Reklama
reklama

Komentář Petra Bokůvky - Volby se blíží!

Není to tak dávno, co se mnozí sociální demokraté nechávali slyšet, že je potřeba stranu omladit a udělat z ní moderní levicovou stranu. Teď, několik týdnů před předčasnými volbami, z tohoto plánu nezůstalo vůbec nic. A to ani na jižní Moravě, kde strana do voleb vysílá své nejznámější a věkem ne až tak staré tváře. Socialisté se ani v nejmenším neomladili, protože už několik let praktikují stále tu samou negativní a ufňukanou politiku.

Stále posilují v lidech myšlenku, že za všechno vždycky může někdo jiný. V regionu, kde působí tisíce úspěšných lidí, kteří se tam, kde jsou, dostali vlastním přičiněním, prosazují názor, že vlastní přičinění lze kompenzovat lidem, kteří jej kvůli frustraci, lenosti a pasivitě nejsou schopni. Je absurdní, že mluví o asociálních vládách, a přitom to byla oranžová vláda v roce 2003, kdo snižoval důchody a zvyšoval daně – a vůbec utahoval opasky „běžným lidem“, kterým se tak ohání.

Běžný člověk je absurdní český konstrukt, kvůli kterému v nemalé části populace převládá špatná nálada. Běžný člověk není nikdo. Každý jedinec se vyznačuje něčím, co jej odlišuje od všech ostatních a díky čemu je nepostradatelný. Volit na komunální i celostátní úrovni stranu, která se ohání „staráním se o obyčejné lidi“ tím, že kompenzuje to, co by měli dělat sami, je z dlouhodobého pohledu špatně. Tím spíše, že s tímto termínem operují dospělí muži, kteří v životě pořádně nepracovali v komerčním sektoru a v podstatě celý život žijí za peníze daňových poplatníků. Nejeden přední socialista je ve straně či sněmovně (ne nutně mezi poslanci) už od studií a v životě nezažil, jaké to je, přesvědčovat zaměstnavatele o svých kvalitách. Už to, že má několik desítek funkcí a nikdo se neptá, proč je nedělá pořádně.

Socialisté kandidující na jižní Moravě to nedělají proto, že jim jde o lidi. Stejně jako naprosté většině politiků jim jde o podíl na moci, v tomto ohledu se neliší od amerických kongresmanů nebo ctihodných členů britské dolní sněmovny. Aby se k ní dostali, potřebují sliby, zatímco normální volič by správně měl politiky potřebovat co nejméně. Zeman, Špidla, Gross a Paroubek měl spoustu let, aby udělali, zrušili či napravili to, co teď kritizují na současné vládě a co existovalo i za jejich premiérování. Pohonné hmoty, potraviny, léky a další věci se zdražovaly i v době, kdy Zeman označoval novináře za hnůj, a zdražují se i teď, když Zeman dává rozhovory tomu největšímu hnoji.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře