Reklama
reklama

Dahlgren, podezřelý ze čtyř vražd v Brně, zůstává v USA ve vazbě

Kevin Dahlgren, podezřelý ze čtyřnásobné vraždy spáchané v České republice, zůstává ve Spojených státech ve vazbě, obhajoba totiž o propuštění na kauci nepožádala. Soud při dnešním jednání zamítl tři stížnosti obhajoby, které se týkaly postupu vůči Dahlgrenovi po jeho zadržení při příletu do Spojených států.

Dahlgren je podezřelý, že v květnu v Brně zavraždil čtyři své příbuzné: manželskou dvojici a její dva syny. Podle české policie pachatel čtveřici usmrtil nožem, poté těla odnesl do garáže, zabalil do textilií a zapálil. Pak odjel do Vídně, odkud odletěl do USA. Po příletu na washingtonské Dullesovo letiště byl zatčen a z rozhodnutí soudu uvězněn. Česká republika chce požádat o jeho vydání k trestnímu stíhání.

Soud v Alexandrii se při dnešním jednání otázkou vazby vůbec nezabýval, protože obhajoba o propuštění na kauci ani nežádala, sdělila mluvčí Černínského paláce. Místo toho projednal a zamítl stížnosti obhájců na zatčení Dahlgrena, na provedení osobní prohlídky a na vydání osobních věcí, jež byly Dahlgrenovi při zadržení odebrány a poskytnuty české straně pro další vyšetřování.

Dnešnímu stání, které trvalo půldruhé hodiny, byl podezřelý osobně přítomen a podle český diplomatů vypadal na rozdíl od předešlého řízení vyrovnaněji. Doprovázeli ho tři advokáti v čele se známým obhájcem Theodorem Simonem, jenž případ převzal hned od počátku.

Datum příštího stání soud dnes neurčil. Nicméně dalším procesním úkonem, který má být proveden do 8. července, bude žádost obhajoby o poskytnutí veškerých materiálů, které prokuratura má proti Dahlgrenovi k dispozici. Druhá strana pak musí tuto žádost posoudit nejpozději do 15. července.

Americká prokuratura je pro ponechání Dahlgrena ve vazbě, dokud neuplyne lhůta, v níž česká strana může podat žádost o vydání k trestnímu stíhání. Tato lhůta je šedesátidenní a vyprší 23. července. Kdy české úřady Američanům oficiální žádost předloží, není zatím jasné.

Šéf českého kriminalistického týmu, který kauzu vyšetřuje, tvrdí, že všechny důkazy svědčí o Dahlgrenově vině. Jeho motiv však vyšetřovatelé zatím nemají.

Pokud by americké úřady české žádosti o vydání vyhověly, hrozí dvacetiletému mladíkovi až doživotní trest. Doposud však USA žádného svého občana české justici nepředaly.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Komentáře