Reklama
reklama

Komentář Petra Bokůvky: Volební sliby, chyby

Popelnice, hromadná doprava, vybrané sociální služby. Tak vypadá neúplný výčet věcí, které by podle některých politických stran mohly být zadarmo. Před komunálními volbami se proto strany snaží přesvědčovat voliče, že pokud zvítězí, pokusí se tento slib prosadit. Některé musí doufat, že se jim to podaří z pozice minoritního koaličního partnera, protože předvolební průzkumy jim velké šance nedávají.

Popelnice zadarmo jsou podivné lákadlo, které stojí a padá se slibem ušetření jednorázové částky, kterou musí Brňané zaplatit někdy na jaře. Jenže popelnice zadarmo být nemohou. Pětapadesát korun za měsíc na osobu je odpovídající částka za to, že někdo odveze a něco udělá se zbytky toho, co Brňan sní, umyje, vyčistí nebo jinak použije, aby mohl být Brňanem. Pokud nějaká politická strana chce dát tuto službu voličům zadarmo, v tichosti jen ubere peníze někde jinde a dříve či později se ukáže nespravedlnost tohoto systému ve vztahu k firmám nebo producentům odpadů, kteří nemají v Brně trvalé bydliště.

Ona druhá nevýhoda by se projevila i u dalšího nápadu, kterým u velkých měst obecně, nejen Brna, bývá slib bezplatné hromadné dopravy. Bylo by naivní myslet si, že by možnost jet po městě bez jízdenky vyhnala lidi z aut a centrum by se „uvolnilo“. Lidé totiž nejezdí po městě vlastním autem proto, že to je levnější než měsíční jízdenka za 550 korun. Dost možná by hromadná doprava jezdila ještě nacpanější lidmi, kteří se dnes raději dvě zastávky projdou pěšky, než aby riskovali jízdu načerno… a díky pověsti, kterou hromadná doprava má u některých skupin lidí, by se z MHD „stala ještě větší socka“ a aut s jedním řidičem by ve městě ještě přibylo.

Omezení této stoprocentní slevu na lidi s trvalým pobytem v Brně by u takové veřejné služby asi brzy někde narazilo, ať už v rámci integrovaného dopravního systému nebo v přilehlých obcích, kam zajíždí linky dopravního podniku. Co by možná prošlo snadněji, je sloučení zón 100 a 101 do jedné brněnské, aby třeba na Palackého třídě nemusela být jedna zastávka v té první zóně a následující (o 300 metrů dále) v té druhé, ale stále v témže Králově Poli.

Kdo používá auto, platí za ně poplatky a je s tím smířený. Těžko bude argumentovat, že díky tomu nezabírá místo v tramvaji a neměl by platit silniční daň. Pravidlo „jedeš, tak plať“ ve veřejné dopravě pro nijak specificky nevymezené cestující (ZTP, děti do 6 let atd.) musí platit. Každopádně stojí za pozornost, jak některé strany staví na odiv sliby snižující příjmy městských pokladen, místo aby slíbily, že přísně a důsledně vymůžou 200 000 000 (dvě stě milionů) dluhů na nájemném v obecných bytech. Strana, která by to dokázala, by mohla šalinkartu klidně zlevnit o 55 korun měsíčně, a hned by byly „popelnice zdarma“.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Komentáře