Reklama
reklama

Výměna řidičských průkazů

Už jen několik týdnů zbývá desítkám tisíc brněnských řidičů do povinné výměny řidičských průkazů, o které vědí už mnoho měsíců. A jak dny ubíhají, je matematika stále zajímavější pro toho, kdo se snaží spočítat, kolik lidí by denně museli úředníci příslušného odboru magistrátu obsloužit, aby se dostalo na všechny, pokud by se – čistě teoreticky – úplně všichni zbývající řidiči rozhodli, průkaz opravdu vyměnit.

V České republice v současné době slaví obrovský úspěch kniha Konec prokrastinace. V Brně (a asi i v jiných větších českých městech) však skutečný konec chorobného odkládání věcí na poslední chvíli ani zdaleka nekončí. Nebylo by to až tak velké překvapení, pokud jde o plnění povinnosti vůči státu. Placení daní, poplatků za psy nebo popelnice, nechávají lidé na jednatřicátý den daného měsíce, prostě kvůli nechuti, nebo tomu špatnému pocitu z toho, že stát zase něco chce. A to platí i pro jedince, kteří různé formy finanční pomoci od státu dostávají jinou cestou. Nikdo nechce daně platit, ale všichni chtějí využívat výhody civilizace, které se z daní platí.

Magistráty, finanční úřady a podobné instituce každý rok vycházejí lidem vstříc možná mnohem více, než by si zasloužili. Jak se blíží termín plnění povinnosti, úředníci se evidentně bojí (nebo jak jinak tu emoci nazvat), že „se to nemůže stihnout“ mnohem více než poplatníci. A tak se rozšiřují úřední hodiny, mnohde na soboty i neděle. Tyto přesčasy ovšem lidé za přepážkami nedělají zadarmo, platí je zprostředkovaně všichni, tedy i ti, kteří zařizují včas a co mohou, platí bezhotovostně nebo bez jakéhokoliv kontaktu s živým úředníkem.

Dělat věci stoprocentně včas neumí nikdo. Ani novináři se nevyhnou odevzdávání článků v době, kdy měla stránka už být v tiskárně. Dokud ale úřady budou ochotny bavit se s člověkem, který měl na splnění povinnosti třeba rok a řeší ji den po termínu v extra lhůtě, není to s byrokracií až tak špatné. Například na finančním úřadu na brněnské ulici Rybníček jsou zaměstnanci velmi ochotní a jejich trpělivost s lidmi, kteří neumějí vyplnit formulář (přestože vedou firmu nebo vlastní živnost), je obdivuhodná.

Do konce roku si prý musí řidičák vyměnit 23 tisíc lidí. zbývá asi 95 pracovních dnů. Jednoduchá matematika a zatím ne až tak hrozivý výsledek. Jenže to zná každý student. Když si dnes nepřečtu dvě stě stran, zítra budu muset přečíst místo dvou set čtyři sta.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Komentáře