Reklama
reklama

Koupání v kašnách a pohozené odpadky

Kašny mají sloužit jako místa zvyšující estetiku a atraktivitu městských částí. Místo toho se v nich lidé koupou, odhazují odpadky a jinak tato místa znečišťují.

Jen v Brně je několik desítek vodních prvků, které mají sloužit jako estetické doplňky různých částí města. Ovšem někteří lidé si tato místa pletou s veřejným koupalištěm nebo dokonce s odpadkovým košem. Přitom péče o tyto vodní prvky vyžaduje již sama o sobě nemalé úsilí. Aby voda zůstala čistá a nenamnožily se v ní řasy, je nutné pravidelné čištění a dávkování přípravků s chlórem. Když se k tomu ještě připočítá čištění od věcí, které primárně patří do koše, náročnost údržby začíná stoupat. „Občas se nám stává, že například na náměstí Svobody jsou v kašně a v prostoru mezi mřížemi naházené odpadky z provozoven rychlého občerstvení, jako jsou kelímky a brčka od nápojů a další. Ty se pak musí odstranit mechanicky," uvádí Tomáš Hájek, který má na starosti správu brněnských vodních prvků.

V horkých letních měsících navíc využívají lidé kašny ke zchlazení. Nejčastěji jsou k vidění malé děti, jak se koupou v kašně u Janáčkova divadla, ovšem někdy se najdou i dospělí lidé, kteří ji využívají namísto bazénu. „Ta kašna není určená ke koupání, ale bohužel nemůžeme tuto činnost nijak zakázat. Upozorňujeme lidi, že pro úpravu vody je používaná běžná bazénová chemie pro čištění vody a zabránění růstu řas, ta se dávkuje automaticky na základě znečištění vody a je možné, že citlivější osoby a děti mohou mít s tímto problémy," dodává Hájek a doplňuje, že u vodního prvku na Moravském náměstí už dvakrát řešili problém s přidaným šamponem a voda se musela vypustit. Údržba kašen přitom nepatří mezi nejlevnější záležitosti a Brňané by se tak měli zamyslet, zda raději uvidí krásnou kašnu  či plovoucí horu odpadků.

Autor: 
Lenka Šimková
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře