Reklama
reklama

Příběh krize na brněnské radnici pokračuje

Po více než měsíci od rozpadu bývalé vládnoucí čtyřkoalice hnutí ANO, lidovců, Žít Brno a Strany Zelených je situace na brněnské radnici stále nejistá a spíše než stabilní hospodaření města připomíná hru na černého Petra. Kdo chce dostát svým závazkům, musí z kola ven. 

Co na tom, že neschopnost vrcholných představitelů města dohodnout se ohrožovala například i přísun slíbených peněz, se kterými již počítaly některé městské části, školy či školky. Život je otázka priorit a na radnici dvojnásob. Kvůli politikaření totiž nebylo ani bezprostředně před květnovým zastupitelstvem jasné, zda se jeho členové shodnou na programu jednání.  Zdá se, jako by již byli brněnští radní se silami v koncích a své kroky nechali vést v rámci lidových přísloví a pořekadel.

Již od počátku krize bylo na radnici jasné, že nejdůležitější je mít především dobrého spojence, protože každý ví, že ve dvou se to lépe táhne. V tomto případě se však meze nekladou a platí čím více, tím lépe.

Příběh pokračuje a v táboře lidovců to vypadá, že vše funguje v rámci motta „vybíral, až přebral“. S bývalými kolegy ze čtyřkoalice již kamarádi nejsou, noví parťáci z ČSSD se zatím, i podle vyjádření Daniela Rychnovského, také příliš neosvědčili a spolupráce nemá výsledek. Konsenzus nepanuje ani v domácí linii, mladší členové by rádi jednali o návratu do stávající koalice, druhá část chce ještě vyjednávat se sociálními demokraty. Naštěstí se všichni alespoň shodnou na tom, že jednání a vyjednávání jsou potřeba. S kýmkoliv, kdekoliv a kdykoliv.  

Vůle hory přenáší a rezignace na funkce radních ve vedení města den před konáním zastupitelstva se v KDU-ČSL zřejmě jevila jako taktický krok. Z vyjednávacího hlediska možná. Z pohledu občanů Brna nikoliv. Rozkol v zastupitelstvu totiž velmi vážně ohrozil odhlasování několika zásadních bodů, co na tom, že se na jejich přípravě lidovci v předešlých měsících společně s bývalými partnery usilovně podíleli. Naplánovaný program radnice nakonec projednala jen díky podpoře přeběhnuvšího lidovce Rychnovského. Rozhodnutí jednotlivce či dobře sehraná partie?

Zdá se, jako by páni radní zapomněli, za jakým účelem se na radnici vlastně ocitli. Totiž, že důvěru nezískali proto, aby většinu své energie věnovali vyjednáváním mezi sebou samotnými, ale naopak, aby vedli dialog směrem k Brňanům a z města ven. Jenže dva kohouti na jednom smetišti nikdy netropí dobrotu a v případě, že se jich na něm sejde ještě více, je vše mnohem složitější.  Ukáže čas.

Nezbývá než doufat, že to se situací v Brně nepůjde od desíti k pěti.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Velkolepá fotografická výstava Jeden kmen zavede návštěvníky do fantasy světa skřetů z kmene Snaga. Samotné výstavě bude předcházet jednodenní fantasy festival.
16.08.2017 - 14:49
Placení parkovného bezkontaktně či pomocí SMS. Běžná praxe, která vzniká na mnoha místech v republice. Řidiči v Brně si však musejí ještě počkat.
16.08.2017 - 07:52
Během včerejšího dne odstartovala aukce hokejových dresů z rozlučky Martina Havláta a jejich nákupem podpoří lidé dobrou věc. Výtěžek z aukce bude věnován na obnovu lůžek pro pacienty Fakultní...
15.08.2017 - 14:33
V centru Brna vzniká z iniciativy městské části Brno-střed zcela nový galerijní bod ve veřejném prostoru. Na Šilingrově náměstí, v místě souběhu ulic Dominikánské a Starobrněnské, dojde k vytvoření...
15.08.2017 - 07:40
Tísňovou linku brněnské městské policie využil včera po druhé hodině ráno svědek, který podle svých slov sledoval na parkovišti v Bohunické ulici zloděje.
14.08.2017 - 07:51
Dětské hřiště a pískoviště na náměstí 28. října dostalo novou ochranou plachtu.
12.08.2017 - 08:12
Komentáře