Reklama
reklama

Granáty a střelivo z druhé světové války našel na poli muž, který venčil psa

První oznámení o nálezu munice před obcí Tvrdonice na Břeclavsku dostali policisté ve středu odpoledne. Muž, který šel se svým psem směrem na Hrušky, našel v poli u větrolamu granát. Hlídka ihned vyjela prověřit informace a při ohledání místa našla opodál ještě další pozůstatky 2. světové války.

„Část munice pyrotechnik odvezl ještě v den nálezu, ale vzhledem k tomu, že bylo potřeba důkladně prohledat uvedenou lokalitu a odstranit i zbývající střelivo, policisté v odborné práci pokračovali. Po celou noční dobu hlídky místo zajišťovaly a zamezily vstup nepovolaným lidem. Během dosavadního opatření nedošlo k žádnému zranění, ani ke škodě na majetku,“ uvedla mluvčí policie Kamila Haraštová

Během druhého dne tak došlo k odstranění části zeminy, pod kterou byla v hloubce asi jednoho metru nalezena zbylá munice. Pyrotechnici z místa odvezli celkem 19 kusů tříštivo-trhavých granátů ráže 75 mm německé výroby. Odvoz provedli ve dvou etapách – ve středu navečer odstranili deset kusů a ve čtvrtek dalších devět. Jednalo se o ostrou munici, která byla schopna převozu.

A jak se střelivo na pole dostalo? Za války měli v polích vojáci postavená děla a granáty byly nachystané ke střelbě.  Proto se v této lokalitě nalezlo tolik nevybuchlého střeliva.

Další poplach kvůli výbušnině ale zažila i Kuřim na Brněnsku. Ve sklepě bytového domu v Jungmannově ulici se našly granáty. Granáty se nakonec ukázaly být cvičnými, jeden se zbytkem střelného prachu. Evakuován pouze onen bytový dům a na necelou hodinu uzavřena část Jungmannovy ulice.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře