Reklama
reklama

Kraj začne v pondělí vybírat žádosti na kotlíkové dotace

V pondělí 16. října ráno začne sběr elektronických žádostí na výměnu kotlů v druhé vlně takzvaných kotlíkových dotací. Kraj rozdá 135,6 milionu korun. Žádosti budou přijímány do vyčerpání této částky.
Krajský úřad začne vybírat dotace na nové kotle.

Dotaci lze dostat na zakoupení plynových kondenzačních kotlů, tepelných čerpadel, kotlů na biomasu nebo automatický kombinovaný kotel. Oproti první vlně už dotace nepodpoří kotle na uhlí, ani kombinované kotle s ručním přikládáním. Financována už nebude ani realizace mikro energetických opatření a koupě solárních systémů

Výše podpory na jeden projekt se bude pohybovat mezi 75 a 80 procenty podle typu pořizovaného zdroje a místa realizace. „Zbylé náklady budou spolufinancovány z finančních prostředků žadatele,“ řekl radní Jihomoravského kraje Petr Hýbler.

Po dobu sběru žádostí bude k dispozici místnost s výpočetní technikou, kde bude možné po předchozí domluvě za asistence pracovníků žádost elektronicky vyplnit. Aktuálně je nahlášeno deset takových zájemců. „O kotlíkové dotace evidujeme velký zájem. S blížícím se termínem příjmu žádostí se zvyšuje intenzita telefonických, e-mailových i osobních dotazů ze strany potenciálních žadatelů,“ uvedl hejtman Bohumil Šimek.

V této vlně je možné kombinovat kotlíkové dotace s programem Nová zelená úsporám. Úspěšní příjemci kotlíkových dotací tak mohou v příštím roce požádat také o peníze na zateplení domu. „Pokud splní podmínky programu a dotaci obdrží, získají k ní navíc bonus až čtyřicet tisíc korun,“ řekl Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí.

 V první vlně kotlíkových dotací bylo přijato 1 534 platných žádostí v celkové požadované částce 225,6 milionu korun. Rada Jihomoravského kraje schválila 1 254 žádostí v celkové částce 144,3 milionu korun. Nejvíce lidé žádají o kotle výhradně na biomasu a plynové kotle, nejmenší zájem je o kotle na uhlí.

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Některé zastávky, na kterých musí lidé na vozíčku překonávat překážky například v podobě obrubníku, budou nově bezbariérové. Při přestavbě překážky dopravní podnik odstraní.
19.06.2018 - 19:41
Při úklidu lze narazit na různé věci, avšak na nález z minulého týdne nezapomene žena, která při úklidu objevila ruční granát. Stalo se tak v Kyjově na Hodínsku při vyklízení rodinného domku. O ruční...
19.06.2018 - 14:00
Rozsáhlá rekonstrukce silnice I/50 ve Slavkově u Brna pokračuje. Uzavírka se v dnech 19. června až 29. června dostane do fáze, kdy dopravu budou po dobu deseti dnů řídit semafory.
19.06.2018 - 12:00
Festival Foto: TIC
Největší oslava letošního 100. výročí založení samostatného Československa se odehrála na téměř 6,5 hektaru se po 3 týdny a 4 víkendy. Přinesla 85 koncertů, 55 besed, dala vzniknout jednomu novému...
19.06.2018 - 08:00
Rozšířená realita, autentické historické příběhy a šifry – tyto novinky mohou zažít návštěvníci hradu Špilberk v Brně. Hra „Příběhy z kasemat“ jim představí tuto klasickou brněnskou památku...
18.06.2018 - 21:18
Fotografie z festivalu Foto: Kamenka open facebook
V Kamenné čtvrti v Brně se bude od pátku do neděle konat festival nesoucí název Kamenka open. Představí se například cimbálový soubor a další živá muzika, divadlo nebo cirkus.
18.06.2018 - 11:08
Komentáře