Reklama
reklama

Tramvajové koleje končící v asfaltu a projekty na monstrózní stadiony

Už více než deset let čekají v mostě přes železniční trať ve Štefánikově čtvrti koleje na prodloužení tramvajové trati na Lesnou. Ani desítky tisíc lidí, kteří v těchto místech bydlí, neurychlily snahy vedení města o dotažení projektu do konce. Je velmi pravděpodobné, že až (pokud) stavba nakonec začne, budou se muset koleje stejně vyměnit, stejně jako se vyměňují na jiných místech koleje mnohem mladší.

Desetitisíce lidí žijících na Lesné představují několikanásobek letošní nejvyšší návštěvy na zápase brněnské Zbrojovky. Přesto primátor i někteří zástupci českého fotbalu slibují vybudování stadionu za Lužánkami, kde brněnský klub v dobách své největší slávy hrál. Stadion má pojmout třicet tisíc diváků, což je zhruba osminásobek letošního rekordu Brňanů, který navíc ani nepadl v Brně.

Je zvláštní, že se v Brně nedaří dotahovat do konce projekty každodenní potřeby v přijatelné lhůtě. Za dvanáct let se na Lesné určitě vyměnily tisíce (jestli ne desetitisíce) obyvatel a nijak zvlášť jich nepřibylo. Jedinou rozsáhlejší výstavbu spojenou s navýšením počtu obyvatel představují Majdalenky a vedle stojící „trojčata“ jménem Orion. Stadion za Lužánkami za miliardy se rozhodně nesmí stavět jako symbol nebo vzpomínka na zlaté časy zdejšího fotbalu s jakousi absurdní vidinou, že „tady kdysi byl úžasný fotbalový stánek, a měl by být zase“. Skuteční fanoušci brněnského fotbalu nemají na současném stadionu na Srbské žádný problém. Trávník tam je, hráči, rozhodčí a míč také.

Na kvalifikační zápasy už reprezentace několik vhodných arén má, jednou z „nejnovějších“ je Eden Aréna v Praze, což uznávají i někteří lidé blízcí Zbrojovce. Stavba nového stadionu, nebo sportovní arény obecně, má svůj význam ve chvíli, kdy současná nedostačuje, je silně zastaralá nebo neodpovídá aktuální pozici týmu. Své o tom vědí některé týmy kanadskoamerické NHL, kde je ale návštěvnost úplně někde jinde. Ve světě není výjimkou ani situace, kdy tým začne hrát v „provizoriu“, bez kterého si za deset let nemohou fanoušci domácí zápasy představit.

I v Brně by za dvacet let mohl být současný stadion s týmem spjatý tak, že by si nejskalnější ani nevzpomněli, že se někdy měl stavět nějaký monstrstadion pro třicet tisíc lidí, kde by se ty běžné tři tisíce úplně ztratily a kde by děti neviděly, co se děje na vzdálenější polovině hřiště. Kde by se v případě finančních problémů začali politici hádat, kdo tehdy ten stadion chtěl nejméně a vždycky věděl a všem říkal, že to bude díra na peníze.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře