Reklama
reklama

KOMENTÁŘ: Velká cena, přínosná akce nebo ztrátový podnik?

Přestože před rokem ještě nebylo vůbec jisté, jaký bude kvůli údajné ztrátovosti a nesplaceným dluhům osud Velké ceny, rychlé mašiny se do Brna opět vrátily. Je to jedna z mála věcí, kterou lze o letošním ročníku s určitostí říci. Zda bude úspěšný či budou pořadatelé vykazovat jako již tradičně mínusová čísla, se dozvíme až časem.  

S určitostí lze také říci to, že Velká cena zažívá v roce 2016 jedno velké novum. Poprvé ji po letech pořádá jiný subjekt než společnost Automotodrom. A je to pořadatel, který by Brňany měl obzvláště zajímat. V říjnu loňského roku totiž vznikl Spolek pro pořádání GP ČR Brno složený z veřejných institucí, které se nejvíce podpisují na chodu moravské metropole. Město Brno, Jihomoravský kraj a Centrála cestovního ruchu Jižní Moravy. Pustily se tak do podniku, který nevychází úplně lacino. Podle informací, které primátor Vokřál poskytnul letos v lednu, se jen zalistovací poplatek pohybuje v průměru kolem 110 milionů korun ročně, navíc spolek platí bývalému provozovateli a vlastníku trati za pronájem okruhu 28 milionů korun. A náklady to zdaleka nejsou jediné.

Zdá se, že s největšími výhodami vstupuje do nového modelu soukromá společnost a bývalý provozovatel. Podle dřívějších vyjádření společnosti byla totiž Grand Prix v minulých letech ztrátová vždy. V letošním roce tak rizika přejímá spolek, finanční zisk z pronájmu trati i okolních pozemků však zůstává na motodromu.

Současní pořadatelé vychází i z toho, že Brňané mají většinou Velkou cenu rádi, je to tradice. Důležité však je, za jakou cenu. A to doslova. Zajímavé by bylo, jaký by byl stav, kdyby hejtman Hašek společně s primátorem Vokřálem obcházeli domácnosti a sbírali finanční příspěvky na tuto sportovní akci. Podobně se tomu totiž nyní děje, peníze občanů už ve hře jsou. Mnoho korunek by se jim ale v kasičce zřejmě neblýskalo.

Jasné je, že instituce operují s penězi občanů v podniku, který je minimálně riskantní. Přestože politici proklamují, jak hluboký dosah díky velkému počtu utrácejících cizinců tato akce pro veřejné rozpočty má, nabízí se jasná otázka. Proč spolek veřejných institucí přebírá podnik, který jeho bývalý provozovatel uvádí jako dlouhodobě ztrátový a zatížený dluhy? 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře