Reklama
reklama

Koupání v kašnách a pohozené odpadky

Kašny mají sloužit jako místa zvyšující estetiku a atraktivitu městských částí. Místo toho se v nich lidé koupou, odhazují odpadky a jinak tato místa znečišťují.

Jen v Brně je několik desítek vodních prvků, které mají sloužit jako estetické doplňky různých částí města. Ovšem někteří lidé si tato místa pletou s veřejným koupalištěm nebo dokonce s odpadkovým košem. Přitom péče o tyto vodní prvky vyžaduje již sama o sobě nemalé úsilí. Aby voda zůstala čistá a nenamnožily se v ní řasy, je nutné pravidelné čištění a dávkování přípravků s chlórem. Když se k tomu ještě připočítá čištění od věcí, které primárně patří do koše, náročnost údržby začíná stoupat. „Občas se nám stává, že například na náměstí Svobody jsou v kašně a v prostoru mezi mřížemi naházené odpadky z provozoven rychlého občerstvení, jako jsou kelímky a brčka od nápojů a další. Ty se pak musí odstranit mechanicky," uvádí Tomáš Hájek, který má na starosti správu brněnských vodních prvků.

V horkých letních měsících navíc využívají lidé kašny ke zchlazení. Nejčastěji jsou k vidění malé děti, jak se koupou v kašně u Janáčkova divadla, ovšem někdy se najdou i dospělí lidé, kteří ji využívají namísto bazénu. „Ta kašna není určená ke koupání, ale bohužel nemůžeme tuto činnost nijak zakázat. Upozorňujeme lidi, že pro úpravu vody je používaná běžná bazénová chemie pro čištění vody a zabránění růstu řas, ta se dávkuje automaticky na základě znečištění vody a je možné, že citlivější osoby a děti mohou mít s tímto problémy," dodává Hájek a doplňuje, že u vodního prvku na Moravském náměstí už dvakrát řešili problém s přidaným šamponem a voda se musela vypustit. Údržba kašen přitom nepatří mezi nejlevnější záležitosti a Brňané by se tak měli zamyslet, zda raději uvidí krásnou kašnu  či plovoucí horu odpadků.

Autor: 
Lenka Šimková
Aktuálně
K dalšímu neštěstí na jihomoravských železničních tratích došlo dnes ráno v Brně.
25.09.2017 - 13:54
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Komentáře