Reklama
reklama

Do patnácti stovek počítačů v České republice i cizině se naboural hacker

Jihomoravským kriminalistům z Oddělení informační kriminality se podařilo objasnit případ, který je v rámci celé České republiky mimořádným svým rozsahem i technickou sofistikovaností. Kriminalisté vypátrali a obvinili hackera, který napadl přes 1500 počítačů.

Na rozpletení případu a dopadení pachatele pracovali kriminalisté dva roky a v minulých dnech zahájili trestní stíhání šestatřicetiletého muže z Brněnska pro trestné činy neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací a opatřování a přechovávání přístupového zařízení a hesla k počítačovému systému a jiných takových dat.

Vyšetřování bylo zahájeno na základě upozornění bezpečnostního týmu CSIRT-MU Masarykovy univerzity. Dosud netrestaný muž nejméně od roku 2007 neoprávněně překonával bezpečnostní opatření počítačových systémů a to nejen na území České republiky, ale i v cizině. Poté, co se tímto způsobem do počítače naboural, získal administrátorská oprávnění a dostal se tak nejen k datům uloženým v zařízení, ale i k přihlašovacím údajům všech uživatelů, kteří se k tomuto systému následně přihlásili. K tomuto využíval škodlivého software, který sám vytvořil.

Přístupové údaje těchto uživatelů si neoprávněně ukládal, aby je v budoucnu mohl použít k napadení dalších počítačových systémů. Tímto způsobem překonal bezpečnostní opatření u nejméně 1500 počítačů fyzických i právnických osob s převážně linuxovými operačními systémy, nad kterými díky tomu měl plnou kontrolu, včetně zkopírování firemní i soukromé e-mailové pošty.

„Podle slov kriminalistů, kteří případ vyšetřují, dosud podobně rozsáhlý útok žádný policejní orgán v republice nešetřil. Případ je mimořádný jak enormním počtem napadených počítačů, tak i sofistikovaností a technickou vyspělostí metod, které pachatel k této činnosti používal,“ uvedla mluvčí policie Petra Vedrová.

Vyšetřovatelé při složitém pátrání po pachateli spolupracovali primárně s odborníky z bezpečnostního týmu CSIRT-MU Masarykovy univerzity v Brně a dále s brněnskou Fakultou informačních technologií Vysokého učení technického a sdružením CESNET. K objasnění tohoto komplikovaného případu přispěla jak velmi dobrá spolupráce s těmito institucemi, tak i fakt, že na jihomoravském policejním ředitelství funguje specializovaný útvar kriminalistů zabývající se vyšetřováním informační kriminality.

"Obviněný muž se k trestné činnosti doznal, v případě odsouzení mu hrozí trest odnětí svobody v trvání dvou let. Výše hrozícího trestu se však ještě může změnit dle výsledků dalšího vyšetřování. Jedním z jeho cílů je také objasnění hackerova motivu a zejména pak způsob následného využití neoprávněně získaných dat," dodala policejní mluvčí.

Autor: 
redakce
Aktuálně
V průběhu letošního léta to byla v Brně jedna dopravní uzavírka za druhou, a vypadá to, že konce dopravních omezení se jen tak nedočkáme. Město má v plánu opravy ulic Gorkého a Arne Nováka, které...
23.08.2017 - 11:45
Milovníci kempování a táborníci mohou slavit. Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek v úterý zrušil zákaz rozdělávání ohňů. Nic tedy táborníkům nebrání v tom, opéci si poslední prázdninový...
23.08.2017 - 06:58
Již zítra zaparkuje na Zelném trhu speciální autobus s kavárnou, který nabídne návštěvníkům nevšední prožitek naprosté tmy. Hosté si tak mohou na chvíli zakusit, co to znamená být slepý.
22.08.2017 - 12:00
Řidič sportovního auta značky Dodge ujížděl policistům rychlostí o polovinu přesahující předpisy. Jejich honička skončila na polní cestě, kde se sportovní vůz zaseknul. Nyní čeká řidiče správní...
22.08.2017 - 07:37
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
V poslední době přibývá případů, kdy si cestující v autobuse či vlaku dopřeje chvilku spánku, a po probuzení zjistí, že byl okraden. Policisté proto apelují na občany, aby byly obezřetnější a své...
21.08.2017 - 12:07
Komentáře