Reklama
reklama

Dahlgren, podezřelý ze čtyř vražd v Brně, zůstává v USA ve vazbě

Kevin Dahlgren, podezřelý ze čtyřnásobné vraždy spáchané v České republice, zůstává ve Spojených státech ve vazbě, obhajoba totiž o propuštění na kauci nepožádala. Soud při dnešním jednání zamítl tři stížnosti obhajoby, které se týkaly postupu vůči Dahlgrenovi po jeho zadržení při příletu do Spojených států.

Dahlgren je podezřelý, že v květnu v Brně zavraždil čtyři své příbuzné: manželskou dvojici a její dva syny. Podle české policie pachatel čtveřici usmrtil nožem, poté těla odnesl do garáže, zabalil do textilií a zapálil. Pak odjel do Vídně, odkud odletěl do USA. Po příletu na washingtonské Dullesovo letiště byl zatčen a z rozhodnutí soudu uvězněn. Česká republika chce požádat o jeho vydání k trestnímu stíhání.

Soud v Alexandrii se při dnešním jednání otázkou vazby vůbec nezabýval, protože obhajoba o propuštění na kauci ani nežádala, sdělila mluvčí Černínského paláce. Místo toho projednal a zamítl stížnosti obhájců na zatčení Dahlgrena, na provedení osobní prohlídky a na vydání osobních věcí, jež byly Dahlgrenovi při zadržení odebrány a poskytnuty české straně pro další vyšetřování.

Dnešnímu stání, které trvalo půldruhé hodiny, byl podezřelý osobně přítomen a podle český diplomatů vypadal na rozdíl od předešlého řízení vyrovnaněji. Doprovázeli ho tři advokáti v čele se známým obhájcem Theodorem Simonem, jenž případ převzal hned od počátku.

Datum příštího stání soud dnes neurčil. Nicméně dalším procesním úkonem, který má být proveden do 8. července, bude žádost obhajoby o poskytnutí veškerých materiálů, které prokuratura má proti Dahlgrenovi k dispozici. Druhá strana pak musí tuto žádost posoudit nejpozději do 15. července.

Americká prokuratura je pro ponechání Dahlgrena ve vazbě, dokud neuplyne lhůta, v níž česká strana může podat žádost o vydání k trestnímu stíhání. Tato lhůta je šedesátidenní a vyprší 23. července. Kdy české úřady Američanům oficiální žádost předloží, není zatím jasné.

Šéf českého kriminalistického týmu, který kauzu vyšetřuje, tvrdí, že všechny důkazy svědčí o Dahlgrenově vině. Jeho motiv však vyšetřovatelé zatím nemají.

Pokud by americké úřady české žádosti o vydání vyhověly, hrozí dvacetiletému mladíkovi až doživotní trest. Doposud však USA žádného svého občana české justici nepředaly.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Tramvaj Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Každý má občas "den blbec" a dělá chyby. Ať už je to zapříčiněné osobními důvody nebo se jen ráno vzbudil s bolestí hlavy. Co se ale stane, když takový den má zrovna řidič tramvaje a v...
22.02.2018 - 06:51
Pavel Navrátil vynikal vztahem k přírodě, citlivostí a smyslovostí malby a odvahou k technologickým experimentům, díky čemuž je řazen k důležitým osobnostem české malby 2. poloviny 20. století....
21.02.2018 - 20:11
Komentáře