Reklama
reklama

Kraj začne v pondělí vybírat žádosti na kotlíkové dotace

V pondělí 16. října ráno začne sběr elektronických žádostí na výměnu kotlů v druhé vlně takzvaných kotlíkových dotací. Kraj rozdá 135,6 milionu korun. Žádosti budou přijímány do vyčerpání této částky.
Krajský úřad začne vybírat dotace na nové kotle.

Dotaci lze dostat na zakoupení plynových kondenzačních kotlů, tepelných čerpadel, kotlů na biomasu nebo automatický kombinovaný kotel. Oproti první vlně už dotace nepodpoří kotle na uhlí, ani kombinované kotle s ručním přikládáním. Financována už nebude ani realizace mikro energetických opatření a koupě solárních systémů

Výše podpory na jeden projekt se bude pohybovat mezi 75 a 80 procenty podle typu pořizovaného zdroje a místa realizace. „Zbylé náklady budou spolufinancovány z finančních prostředků žadatele,“ řekl radní Jihomoravského kraje Petr Hýbler.

Po dobu sběru žádostí bude k dispozici místnost s výpočetní technikou, kde bude možné po předchozí domluvě za asistence pracovníků žádost elektronicky vyplnit. Aktuálně je nahlášeno deset takových zájemců. „O kotlíkové dotace evidujeme velký zájem. S blížícím se termínem příjmu žádostí se zvyšuje intenzita telefonických, e-mailových i osobních dotazů ze strany potenciálních žadatelů,“ uvedl hejtman Bohumil Šimek.

V této vlně je možné kombinovat kotlíkové dotace s programem Nová zelená úsporám. Úspěšní příjemci kotlíkových dotací tak mohou v příštím roce požádat také o peníze na zateplení domu. „Pokud splní podmínky programu a dotaci obdrží, získají k ní navíc bonus až čtyřicet tisíc korun,“ řekl Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí.

 V první vlně kotlíkových dotací bylo přijato 1 534 platných žádostí v celkové požadované částce 225,6 milionu korun. Rada Jihomoravského kraje schválila 1 254 žádostí v celkové částce 144,3 milionu korun. Nejvíce lidé žádají o kotle výhradně na biomasu a plynové kotle, nejmenší zájem je o kotle na uhlí.

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Stany záchranářů Foto: ZZS JMK
Olympijský park na výstavišti plný různých sportů s sebou přináší i drobná zranění. Hned první týden stihli záchranáři ošetřit téměř dvacítku pacientů.
15.02.2018 - 11:45
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Pes, který utekl majitelce do psího výběhu, pomohl policii s odhalením osoby v pátrání. Majitelka zatoulaného psa jej našla u strážníků, kteří si ověřili totožnost ženy. Ukázalo se, že právě...
15.02.2018 - 07:48
Komentáře