Reklama
reklama

Kraj začne v pondělí vybírat žádosti na kotlíkové dotace

V pondělí 16. října ráno začne sběr elektronických žádostí na výměnu kotlů v druhé vlně takzvaných kotlíkových dotací. Kraj rozdá 135,6 milionu korun. Žádosti budou přijímány do vyčerpání této částky.
Krajský úřad začne vybírat dotace na nové kotle.

Dotaci lze dostat na zakoupení plynových kondenzačních kotlů, tepelných čerpadel, kotlů na biomasu nebo automatický kombinovaný kotel. Oproti první vlně už dotace nepodpoří kotle na uhlí, ani kombinované kotle s ručním přikládáním. Financována už nebude ani realizace mikro energetických opatření a koupě solárních systémů

Výše podpory na jeden projekt se bude pohybovat mezi 75 a 80 procenty podle typu pořizovaného zdroje a místa realizace. „Zbylé náklady budou spolufinancovány z finančních prostředků žadatele,“ řekl radní Jihomoravského kraje Petr Hýbler.

Po dobu sběru žádostí bude k dispozici místnost s výpočetní technikou, kde bude možné po předchozí domluvě za asistence pracovníků žádost elektronicky vyplnit. Aktuálně je nahlášeno deset takových zájemců. „O kotlíkové dotace evidujeme velký zájem. S blížícím se termínem příjmu žádostí se zvyšuje intenzita telefonických, e-mailových i osobních dotazů ze strany potenciálních žadatelů,“ uvedl hejtman Bohumil Šimek.

V této vlně je možné kombinovat kotlíkové dotace s programem Nová zelená úsporám. Úspěšní příjemci kotlíkových dotací tak mohou v příštím roce požádat také o peníze na zateplení domu. „Pokud splní podmínky programu a dotaci obdrží, získají k ní navíc bonus až čtyřicet tisíc korun,“ řekl Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí.

 V první vlně kotlíkových dotací bylo přijato 1 534 platných žádostí v celkové požadované částce 225,6 milionu korun. Rada Jihomoravského kraje schválila 1 254 žádostí v celkové částce 144,3 milionu korun. Nejvíce lidé žádají o kotle výhradně na biomasu a plynové kotle, nejmenší zájem je o kotle na uhlí.

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Čtrnáctiletou dívku včera ve čtyři hodiny ráno podpíraly v Králově Poli tři další děti.
16.09.2018 - 18:21
Komentáře