Reklama
reklama

Tramvajové koleje končící v asfaltu a projekty na monstrózní stadiony

Už více než deset let čekají v mostě přes železniční trať ve Štefánikově čtvrti koleje na prodloužení tramvajové trati na Lesnou. Ani desítky tisíc lidí, kteří v těchto místech bydlí, neurychlily snahy vedení města o dotažení projektu do konce. Je velmi pravděpodobné, že až (pokud) stavba nakonec začne, budou se muset koleje stejně vyměnit, stejně jako se vyměňují na jiných místech koleje mnohem mladší.

Desetitisíce lidí žijících na Lesné představují několikanásobek letošní nejvyšší návštěvy na zápase brněnské Zbrojovky. Přesto primátor i někteří zástupci českého fotbalu slibují vybudování stadionu za Lužánkami, kde brněnský klub v dobách své největší slávy hrál. Stadion má pojmout třicet tisíc diváků, což je zhruba osminásobek letošního rekordu Brňanů, který navíc ani nepadl v Brně.

Je zvláštní, že se v Brně nedaří dotahovat do konce projekty každodenní potřeby v přijatelné lhůtě. Za dvanáct let se na Lesné určitě vyměnily tisíce (jestli ne desetitisíce) obyvatel a nijak zvlášť jich nepřibylo. Jedinou rozsáhlejší výstavbu spojenou s navýšením počtu obyvatel představují Majdalenky a vedle stojící „trojčata“ jménem Orion. Stadion za Lužánkami za miliardy se rozhodně nesmí stavět jako symbol nebo vzpomínka na zlaté časy zdejšího fotbalu s jakousi absurdní vidinou, že „tady kdysi byl úžasný fotbalový stánek, a měl by být zase“. Skuteční fanoušci brněnského fotbalu nemají na současném stadionu na Srbské žádný problém. Trávník tam je, hráči, rozhodčí a míč také.

Na kvalifikační zápasy už reprezentace několik vhodných arén má, jednou z „nejnovějších“ je Eden Aréna v Praze, což uznávají i někteří lidé blízcí Zbrojovce. Stavba nového stadionu, nebo sportovní arény obecně, má svůj význam ve chvíli, kdy současná nedostačuje, je silně zastaralá nebo neodpovídá aktuální pozici týmu. Své o tom vědí některé týmy kanadskoamerické NHL, kde je ale návštěvnost úplně někde jinde. Ve světě není výjimkou ani situace, kdy tým začne hrát v „provizoriu“, bez kterého si za deset let nemohou fanoušci domácí zápasy představit.

I v Brně by za dvacet let mohl být současný stadion s týmem spjatý tak, že by si nejskalnější ani nevzpomněli, že se někdy měl stavět nějaký monstrstadion pro třicet tisíc lidí, kde by se ty běžné tři tisíce úplně ztratily a kde by děti neviděly, co se děje na vzdálenější polovině hřiště. Kde by se v případě finančních problémů začali politici hádat, kdo tehdy ten stadion chtěl nejméně a vždycky věděl a všem říkal, že to bude díra na peníze.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře