Reklama
reklama

KOMENTÁŘ: Situace na brněnské radnici je stále napjatá

Méně je někdy více, tímto heslem se zřejmě zapomněli řídit brněnští politici, když začali jednat o sestavení nové koalice v Brně. 

Ta stávající se rozpadla po neshodách hnutí ANO s lidovci. Z původní spolupráce čtyř stran tak může vzniknout až šestikoalice, lidovci by rádi rozšířili jednání i s další stranou, ODS. Proti této myšlence však vystupuje Strana Zelených. Pryč je prohlášení primátora Petra Vokřála z tiskové konference, že ANO nemusí být u všeho za každou cenu a nepůjde do absurdní koalice, která by jeho stranu postavila do role kašpárka. V současné situaci mu však mnoho možností nezbývá. V případě, že by se k původním spojencům Ano, Žít Brno a SZ nově přidala TOP 09, jim totiž schází jediný hlas, a tak potřebují jednat dál. KDU-ČSL, odpadlíci z původní čtyřkoalice, se však pohotově dohodli na spolupráci a hledání nových koaličních partnerů s ČSSD a jako správní přátelé bez sebe neudělají ani krok a do koalice nepůjde jedna strana bez té druhé. Další jednání tak mají zelenou.

Přestože primátor sám uvádí, že nechce politikařit, vývoj momentálního stavu naznačuje spíše opak. Až paradoxně k tomuto prohlášení totiž působí, že za současným stavem stály neshody právě hnutí ANO s lidovci. Ostatně, stejná situace tu již byla i na podzim loňského roku. Rozdílné názory na to, kdo má stát v čele městských podniků, přivedly primátora až na jednání s tehdy ještě opoziční ČSSD. Chtěl s nimi tehdy řešit možné kroky, pokud by došlo k vyhrocení situace a s lidovci se na odpolitizování městských podniků nedohodnul. Přestože na počátku krize několikrát tvrdil, jak je pro něj i celé hnutí udržení koalice podstatné, sám k ní tak vlastně zavdal důvod a spustil vlnu dohadů o tom, kdo s kým tajně a za čími zády vlastně jedná. Matěj Hollan se již v počátku brněnských problémů několikrát vyjádřil, že jeho strana nepodpoří vznik koalice, pod kterou bude podepsán bývalý primátor Onderka a že si přeje zachování postu pro Petra Vokřála. Jak by také ne, když mají, jak primátor prohlásil, s Matějem velmi korektní vztahy.

Zdá se, že jediným, kdo bude ze současné krize těžit, je hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, který si zároveň s ČSSD díky nestabilní situaci ve vedení města připisuje hlasy v blížících se krajských volbách. Podle posledních výzkumů má velkou šanci své křeslo obhájit.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Během druhého srpnového víkendu se město proměnilo v obří hudební scénu. Představily se desítky umělců, na které se přišlo podívat více než 16 000 diváků.
19.08.2017 - 16:04
Včera krátce po půl třetí odpoledne se u stanice Olbramkostel na železničním přejezdu střetl vlak s osobním autem.
19.08.2017 - 12:45
Největší obchodní centrum severní části Brna, Nákupní centrum Královo Pole, zná svého nového majitele. Investiční skupina CPI Radovana Vítka jej získala od britského investora do realit, skupiny...
19.08.2017 - 09:10
Dvanáctiletá dívka je pohřešovaná od úterního večera, kdy byla spatřena na zastávce Kuldova v Brně-Zábrdovicích. Policisté prověřují nemocnice i všechna známá místa.
18.08.2017 - 18:16
Tři srpnové dny, během kterých se v jihomoravské metropoli pozmění režim. Centrum i okolí ožije, noční klid vezme za své a reaguje například i Ředitelství silnic a dálnic. Do města zavítá...
18.08.2017 - 08:57
V parku na Kraví hoře čekalo dnes v noci na policistu překvapení. V nastartovaném autě seděl muž v bezvědomí. Zřejmě se pokoušel o sebevraždu.
17.08.2017 - 13:47
Komentáře