Reklama
reklama

Komentář Petra Bokůvky - Vyhnání lidí a nákladu z aut do vlaku

Kdykoliv se něco vážnějšího stane na dálnici D1 u Brna, mívá to dva důsledky: jednak se vytvoří několik kilometrů dlouhá kolona, na jejíž délce se podepisují hlavně kamiony, a za druhé se doprava, včetně těchto kamionů, přesune na Jihlavskou ulici v Bohunicích, případně i na starou silnici do Bosonoh. Podle toho, jak špatné to na dálnici je a jak dlouho trvají odklízecí práce.

Vypadá to, že poslední dobou se řidiči na dálnicích naučili „dělat místo“ hasičům a sanitkám, i když bezohledných ignorantů, kteří spěchají víc než všichni ostatní odstavným pruhem, se stále najde dost. Každopádně se ale stále častěji objevují hlasy, že za dálniční kolapsy a přetížené objízdné trasy zčásti může i poskytovatel železniční nákladní přepravy.

S kamiony je to jednoduché. Jednoduše se přistavují, snadná je i objednávka a vůbec celá organizace nezabere tolik času, a pokud firma potřebuje „přepravit kontejner“, snadno se domluví. Domluva s poskytovatelem těchto služeb je podstatně složitější, protože se všechno musí objednávat dlouho dopředu, což je často v rozporu s potřebami větších firem na oběh zboží. Vyhnat kamiony ze silnic na železnici je proto v současných podmínkách téměř neproveditelné, protože by kvůli tomu mnohé firmy nemohly fungovat, prodávat a přežít.

Ani to vyhnání lidí z aut do vlaků se nedaří. Mezi Brnem a Olomoucí jezdí příšerné, špinavé, staré a nepohodlné vagony, kterými se dopravují snad jen lidé, kteří nemohou jinak. Moderní elektrické jednotky končí v Nezamyslicích, což je sice „železniční uzel“, ale jinak obec s patnácti sty obyvateli. Jenže ke vší smůle lidí, kteří dojíždějí mezi dvěma krajskými městy, v této vesnici končí jedna trakční soustava a začíná jiná. Nabízejí se tak jen dvě možnosti, z nichž jedna je pendolino – a to dráhy používají v rámci konkurenčního boje s Radimem Jančurou a Leošem Novotným mezi Ostravou a Prahou.

Už vůbec se Českým drahám nedaří dodržovat slogan „Auta stojí, vlaky jedou“. Stačí sledovat kanál o mimořádnostech v železniční dopravě na Twitteru, aby člověk zjistil, že přibývá jak skokanů, tak výpadků zabezpečovacího zařízení nebo krádeží kabelů. A zatímco z vlaku není po vlastních nohách úniku, kolona na dálnici mezi Brnem a Prahou se dá při troše štěstí objet. Třeba přes nějakou vesnici, kde se lidé málem bojí kvůli hustému provozu přejít silnici. Na té Jihlavské u nemocnice by to pomalu chtělo semafor s tlačítkem pro chodce, ocenilo by to mimo jiné devět z deseti lékařů, kteří v té nemocnici pracují.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Sportovec kraje Adam Ondra
Lezec Adam Ondra se stal nejlepším sportovcem Jihomoravského kraje za minulý rok. Obhájil tak své loňské vítězství v této anketě. Vyhlášení se konalo v úterý 20. března 2018 v Brně.
21.03.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Nízkopodlažní vozy s klimatizací a s možností jezdit bez trolejového vedení. Dodávka nových parciálních trolejbusů přijíždí v těchto dnech do Brna. Jedná se o první vozy tohoto druhu, kterými...
20.03.2018 - 14:57
Každý si představuje ideální víkend jinak. Ten před Velikonocemi, tedy 24. a 25. března, si zájemci mohou zajít do infocentra jaderné elektrárny Dukovany, které si pro návštěvníky připravilo...
20.03.2018 - 14:00
Komentáře