Reklama
reklama

Do patnácti stovek počítačů v České republice i cizině se naboural hacker

Jihomoravským kriminalistům z Oddělení informační kriminality se podařilo objasnit případ, který je v rámci celé České republiky mimořádným svým rozsahem i technickou sofistikovaností. Kriminalisté vypátrali a obvinili hackera, který napadl přes 1500 počítačů.

Na rozpletení případu a dopadení pachatele pracovali kriminalisté dva roky a v minulých dnech zahájili trestní stíhání šestatřicetiletého muže z Brněnska pro trestné činy neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací a opatřování a přechovávání přístupového zařízení a hesla k počítačovému systému a jiných takových dat.

Vyšetřování bylo zahájeno na základě upozornění bezpečnostního týmu CSIRT-MU Masarykovy univerzity. Dosud netrestaný muž nejméně od roku 2007 neoprávněně překonával bezpečnostní opatření počítačových systémů a to nejen na území České republiky, ale i v cizině. Poté, co se tímto způsobem do počítače naboural, získal administrátorská oprávnění a dostal se tak nejen k datům uloženým v zařízení, ale i k přihlašovacím údajům všech uživatelů, kteří se k tomuto systému následně přihlásili. K tomuto využíval škodlivého software, který sám vytvořil.

Přístupové údaje těchto uživatelů si neoprávněně ukládal, aby je v budoucnu mohl použít k napadení dalších počítačových systémů. Tímto způsobem překonal bezpečnostní opatření u nejméně 1500 počítačů fyzických i právnických osob s převážně linuxovými operačními systémy, nad kterými díky tomu měl plnou kontrolu, včetně zkopírování firemní i soukromé e-mailové pošty.

„Podle slov kriminalistů, kteří případ vyšetřují, dosud podobně rozsáhlý útok žádný policejní orgán v republice nešetřil. Případ je mimořádný jak enormním počtem napadených počítačů, tak i sofistikovaností a technickou vyspělostí metod, které pachatel k této činnosti používal,“ uvedla mluvčí policie Petra Vedrová.

Vyšetřovatelé při složitém pátrání po pachateli spolupracovali primárně s odborníky z bezpečnostního týmu CSIRT-MU Masarykovy univerzity v Brně a dále s brněnskou Fakultou informačních technologií Vysokého učení technického a sdružením CESNET. K objasnění tohoto komplikovaného případu přispěla jak velmi dobrá spolupráce s těmito institucemi, tak i fakt, že na jihomoravském policejním ředitelství funguje specializovaný útvar kriminalistů zabývající se vyšetřováním informační kriminality.

"Obviněný muž se k trestné činnosti doznal, v případě odsouzení mu hrozí trest odnětí svobody v trvání dvou let. Výše hrozícího trestu se však ještě může změnit dle výsledků dalšího vyšetřování. Jedním z jeho cílů je také objasnění hackerova motivu a zejména pak způsob následného využití neoprávněně získaných dat," dodala policejní mluvčí.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Kontrola ledu Foto: Centrum news
Muž si chtěl v Králově Poli zkrátit cestu přes jezírko. To ale nebylo dostatečně zamrzlé a muž se propadl do ledové vody. Nebýt náhodného kolemjdoucího, patrně by utonul.
24.01.2018 - 07:23
Policie Foto: Centrum news
Muž, který řídil bez řidičského průkazu přejel dvojitou čáru. Když spatřil auto policie, zaparkoval a snažil se uniknout strážníkům. Mezitím na jeho místo přelézal spolujezdec.
23.01.2018 - 16:05
Krajský úřad Foto: Centrum news
Celkem 437 žádostí o „kotlíkové dotace“ za 44,893 milionu korun schválila krajská rada na svém jednání v pondělí 22. ledna 2018. Šlo o první schválené žádosti podaných v první krajské výzvě...
23.01.2018 - 07:29
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Komentáře