Reklama
reklama

Kovárna v Těšanech v sobotu ožije Příběhem o železe a dřevu

Seznámit se s tradičními řemesly a se světem našich prababiček a pradědečků umožní malým i velkým návštěvníkům celodenní program s názvem Příběh o železe a dřevu. Ten otevře druhou červencovou sobotu dveře kovárny v Těšanech.
Foto: TMB
Foto: TMB
Foto: TMB
Foto: TMB

Necelých 30 kilometrů od Brna v těšanské kovárně je v sobotu 11. července připraven bohatý program. „V jedné kovárně, nedaleko Brna, žil mladý kovář. Jeho kovadlina vesele zvonila, protože koval podkovy pro formanské koně, kteří pod okny kovárny projížděli do Hodonína, Židlochovic, Slavkova nebo do Brna. Koval také nejrůznější nářadí pro své sousedy. Jednou však na dveře zaklepal myslivec, hodil na kovadlinu měšec zlaťáků a poručil, aby mu kovář vykoval zlaté podkovičky pro černého koně s hřívou jako plápolající oheň.“  Tak zní úryvek z připravovaného doprovodného programu, který připravili lektoři Technického muzea v Brně. Ten dětem prostřednictvím pohádek přiblíží tehdejší vesnický život.

V památce, která je ve správě Technického muzea v Brně, se toho ale návštěvníci dozví mnohem více. Z nedalekého Měnína přijedou mistři kováři Josef Urbánek a Petr Soudek a rozezvučí kovadlinu v unikátní dvou-ohnišťové výhni. Zájemci je budou moci nejen pozorovat při práci, ale zároveň si s nimi popovídat o jejich řemesle. 

S kolářským řemeslem přítomné seznámí manželé Uherkovi z Bystrého u Poličky, kteří jsou jednou z posledních kolářských rodin. Jejich syn, Emil Uherka, je zástupcem již čtvrté generace kolářské rodiny a je držitelem ocenění Nositel tradice lidových řemesel v oboru kolářství a Mistr řemesla Kraje Vysočina.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Bagrováním původních chodníků začala revitalizace prostoru v centru Řečkovic. Nová podoba Palackého náměstí vyjde Městskou část Brno-Řečkovice a Mokrá Hora na 16 milionů korun.
13.08.2020 - 08:11
Dvacet let seznamuje se životem a vzděláváním nevidomých a těžce slabozrakých dětí i dospělých osob expozice Kultura nevidomých. Její historii od úterý mapuje výstava Jsme tu s vámi již 20 let....
12.08.2020 - 14:05
Na tísňovou linku městské policie se včera odpoledne obrátil pracovník úřadu práce v centru města.
11.08.2020 - 18:56
Pátera Martina Středu, jezuitu, který sehrál klíčovou roli při obraně Brna před Švédy, připomene socha. Ta bude odhalena před kostelem Nanebevzetí Panny Marie v rámci festivalu Den Brna.
11.08.2020 - 12:29
Pozornost ženy upoutalo barevné klubko ukryté ve vysoké trávě nedaleko bytového domu v Bystrci. Když přišla blíž, uviděla asi dvoumetrového hada.
11.08.2020 - 08:12
Ještě 4 dny mohou ti, kdo splňují podmínky vládního programu COVID – Nájemné, požádat v jihomoravské metropoli o prominutí nájmu nebytových prostor.
10.08.2020 - 17:08
Komentáře