Reklama
reklama

KOMENTÁŘ: Situace na brněnské radnici je stále napjatá

Méně je někdy více, tímto heslem se zřejmě zapomněli řídit brněnští politici, když začali jednat o sestavení nové koalice v Brně. 

Ta stávající se rozpadla po neshodách hnutí ANO s lidovci. Z původní spolupráce čtyř stran tak může vzniknout až šestikoalice, lidovci by rádi rozšířili jednání i s další stranou, ODS. Proti této myšlence však vystupuje Strana Zelených. Pryč je prohlášení primátora Petra Vokřála z tiskové konference, že ANO nemusí být u všeho za každou cenu a nepůjde do absurdní koalice, která by jeho stranu postavila do role kašpárka. V současné situaci mu však mnoho možností nezbývá. V případě, že by se k původním spojencům Ano, Žít Brno a SZ nově přidala TOP 09, jim totiž schází jediný hlas, a tak potřebují jednat dál. KDU-ČSL, odpadlíci z původní čtyřkoalice, se však pohotově dohodli na spolupráci a hledání nových koaličních partnerů s ČSSD a jako správní přátelé bez sebe neudělají ani krok a do koalice nepůjde jedna strana bez té druhé. Další jednání tak mají zelenou.

Přestože primátor sám uvádí, že nechce politikařit, vývoj momentálního stavu naznačuje spíše opak. Až paradoxně k tomuto prohlášení totiž působí, že za současným stavem stály neshody právě hnutí ANO s lidovci. Ostatně, stejná situace tu již byla i na podzim loňského roku. Rozdílné názory na to, kdo má stát v čele městských podniků, přivedly primátora až na jednání s tehdy ještě opoziční ČSSD. Chtěl s nimi tehdy řešit možné kroky, pokud by došlo k vyhrocení situace a s lidovci se na odpolitizování městských podniků nedohodnul. Přestože na počátku krize několikrát tvrdil, jak je pro něj i celé hnutí udržení koalice podstatné, sám k ní tak vlastně zavdal důvod a spustil vlnu dohadů o tom, kdo s kým tajně a za čími zády vlastně jedná. Matěj Hollan se již v počátku brněnských problémů několikrát vyjádřil, že jeho strana nepodpoří vznik koalice, pod kterou bude podepsán bývalý primátor Onderka a že si přeje zachování postu pro Petra Vokřála. Jak by také ne, když mají, jak primátor prohlásil, s Matějem velmi korektní vztahy.

Zdá se, že jediným, kdo bude ze současné krize těžit, je hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, který si zároveň s ČSSD díky nestabilní situaci ve vedení města připisuje hlasy v blížících se krajských volbách. Podle posledních výzkumů má velkou šanci své křeslo obhájit.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Stánek na BVV Foto: Magistrát města Brna
Veletrh cestovního ruchu Go a Regiontour dnes začíná na brněnském výstavišti. Brno se představuje stánkem ve stylu prvorepublikové kavárny. Naláká tak na největší akci letošního roku – festival ke...
19.01.2018 - 07:16
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komplikace na dálnici D1 Foto: HZS JMK
Ani včera se dálnice D1 neobešla bez dlouhých kolon a nehod. Vozovka byla extrémně namrzlá a sypače soli popojížděly pomalu s kolonami, které se vytvářely v obou směrech.
18.01.2018 - 06:58
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
Komentáře