Reklama
reklama

Regulace státu dohonily zábavu i tradice

Když se řekne jižní Morava, nemyslí většina z nás na industriální Brno se slavnými veletrhy, ani na její ekonomický potenciál. Naopak. V mysli vytane romantická Pálava, vinice a s krajem neodmyslitelně spjatý folklór. A také košty.

Už Skácelova Jiná Smuténka přišla a prostředním prstem ťukala na sudy, jestli je víno doma. Nyní to však bohužel vypadá, že košty vína kvůli novému návrhu zákona už na Moravě doma nebudou. A nejen košty vína a nejen na Moravě. Vládní návrh zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, který prošel prvním čtením Poslanecké sněmovny, totiž s košty slivovice, vína, burčákobraními a dalšími tradičními akcemi nepočítá. Samozřejmě, jistou možností je vzdát se oficiálních venkovních akcí a scházet se opět ve sklípcích domů, jako tomu bývalo v dobách dávných. Otázkou je, zda se v rámci podpory svébytnosti jednotlivých regionů nejedná o krok zpět. Ostatně, praxe takto již přes rok funguje u další tradiční ozdoby kraje, zabijaček. V tomto případě zákon totiž povoluje také pouze takzvanou domácí porážku a lidé se museli rozloučit s veřejnými zabijačkami. K jižní Moravě ovšem vinařské akce neodmyslitelně patří a především je na nich založen její cestovní ruch. Zdá se, že ekonomické následky regulace pro vinařský region zákonodárci příliš nedomysleli.

Zákon se ovšem netýká pouze řízených ochutnávek, nepředstavitelné důsledky by měl například pro vinařské a gastronomické školy, platil by totiž absolutní zákaz podávání alkoholických nápojů ve všech školských zařízeních. Bez výjimek. Jen těžko si lze představit, že výuka vinařů bude probíhat bez vína. Zákon by šel vlastně proti podstatě školy, která má za cíl vychovávat odborníky na víno. Popřípadě se mají studenti přesunout do sklípků, jako by tomu bylo v rámci soukromých koštů? I Matěj Hollan začal v únoru považovat lidové umění a folklór „za klíčovou součást vzdělávacího procesu, podhoubí pro rozvoj osobnosti a zároveň jako zásadní oblast kultury“ a chce, aby město podporovalo tradiční akce včetně koštů. Otázkou ale je, jestli právě v případě koštů nepřišel tak trochu „s křížkem po funuse“.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
V průběhu podzimu se léčil ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně olympionik a komeťácká legenda Vladimír Nadrchal. Vzhledem k tomu, že jeho operace zad proběhla dle plánu a pan Nadrchal procházel...
17.01.2018 - 14:13
Nová část hřbitova ve Slatině Foto: Magistrát města Brna, Z. Kolařík
Slatinský hřbitov město rozšířilo o 1600 metrů čtverečních s kapacitou 56 klasických kopaných hrobů a 318 urnových. Náklady na úpravy se vyšplhaly na 3,1 milion korun. Částku financovalo město Brno.
17.01.2018 - 07:34
Vizualizace rozhledny Holedná Foto: Projekt Dáme na vás
Výzvu k podávání návrhů do druhého ročníku participativního rozpočtu statutárního města Brna schválili dnes radní. Podávat návrhy bude možné od 15. února do konce května 2018. Celková vyčleněná...
16.01.2018 - 16:50
Hudební klub Fléda navazuje na program minulých sezón ve všech dramaturgických liniích. V jarní sezoně 2018 opět uvádí řadu velkých jmen nejen elektronické hudby. V českém klubovém prostředí se tak...
16.01.2018 - 13:51
Moravské náměstí Foto: Centrumnews/Daniel Kempský
Rozpočet městské části Brno-střed na rok 2018 počítá s výdaji ve výši 621 milionů korun. Bude se třeba opravovat Moravské námětí nebo školky.
16.01.2018 - 07:11
Komentáře