Reklama
reklama

Regulace státu dohonily zábavu i tradice

Když se řekne jižní Morava, nemyslí většina z nás na industriální Brno se slavnými veletrhy, ani na její ekonomický potenciál. Naopak. V mysli vytane romantická Pálava, vinice a s krajem neodmyslitelně spjatý folklór. A také košty.

Už Skácelova Jiná Smuténka přišla a prostředním prstem ťukala na sudy, jestli je víno doma. Nyní to však bohužel vypadá, že košty vína kvůli novému návrhu zákona už na Moravě doma nebudou. A nejen košty vína a nejen na Moravě. Vládní návrh zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, který prošel prvním čtením Poslanecké sněmovny, totiž s košty slivovice, vína, burčákobraními a dalšími tradičními akcemi nepočítá. Samozřejmě, jistou možností je vzdát se oficiálních venkovních akcí a scházet se opět ve sklípcích domů, jako tomu bývalo v dobách dávných. Otázkou je, zda se v rámci podpory svébytnosti jednotlivých regionů nejedná o krok zpět. Ostatně, praxe takto již přes rok funguje u další tradiční ozdoby kraje, zabijaček. V tomto případě zákon totiž povoluje také pouze takzvanou domácí porážku a lidé se museli rozloučit s veřejnými zabijačkami. K jižní Moravě ovšem vinařské akce neodmyslitelně patří a především je na nich založen její cestovní ruch. Zdá se, že ekonomické následky regulace pro vinařský region zákonodárci příliš nedomysleli.

Zákon se ovšem netýká pouze řízených ochutnávek, nepředstavitelné důsledky by měl například pro vinařské a gastronomické školy, platil by totiž absolutní zákaz podávání alkoholických nápojů ve všech školských zařízeních. Bez výjimek. Jen těžko si lze představit, že výuka vinařů bude probíhat bez vína. Zákon by šel vlastně proti podstatě školy, která má za cíl vychovávat odborníky na víno. Popřípadě se mají studenti přesunout do sklípků, jako by tomu bylo v rámci soukromých koštů? I Matěj Hollan začal v únoru považovat lidové umění a folklór „za klíčovou součást vzdělávacího procesu, podhoubí pro rozvoj osobnosti a zároveň jako zásadní oblast kultury“ a chce, aby město podporovalo tradiční akce včetně koštů. Otázkou ale je, jestli právě v případě koštů nepřišel tak trochu „s křížkem po funuse“.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Stavební práce, kdy dělníci dláždili nástupiště před hlavním nádražím, jsou hotové. Pracovníci DPMB teď budou intenzivněji dohlížet na to, zda na nich cestující udržují pořádek. V plánu jsou i akce...
17.08.2017 - 08:27
Tři kuriózní nehody museli policisté řešit na přelomu července a srpna. Naštěstí při nich nebyl nikdo zraněn, ovšem měly společného jmenovatele.
16.08.2017 - 17:38
Během tropických dní je cestování veřejnou dopravou pro mnoho lidí velice nepříjemné, a to především kvůli vysokým teplotám uvnitř vozů. Stejně jako Praha, i Brno se chystá nakoupit nové...
16.08.2017 - 17:24
Velkolepá fotografická výstava Jeden kmen zavede návštěvníky do fantasy světa skřetů z kmene Snaga. Samotné výstavě bude předcházet jednodenní fantasy festival.
16.08.2017 - 14:49
Placení parkovného bezkontaktně či pomocí SMS. Běžná praxe, která vzniká na mnoha místech v republice. Řidiči v Brně si však musejí ještě počkat.
16.08.2017 - 07:52
Během včerejšího dne odstartovala aukce hokejových dresů z rozlučky Martina Havláta a jejich nákupem podpoří lidé dobrou věc. Výtěžek z aukce bude věnován na obnovu lůžek pro pacienty Fakultní...
15.08.2017 - 14:33
Komentáře