při výkonu těchto činností nebo před jejich vykonáním nepožili alkoholické nápoje či omamné nebo psychotropní látky (např. honci).

Vzhledem k tomu, že tyto akce probíhají každoročně, je činnost policie zejména preventivní. Nicméně v případě porušení právních předpisů ze strany držitelů zbrojního průkazu nebo vlastníků zbraně nastupuje represe. Je třeba si uvědomit, že závažné porušení povinnosti nebo nesplnění zákazu uloženého držiteli zbrojního průkazu právními předpisy na úseku zbraní a střeliva může mít vážné následky na životě, zdraví nebo majetku. Proto byly od 1. února 2009 jednotlivé skutkové podstaty přestupků na úseku zbraní a střeliva zakotveny přímo do zákona o zbraních a současně se podstatně zvýšila horní hranice ukládaných sankcí za tyto přestupky. Za zvlášť závažné přestupky na úseku zbraní a střeliva lze fyzickým osobám ve správním řízení uložit sankci až padesát tisíc korun (na místě v blokovém řízení do výše pěti tisíc korun).

Díky preventivní činnosti policie došlo v průběhu let k markantnímu snížení počtu případů zjištěného požití alkoholických nápojů střelci před nebo v průběhu společného lovu zvěře. Preventivní činnost policie hodnotí kladně laická veřejnost i samotní myslivci. Rovněž pozitivně se dívá na prováděné dohledy na společných lovech zvěře i vedení Českomoravské myslivecké jednoty, která sdružuje většinu aktivních myslivců.

Loni bylo v územním obvodu působnosti odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje provedeno více než sto třicet akcí dohledu nad mysliveckými hony, z toho čtrnáct akcí na Vyškovsku, kdy jsme zkontrolovali více než dvě stě čtyřicet střelců. Jeden z nich měl pozitivní dechovou zkoušku na alkohol. Naměřili jsme mu 0,68 promile.

V sobotu 15. listopadu jsme při dohledu nad společnými lovy zvěře na Vyškovsku nezaznamenali u střelců ani honců požití alkoholu. V pořádku měli myslivci i předepsané doklady.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Včera krátce po půl třetí odpoledne se u stanice Olbramkostel na železničním přejezdu střetl vlak s osobním autem.
19.08.2017 - 12:45
Největší obchodní centrum severní části Brna, Nákupní centrum Královo Pole, zná svého nového majitele. Investiční skupina CPI Radovana Vítka jej získala od britského investora do realit, skupiny...
19.08.2017 - 09:10
Dvanáctiletá dívka je pohřešovaná od úterního večera, kdy byla spatřena na zastávce Kuldova v Brně-Zábrdovicích. Policisté prověřují nemocnice i všechna známá místa.
18.08.2017 - 18:16
Tři srpnové dny, během kterých se v jihomoravské metropoli pozmění režim. Centrum i okolí ožije, noční klid vezme za své a reaguje například i Ředitelství silnic a dálnic. Do města zavítá...
18.08.2017 - 08:57
V parku na Kraví hoře čekalo dnes v noci na policistu překvapení. V nastartovaném autě seděl muž v bezvědomí. Zřejmě se pokoušel o sebevraždu.
17.08.2017 - 13:47
Stavební práce, kdy dělníci dláždili nástupiště před hlavním nádražím, jsou hotové. Pracovníci DPMB teď budou intenzivněji dohlížet na to, zda na nich cestující udržují pořádek. V plánu jsou i akce...
17.08.2017 - 08:27
Komentáře