Reklama
reklama

Nádraží v centru, nebo u řeky?

Bude studie, odpovídá nově ustanovená koalice, a bude trvat dva roky. Dva roky bude někdo (pokolikáté už?) analyzovat současný stav a všechny alternativy, aby se za čtyřiadvacet měsíců rozhodlo, co je pro Brno lepší.

Bude to shodou okolností také dva roky před dalšími komunálními volbami a koalice bude zajisté chtít i druhý termín. Přitom ale budování zcela nového nádraží nebo brutální rekonstrukce toho současného nebude záviset jen na ní. Jenže ministerstvo dopravy, Správa železniční dopravní cesty a správci unijní kasy se nemusejí řídit studií nebo výsledky referend.

Ono referendum o přesunu, které se prý mohlo konat, ale nakonec nekonalo, je fraška od začátku. A dva roky se vlekoucí studie odradí ty poslední Brňany, kteří mají ještě tu sílu se o nádraží vůbec aktivně zajímat. Referendum se mělo konat současně s komunálními volbami a jeho organizátoři svým přístupem a vyjádřeními nepokrytě přiznávali, že Brňané jsou apatičtí a nevšímaví ignoranti, které lze k urnám dostat jedině v případě, že tam současně půjdou i k obecním volbám.

Není nic neobvyklého, že referendem se ohání aktivisté, kteří vidí, že se schyluje k té variantě, kterou nechtějí. Kdyby se Jakub Patočka a spol. už nemohli dočkat supermoderního nádraží, rozhodně by žádné referendum nevyvolával, asi jako zapřisáhlý nekuřák nebude podepisovat petici za toleranci kouření v hospodách. Přitom je už od začátku jasné, že obě varianty mají výhody i nevýhody. A ať už to dopadne jakkoliv, nemalé skupině obyvatel, podnikatelů a politiků se to líbit nebude.

Stejně tak se asi jen málokomu líbí, jak dnes a denně vypadá přednádraží. Nic nenasvědčuje tomu, že by se tam za posledních osm let cokoliv zásadně změnilo k lepšímu. Prostor mezi nádražní budovou a protějším chodníkem je jeden velký hnus. Nová koalice slibuje udělat něco aspoň s ním. Zatím ale na „důstojnou bránu do města“ močí a zvrací opilci a lidé využívající luxusu rušného nočního života a nočních rozjezdů, zatímco v menších městech a vesnicích kolem Brna mohou být v devět večer maximálně doma u televize s lahví piva.

Nedávno jistá socioložka napsala článek, ve kterém trhala na kusy „zlepšovák“ na lavičkách před nádražím zamezující polehávání bezdomovců a argumentovala zdravím společnosti, která nutí bezdomovce sedět. Pokud by to ale mělo být, tak, že dobré město je takové, kde je bezdomovcům dobře před nádražím a ostatní by měli být rádi, že jsou rádi, není vlastně třeba nic stavět ani rekonstruovat. A ušetří se miliardy. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Stánek na BVV Foto: Magistrát města Brna
Veletrh cestovního ruchu Go a Regiontour dnes začíná na brněnském výstavišti. Brno se představuje stánkem ve stylu prvorepublikové kavárny. Naláká tak na největší akci letošního roku – festival ke...
19.01.2018 - 07:16
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komentáře