Reklama
reklama

Celníci našli na jižní Moravě sedmdesát tisíc litrů vína bez dokladů

Jihomoravští celníci a pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce při dvoutýdenní společné kontrolní akci zaměřené na ochranu trhu a spotřebitelů zajistili sedmdesát tisíc litrů vína. „Touto kontrolní akcí byl vystaven jasný signál dovozcům, výrobcům i spotřebitelům, že boj proti černému trhu s vínem je významnou prioritou,“ uvedl ministr zemědělství Marián Jurečka.

Společná kontrolní akce se uskutečnila v posledních dvou srpnových týdnech. Byla zaměřená na vnitrostátní a mezinárodní přepravu vína. Celníci při ní zajistili přes sedmdesát tisíc litrů vína, ke kterému přepravci nepředložili patřičné doklady. 

Kontroly probíhaly v blízkosti hraničních přechodů s Rakouskem a Slovenskem a vinařských lokalitách v Jihomoravském kraji. Stovka celníků prověřila u sedmi set cisteren, dodávek, nákladních automobilů i osobních vozidel doklady potřebné k přepravě vína v návaznosti na zákon o spotřebních daních.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce odebrala vzorky vín pro laboratorní analýzu.  Odběry se zaměřily na zjištění přítomnosti syntetického glycerolu, náhradních sladidel, kyseliny citronové nebo prověření botanického původu lihu.

Díky kontrole také celníci zjistili existenci neregistrované provozovny v Hovoranech, do které zavážela víno společnost CE WINES s.r.o.

„Obdobné společné kontrolní akce, jejichž důležitou úlohou je mimo správy spotřebních daní i ochrana tuzemského trhu a spotřebitele, budou probíhat i nadále,“ uvedla mluvčí Celní správy Martina Kaňková.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Víkend na silnicích v Jihomoravském kraji nebyl k řidičům laskavý. Po nedělní smrtelné nehodě dvou motorkářů zemřel v neděli těsně po půlnoci na silnici mezi Hodonínem a Moravskou Novou Vsí další...
16.07.2018 - 19:50
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Daniel Kempský
Přes 25 druhů vín z Moravy i ze světa se představí na akci Ovínění pod Petrovem, která se uskuteční 20. července na Denisových sadech v Brně. Místo, kam především mladí lidé chodí s kamarády popíjet...
16.07.2018 - 13:48
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Vážná dopravní nehoda se stala v neděli v obci Rešice na Znojemsku. Zranění po střetu dodávky s motorkou bylo pro jednoho z řidičů neslučitelné se životem.
16.07.2018 - 08:00
Pojem veřejná zeleň si v pátek velmi svérázně vyložila třiapadesátiletá žena.
15.07.2018 - 19:59
Na výstavě „Vize modernosti. Rudolf Sandalo“ na hradě Špilberku bude k vidění originální kus nábytku z vily Tugendhat – lavice, která stála před slavnou onyxovou stěnou. Výstavu unikátních originálů...
15.07.2018 - 07:35
Novou leteckou linku z Brna na Milán-Bergamo začne od nového zimního letového řádu 2018 provozovat dvakrát týdně letecká společnost Ryanair.
14.07.2018 - 19:52
Komentáře