Reklama
reklama

Nádraží v centru, nebo u řeky?

Bude studie, odpovídá nově ustanovená koalice, a bude trvat dva roky. Dva roky bude někdo (pokolikáté už?) analyzovat současný stav a všechny alternativy, aby se za čtyřiadvacet měsíců rozhodlo, co je pro Brno lepší.

Bude to shodou okolností také dva roky před dalšími komunálními volbami a koalice bude zajisté chtít i druhý termín. Přitom ale budování zcela nového nádraží nebo brutální rekonstrukce toho současného nebude záviset jen na ní. Jenže ministerstvo dopravy, Správa železniční dopravní cesty a správci unijní kasy se nemusejí řídit studií nebo výsledky referend.

Ono referendum o přesunu, které se prý mohlo konat, ale nakonec nekonalo, je fraška od začátku. A dva roky se vlekoucí studie odradí ty poslední Brňany, kteří mají ještě tu sílu se o nádraží vůbec aktivně zajímat. Referendum se mělo konat současně s komunálními volbami a jeho organizátoři svým přístupem a vyjádřeními nepokrytě přiznávali, že Brňané jsou apatičtí a nevšímaví ignoranti, které lze k urnám dostat jedině v případě, že tam současně půjdou i k obecním volbám.

Není nic neobvyklého, že referendem se ohání aktivisté, kteří vidí, že se schyluje k té variantě, kterou nechtějí. Kdyby se Jakub Patočka a spol. už nemohli dočkat supermoderního nádraží, rozhodně by žádné referendum nevyvolával, asi jako zapřisáhlý nekuřák nebude podepisovat petici za toleranci kouření v hospodách. Přitom je už od začátku jasné, že obě varianty mají výhody i nevýhody. A ať už to dopadne jakkoliv, nemalé skupině obyvatel, podnikatelů a politiků se to líbit nebude.

Stejně tak se asi jen málokomu líbí, jak dnes a denně vypadá přednádraží. Nic nenasvědčuje tomu, že by se tam za posledních osm let cokoliv zásadně změnilo k lepšímu. Prostor mezi nádražní budovou a protějším chodníkem je jeden velký hnus. Nová koalice slibuje udělat něco aspoň s ním. Zatím ale na „důstojnou bránu do města“ močí a zvrací opilci a lidé využívající luxusu rušného nočního života a nočních rozjezdů, zatímco v menších městech a vesnicích kolem Brna mohou být v devět večer maximálně doma u televize s lahví piva.

Nedávno jistá socioložka napsala článek, ve kterém trhala na kusy „zlepšovák“ na lavičkách před nádražím zamezující polehávání bezdomovců a argumentovala zdravím společnosti, která nutí bezdomovce sedět. Pokud by to ale mělo být, tak, že dobré město je takové, kde je bezdomovcům dobře před nádražím a ostatní by měli být rádi, že jsou rádi, není vlastně třeba nic stavět ani rekonstruovat. A ušetří se miliardy. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pojem veřejná zeleň si v pátek velmi svérázně vyložila třiapadesátiletá žena.
15.07.2018 - 19:59
Na výstavě „Vize modernosti. Rudolf Sandalo“ na hradě Špilberku bude k vidění originální kus nábytku z vily Tugendhat – lavice, která stála před slavnou onyxovou stěnou. Výstavu unikátních originálů...
15.07.2018 - 07:35
Novou leteckou linku z Brna na Milán-Bergamo začne od nového zimního letového řádu 2018 provozovat dvakrát týdně letecká společnost Ryanair.
14.07.2018 - 19:52
V sobotu 14. 7. zahájí v Brně provoz nové středisko RETRO-USE na adrese Francouzská 36. Podobné zařízení ve Škrobárenské ulici v Brně-Černovicích, které fungovalo od roku 2016, ke stejnému dni...
14.07.2018 - 08:45
Současná situace s městskou hromadnou dopravou v Brně se nezlepší. Naopak. Brňané mohou očekávat další výluky. Od půlnoci 16. července 2018 do 27. července 2018 přestanou jezdit tramvaje mezi...
13.07.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Úderům do hlavy ocelovými tyčemi se nevyhnul starší muž, kterého napadla trojice mladíků ve věku třináct a patnáct let. Muž v autě s pootevřeným okýnkem spal. Děti putovali do výchovného zařízení.
13.07.2018 - 11:35
Komentáře