Reklama
reklama

Konkrétní a konstantní, přitom pohyblivé a proměnné. Špilberk vystavuje dílo Radka Kratiny

Struktury ze zápalek, korkových zátek nebo těstovinových písmenek, pohyblivé dřevěné reliéfy či kovové variabily zaplnily galerijní místnosti na hradě Špilberku. Lidé na výstavě uvidí výrazný projev výtvarné generace, jejíž projevy byly v 60. letech objevné a radikální i v evropském kontextu.

Nová výstava Muzea města Brna představí výběr z díla brněnského rodáka Radka Kratiny společně s tvorbou jemu blízkých umělců Jiřího Hilmara, Dalibora a Ivana Chatrných. Expozice s názvem Konstanty a proměnné představuje Kratinova raná díla, kdy navrhoval barevné textilie, pohyblivé dřevěné hračky nebo papírové kostky z vystřihovánek. Zastoupeny jsou také jeho monotypy s obtisknutými předměty i vlastnoručně vyráběnými tiskátky, od nichž se dostal k materiálovým strukturám. Tvořil je kapáním barev na plochu i fixováním různých materiálů, jako těstovinových písmenek, korkových zátek nebo sirek.

Od poloviny šedesátých let Kratina vytvářel variabilní dřevěné reliéfy s otočnými barevnými válečky či hranoly. Právě jejich pohyb mohl změnit celkový vzhled díla – a mohl to učit sám divák, lépe řečeno účastník. Následně začal Kratina využívat i kov, který mu poskytl větší preciznost i více možností pohybu a variací. „Kratinova díla vybízí k dialogu, k invenční hře. Jsou otevřeným procesem, do kterého vstupujeme jako partneři, kteří pod taktovkou umělcova záměru smí zakusit sílu tvořivé energie,“ říká kurátorka výstavy Ilona Víchová. Návštěvníci v expozici najdou také napodobeninu jednoho Kratinova díla, které si mohou libovolně seskládat.

Kratinova díla doplňují šňůrové realizace a prošívané obrazy Dalibora Chatrného, optické papírové reliéfy Jiřího Hilmara nebo abstraktní kompozice Ivana Chatrného. „Spojoval je vztah k experimentu, originalita a racionální úvahy, ale i spontaneita a intuice. Tvůrčím motorem pro ně bylo nacházení a vizualizování základních jevů našeho světa, tedy konstanty, pevné struktury, které se navenek jeví v celé plejádě proměnných,“ vysvětluje Víchová název výstavy. Vernisáž se koná již dnes v 17 hodin na hradě Špilberku a celá výstava bude přístupná do 15. října 2017.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Brněnští policisté včera zasahovali u loupežného přepadení banky v centru Brna. Lupiče zachytili ještě na místě činu. Podle jeho slov má s loupením bank zkušenosti.
15.12.2017 - 13:05
Jeden muž zemřel při autonehodě na silnici mezi obcemi Neslovice a Tetčice na Brněnsku při čelní srážce dvou osobních aut. Hasiči řidiče museli vyprostit. Jeden však svým zraněním podlehl.
15.12.2017 - 07:00
Brněnské letiště Foto: Centrum news
Do pěti míst bude od nového roku možné lítat přímými linkami z brněnského letiště. Do Milána, Říma, Barcelony, Bruselu a ukrajinského Lvovu s celoročním provozem a v období červen až září do Splitu a...
14.12.2017 - 16:11
Obsluha kamerového systému městské policie prokázala dnes po páté hodině ráno brilantní postřeh. V centru města si všimla muže odpovídajícího popisu pachatele, který se v noci na včerejšek vloupal do...
14.12.2017 - 14:23
Ilustrační foto Foto: FNUSA
Fakultní nemocnice u sv. Anny rozšíří svůj výzkum. Získala 10,8 milionů korun od Grantové agentury České republiky na čtyři výzkumné projekty. Zaměří se na plicní tkáně, krční tepny, na léčbu...
14.12.2017 - 07:05
Mercedes už na kluzišti nestojí Foto: Centrum news/Daniel Kempský
Dnes v noci zmizel reklamní vůz značky Mercedes Benz z kluziště u Jošta na Moravském náměstí. Brno-střed jej spolu s reklamními nápisy muselo odstranit na popud Odboru památkové péče brněnského...
13.12.2017 - 13:20
Komentáře