Reklama
reklama

Děti si hledal na internetu. Za intimní fotografie jim nabízel odměny

Osmatřicetiletý muž z Brněnska  přes sociální sítě kontaktoval desítky dětí. Chtěl, aby mu za peníze či jinou odměnu poslaly své intimní fotografie. Muž  je už v současnosti ve vazbě pro podezření ze spáchání trestného činu zneužití dítěte k výrobě pornografie. Hrozí mu za to trest odnětí svobody až na pět let.

Rozsáhlý případ trestné činnosti páchané na dětech prostřednictvím sociálních sítí rozkrývají v těchto dnech kriminalisté na Blanensku.  Osmatřicetiletý muž totiž kontaktoval přes sociální sítě nezletilé děti především z Brna a okolí, ale také z okresu Blansko. Vybíral si je podle fotek zveřejněných na internetu. Nejprve je nezávazně oslovil, ptal se jich, kolik je jim let a když si některé vytipoval, nabídl jim buď finanční, nebo jinou odměnu za to, že mu dítě pošle svoje intimní fotografie. Podle kriminalistů takto oslovil desítky dětí. Ty však nekontaktoval osobně, ale výhradně přes internet. Policisté se o jeho činnosti na sociálních sítích dozvěděli díky oznámení učitele, který vzal vážně informace, jež zaznamenal od dětí.

 „Vyšetřování tohoto případu se blanenští kriminalisté věnují nepřetržitě už víc jak půl roku. Náročné bylo zejména rozkrývání počítačové komunikace mezi oběťmi a pachatelem a získávání důkazů. Vyšetřovací spis doplňuje přes 2 tisíce stran komunikací stažených z internetu,“ uvedla mluvčí policie Iva Šebková

Případ bohužel potvrdil také skutečnosti týkající se nebezpečí, které dětem na internetu hrozí. Ukázalo se, že děti mají k dispozici profily na sociálních sítích i přesto, že v jejich věku jim podmínky zřízení účtů neumožňují. Falšují tedy svůj skutečný věk. Navíc komunikují i s neznámými osobami a nemají zábrany poskytnout jim jakékoliv informace, včetně těch intimních. Případ také ukázal na to, jak nebezpečné je na internetu zveřejňovat fotografie.

„Rodiče by měli vědět, jaké internetové stránky jejich děti navštěvují a důkladně jim vysvětlit, jaké nebezpečí může komunikace s „neznámými“ lidmi přinést. Je dobré dětem sdělit, že není nutné mít svoje profily na sociálních sítích, když jim to věk neumožňuje a že toto věkové omezení slouží především k jejich ochraně. Kontrola dětí na internetu by měla být soustavná, při zjištění jakékoliv komunikace naznačující problémy je nutné ze strany dospělých včas zasáhnout,“ upozornila Šebková.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Komentáře