Reklama
reklama

Dva podvodníci nabízeli na internetu iPhony. „Vydělali si“ dva milióny korun

Nejméně půldruhého roku řádil na nejnavštěvovanějších internetových inzertních portálech dvaadvacetiletý mladík. Tomu nevadilo, že je stíhaný pro předcházející podvody na síti sítí a již odsouzený pro vydírání. Nevadilo mu ani, že má nastoupit výkon trestu. Při prodeji na internetu dál podváděl.

Do party vzal i o rok staršího mladíka. Oba podvodníci používali velmi jednoduchý model. Na internetu nabízeli k prodeji téměř výhradně mobilní telefony iPhone a herní konzole Playstation. Už při zadávání inzerátu se podvodníci snažili vzbudit u zájemce co největší důvěru. Inzeráty doplňovali řadou fotografií, samozřejmě stažených z internetu, přidávali i další doklady. Například fakturu o koupi, daňový doklad, případně kopii občanského průkazu. Údaje byly upravené a kopie občanských průkazů rovněž. Podvodníci používali ve většině případů doklad z velkého internetového obchodu s elektronikou. „Pozorný zájemce o koupi zboží ale musel snadno přijít na to, že se jedná o falsifikát. Mladíci si například nedělali žádné starosti se správným výpočtem DPH. To bylo v mnoha případech účtováno ve výši 2 000 korun,“ upozornil na nesrovnalosti mluvčí policie Bohumil Malášek.

Muži požadovali výhradně platbu předem na bankovní účet. Jakmile dostali peníze, přestali komunikovat. V průběhu své činnosti postupovali sofistikovaně. Měnili telefony i bankovní účty. Ty si nechávali vytvořit nejdříve na své doklady, později využívali stávající nebo nově zřízené účty kamarádů a náhodných přátel. Využívali také služeb mobilních peněženek. Celkem měli k dispozici více než šedesát účtů. Rovněž telefonů i telefonních čísel bylo několik desítek. Pokud přece jenom přistoupili na osobní předání, domluvili si schůzku, na kterou nedorazili.

Oba mladíci bydleli pronajatých bytech, později pak zvolili pohodlnější variantu v hotelech, které často měnili. Všechny získané peníze prakticky obratem utratili. Pro oba muže nebylo problémem za večer v baru propít i dvacet tisíc korun.

„V minulých dnech získali kriminalisté informace o tom, že by se mohli zdržovat ve čtyřhvězdičkovém hotelu poblíž Prahy. Policisté připravili akci, při níž byli oba mladíci zadrženi poblíž hotelu policisty zásahové jednotky. To se oba právě vraceli z bohatýrského nákupu dárků pro večer očekávanou dámskou společnost,“ popsal Malášek.

Mladší z dvojice putoval přímo do vězení. O vzetí komplice do vazby rozhodl na návrh policie soudce.

Kriminalisté předpokládají, že oba na internetu podvedli nejméně čtyři stovky zájemců o koupi elektroniky se škodou kolem dvou miliónů korun.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Komentáře