Reklama
reklama

Nádraží v centru, nebo u řeky?

Bude studie, odpovídá nově ustanovená koalice, a bude trvat dva roky. Dva roky bude někdo (pokolikáté už?) analyzovat současný stav a všechny alternativy, aby se za čtyřiadvacet měsíců rozhodlo, co je pro Brno lepší.

Bude to shodou okolností také dva roky před dalšími komunálními volbami a koalice bude zajisté chtít i druhý termín. Přitom ale budování zcela nového nádraží nebo brutální rekonstrukce toho současného nebude záviset jen na ní. Jenže ministerstvo dopravy, Správa železniční dopravní cesty a správci unijní kasy se nemusejí řídit studií nebo výsledky referend.

Ono referendum o přesunu, které se prý mohlo konat, ale nakonec nekonalo, je fraška od začátku. A dva roky se vlekoucí studie odradí ty poslední Brňany, kteří mají ještě tu sílu se o nádraží vůbec aktivně zajímat. Referendum se mělo konat současně s komunálními volbami a jeho organizátoři svým přístupem a vyjádřeními nepokrytě přiznávali, že Brňané jsou apatičtí a nevšímaví ignoranti, které lze k urnám dostat jedině v případě, že tam současně půjdou i k obecním volbám.

Není nic neobvyklého, že referendem se ohání aktivisté, kteří vidí, že se schyluje k té variantě, kterou nechtějí. Kdyby se Jakub Patočka a spol. už nemohli dočkat supermoderního nádraží, rozhodně by žádné referendum nevyvolával, asi jako zapřisáhlý nekuřák nebude podepisovat petici za toleranci kouření v hospodách. Přitom je už od začátku jasné, že obě varianty mají výhody i nevýhody. A ať už to dopadne jakkoliv, nemalé skupině obyvatel, podnikatelů a politiků se to líbit nebude.

Stejně tak se asi jen málokomu líbí, jak dnes a denně vypadá přednádraží. Nic nenasvědčuje tomu, že by se tam za posledních osm let cokoliv zásadně změnilo k lepšímu. Prostor mezi nádražní budovou a protějším chodníkem je jeden velký hnus. Nová koalice slibuje udělat něco aspoň s ním. Zatím ale na „důstojnou bránu do města“ močí a zvrací opilci a lidé využívající luxusu rušného nočního života a nočních rozjezdů, zatímco v menších městech a vesnicích kolem Brna mohou být v devět večer maximálně doma u televize s lahví piva.

Nedávno jistá socioložka napsala článek, ve kterém trhala na kusy „zlepšovák“ na lavičkách před nádražím zamezující polehávání bezdomovců a argumentovala zdravím společnosti, která nutí bezdomovce sedět. Pokud by to ale mělo být, tak, že dobré město je takové, kde je bezdomovcům dobře před nádražím a ostatní by měli být rádi, že jsou rádi, není vlastně třeba nic stavět ani rekonstruovat. A ušetří se miliardy. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Znojemští policisté dopadli muže, který ukradl horské kolo. Při vyšetřování navíc vyšlo najevo, že s podobnou krádeží má muž již předchozí zkušenosti.
24.08.2017 - 08:05
V průběhu letošního léta to byla v Brně jedna dopravní uzavírka za druhou, a vypadá to, že konce dopravních omezení se jen tak nedočkáme. Město má v plánu opravy ulic Gorkého a Arne Nováka, které...
23.08.2017 - 11:45
Milovníci kempování a táborníci mohou slavit. Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek v úterý zrušil zákaz rozdělávání ohňů. Nic tedy táborníkům nebrání v tom, opéci si poslední prázdninový...
23.08.2017 - 06:58
Již zítra zaparkuje na Zelném trhu speciální autobus s kavárnou, který nabídne návštěvníkům nevšední prožitek naprosté tmy. Hosté si tak mohou na chvíli zakusit, co to znamená být slepý.
22.08.2017 - 12:00
Řidič sportovního auta značky Dodge ujížděl policistům rychlostí o polovinu přesahující předpisy. Jejich honička skončila na polní cestě, kde se sportovní vůz zaseknul. Nyní čeká řidiče správní...
22.08.2017 - 07:37
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
Komentáře