Reklama
reklama

Příběh krize na brněnské radnici pokračuje

Po více než měsíci od rozpadu bývalé vládnoucí čtyřkoalice hnutí ANO, lidovců, Žít Brno a Strany Zelených je situace na brněnské radnici stále nejistá a spíše než stabilní hospodaření města připomíná hru na černého Petra. Kdo chce dostát svým závazkům, musí z kola ven. 

Co na tom, že neschopnost vrcholných představitelů města dohodnout se ohrožovala například i přísun slíbených peněz, se kterými již počítaly některé městské části, školy či školky. Život je otázka priorit a na radnici dvojnásob. Kvůli politikaření totiž nebylo ani bezprostředně před květnovým zastupitelstvem jasné, zda se jeho členové shodnou na programu jednání.  Zdá se, jako by již byli brněnští radní se silami v koncích a své kroky nechali vést v rámci lidových přísloví a pořekadel.

Již od počátku krize bylo na radnici jasné, že nejdůležitější je mít především dobrého spojence, protože každý ví, že ve dvou se to lépe táhne. V tomto případě se však meze nekladou a platí čím více, tím lépe.

Příběh pokračuje a v táboře lidovců to vypadá, že vše funguje v rámci motta „vybíral, až přebral“. S bývalými kolegy ze čtyřkoalice již kamarádi nejsou, noví parťáci z ČSSD se zatím, i podle vyjádření Daniela Rychnovského, také příliš neosvědčili a spolupráce nemá výsledek. Konsenzus nepanuje ani v domácí linii, mladší členové by rádi jednali o návratu do stávající koalice, druhá část chce ještě vyjednávat se sociálními demokraty. Naštěstí se všichni alespoň shodnou na tom, že jednání a vyjednávání jsou potřeba. S kýmkoliv, kdekoliv a kdykoliv.  

Vůle hory přenáší a rezignace na funkce radních ve vedení města den před konáním zastupitelstva se v KDU-ČSL zřejmě jevila jako taktický krok. Z vyjednávacího hlediska možná. Z pohledu občanů Brna nikoliv. Rozkol v zastupitelstvu totiž velmi vážně ohrozil odhlasování několika zásadních bodů, co na tom, že se na jejich přípravě lidovci v předešlých měsících společně s bývalými partnery usilovně podíleli. Naplánovaný program radnice nakonec projednala jen díky podpoře přeběhnuvšího lidovce Rychnovského. Rozhodnutí jednotlivce či dobře sehraná partie?

Zdá se, jako by páni radní zapomněli, za jakým účelem se na radnici vlastně ocitli. Totiž, že důvěru nezískali proto, aby většinu své energie věnovali vyjednáváním mezi sebou samotnými, ale naopak, aby vedli dialog směrem k Brňanům a z města ven. Jenže dva kohouti na jednom smetišti nikdy netropí dobrotu a v případě, že se jich na něm sejde ještě více, je vše mnohem složitější.  Ukáže čas.

Nezbývá než doufat, že to se situací v Brně nepůjde od desíti k pěti.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komplikace na dálnici D1 Foto: HZS JMK
Ani včera se dálnice D1 neobešla bez dlouhých kolon a nehod. Vozovka byla extrémně namrzlá a sypače soli popojížděly pomalu s kolonami, které se vytvářely v obou směrech.
18.01.2018 - 06:58
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
V průběhu podzimu se léčil ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně olympionik a komeťácká legenda Vladimír Nadrchal. Vzhledem k tomu, že jeho operace zad proběhla dle plánu a pan Nadrchal procházel...
17.01.2018 - 14:13
Nová část hřbitova ve Slatině Foto: Magistrát města Brna, Z. Kolařík
Slatinský hřbitov město rozšířilo o 1600 metrů čtverečních s kapacitou 56 klasických kopaných hrobů a 318 urnových. Náklady na úpravy se vyšplhaly na 3,1 milion korun. Částku financovalo město Brno.
17.01.2018 - 07:34
Vizualizace rozhledny Holedná Foto: Projekt Dáme na vás
Výzvu k podávání návrhů do druhého ročníku participativního rozpočtu statutárního města Brna schválili dnes radní. Podávat návrhy bude možné od 15. února do konce května 2018. Celková vyčleněná...
16.01.2018 - 16:50
Komentáře