Reklama
reklama

KOMENTÁŘ: Velká cena, přínosná akce nebo ztrátový podnik?

Přestože před rokem ještě nebylo vůbec jisté, jaký bude kvůli údajné ztrátovosti a nesplaceným dluhům osud Velké ceny, rychlé mašiny se do Brna opět vrátily. Je to jedna z mála věcí, kterou lze o letošním ročníku s určitostí říci. Zda bude úspěšný či budou pořadatelé vykazovat jako již tradičně mínusová čísla, se dozvíme až časem.  

S určitostí lze také říci to, že Velká cena zažívá v roce 2016 jedno velké novum. Poprvé ji po letech pořádá jiný subjekt než společnost Automotodrom. A je to pořadatel, který by Brňany měl obzvláště zajímat. V říjnu loňského roku totiž vznikl Spolek pro pořádání GP ČR Brno složený z veřejných institucí, které se nejvíce podpisují na chodu moravské metropole. Město Brno, Jihomoravský kraj a Centrála cestovního ruchu Jižní Moravy. Pustily se tak do podniku, který nevychází úplně lacino. Podle informací, které primátor Vokřál poskytnul letos v lednu, se jen zalistovací poplatek pohybuje v průměru kolem 110 milionů korun ročně, navíc spolek platí bývalému provozovateli a vlastníku trati za pronájem okruhu 28 milionů korun. A náklady to zdaleka nejsou jediné.

Zdá se, že s největšími výhodami vstupuje do nového modelu soukromá společnost a bývalý provozovatel. Podle dřívějších vyjádření společnosti byla totiž Grand Prix v minulých letech ztrátová vždy. V letošním roce tak rizika přejímá spolek, finanční zisk z pronájmu trati i okolních pozemků však zůstává na motodromu.

Současní pořadatelé vychází i z toho, že Brňané mají většinou Velkou cenu rádi, je to tradice. Důležité však je, za jakou cenu. A to doslova. Zajímavé by bylo, jaký by byl stav, kdyby hejtman Hašek společně s primátorem Vokřálem obcházeli domácnosti a sbírali finanční příspěvky na tuto sportovní akci. Podobně se tomu totiž nyní děje, peníze občanů už ve hře jsou. Mnoho korunek by se jim ale v kasičce zřejmě neblýskalo.

Jasné je, že instituce operují s penězi občanů v podniku, který je minimálně riskantní. Přestože politici proklamují, jak hluboký dosah díky velkému počtu utrácejících cizinců tato akce pro veřejné rozpočty má, nabízí se jasná otázka. Proč spolek veřejných institucí přebírá podnik, který jeho bývalý provozovatel uvádí jako dlouhodobě ztrátový a zatížený dluhy? 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Šestice brněnských pedagogů získá ocenění Učitel roku 2018. Slavnostní předání ocenění se uskuteční při příležitosti Dne učitelů ve středu 28. března 2018 na Nové radnici.
16.03.2018 - 11:30
Ulici Hanácká čeká od dnešní osmé hodiny uzavírka. Z toho důvodu bude omezen průjezd veškeré dopravy ulicí Hanáckou v obou směrech. Rovněž zastávku Hanácká čeká přeložení. Uzavírka potrvá do...
16.03.2018 - 07:00
Divadlo žije. Bez ohledu na okolnosti. I tak by se dalo popsat inkluzivní taneční divadlo Kafkasia, které bude mít premiéru 14. dubna 2018 v Brně. Šestice tanečníků – včetně dvou s tělesných...
15.03.2018 - 22:15
Komentáře