Reklama
reklama

Děti si hledal na internetu. Za intimní fotografie jim nabízel odměny

Osmatřicetiletý muž z Brněnska  přes sociální sítě kontaktoval desítky dětí. Chtěl, aby mu za peníze či jinou odměnu poslaly své intimní fotografie. Muž  je už v současnosti ve vazbě pro podezření ze spáchání trestného činu zneužití dítěte k výrobě pornografie. Hrozí mu za to trest odnětí svobody až na pět let.

Rozsáhlý případ trestné činnosti páchané na dětech prostřednictvím sociálních sítí rozkrývají v těchto dnech kriminalisté na Blanensku.  Osmatřicetiletý muž totiž kontaktoval přes sociální sítě nezletilé děti především z Brna a okolí, ale také z okresu Blansko. Vybíral si je podle fotek zveřejněných na internetu. Nejprve je nezávazně oslovil, ptal se jich, kolik je jim let a když si některé vytipoval, nabídl jim buď finanční, nebo jinou odměnu za to, že mu dítě pošle svoje intimní fotografie. Podle kriminalistů takto oslovil desítky dětí. Ty však nekontaktoval osobně, ale výhradně přes internet. Policisté se o jeho činnosti na sociálních sítích dozvěděli díky oznámení učitele, který vzal vážně informace, jež zaznamenal od dětí.

 „Vyšetřování tohoto případu se blanenští kriminalisté věnují nepřetržitě už víc jak půl roku. Náročné bylo zejména rozkrývání počítačové komunikace mezi oběťmi a pachatelem a získávání důkazů. Vyšetřovací spis doplňuje přes 2 tisíce stran komunikací stažených z internetu,“ uvedla mluvčí policie Iva Šebková

Případ bohužel potvrdil také skutečnosti týkající se nebezpečí, které dětem na internetu hrozí. Ukázalo se, že děti mají k dispozici profily na sociálních sítích i přesto, že v jejich věku jim podmínky zřízení účtů neumožňují. Falšují tedy svůj skutečný věk. Navíc komunikují i s neznámými osobami a nemají zábrany poskytnout jim jakékoliv informace, včetně těch intimních. Případ také ukázal na to, jak nebezpečné je na internetu zveřejňovat fotografie.

„Rodiče by měli vědět, jaké internetové stránky jejich děti navštěvují a důkladně jim vysvětlit, jaké nebezpečí může komunikace s „neznámými“ lidmi přinést. Je dobré dětem sdělit, že není nutné mít svoje profily na sociálních sítích, když jim to věk neumožňuje a že toto věkové omezení slouží především k jejich ochraně. Kontrola dětí na internetu by měla být soustavná, při zjištění jakékoliv komunikace naznačující problémy je nutné ze strany dospělých včas zasáhnout,“ upozornila Šebková.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře