Reklama
reklama

Komentář Petra Bokůvky - Vánoční turisté Brno minou, míří na Prahu

Do Brna v nejbližších dnech a týdnech zamíří několik stovek ruských turistů, kteří budou trávit Vánoce a oslavovat příchod nového roku v České republice. Na brněnském letišti se očekává několik charterových letů, což je příjemné oživení jinak téměř mrtvého zimního letového řádu. Problém ale je, že všichni tito turisté přesedají do navazujících autobusů směr Praha.

Evidentně není jedno, kde člověk stráví svátky a Silvestra. Zatímco mnohým Čechům vyhovuje parta na chatě v Jeseníkách a dostatečné množství alkoholu v místech, kde si nikdo nebude stěžovat na hluk a nepořádek, ruští turisté jsou ve svém živlu v hlavním městě, ostatně jako po celý rok. Brno jim v tomto ohledu pochopitelně nemá co nabídnout, alespoň zatím. Na nejdražší pražské ulici jménem Pařížská (jejíž domy v mnohém Paříž i připomínají) mohou za pár minut utratit šestimístnou částku, zatímco na nejdůležitější brněnské třídě narazí během pár minut na šest vietnamských hadráren. Ani luxusních podniků není v Brně dost.

Brněnské hotely, restaurace a kluby programy na konec roku sice nabízejí, ale zdaleka to nemůže stačit. Mnohé se soustředí na jednotlivce, kteří sami nechtějí nic vařit, podnikat či vymýšlet. Aby vůbec dokázaly obsadit pokoje k oboustranné spokojenosti, musejí cizinci ve městě mít i trvalá, celoroční lákadla. Jenže ta během zimy (a nadto vánočních prázdnin) jako by zmizela.

Brno se během Vánoc chová stylem „i lidé pracující v turistickém ruchu chtějí být o svátcích u televize“. Je to trochu pokrytecké. Lidé chtějí být o svátcích s dětmi u televize a sledovat pohádky. Jenže v tu samou chvíli nějaký technik v České (nebo jiné) televizi je v práci, aby nějaké pohádky v televizi vůbec byly. Někdo je na velíně v Temelíně a Dukovanech. A z Prahy letí na Štědrý den kolem sedmé večer několik letadel do evropských metropolí. V centru Prahy a mnohých jiných měst to na rozdíl od Brna tak mrtvé není, protože se tam více lidí baví veřejně. Tam se lidé sjíždějí, zatímco z Brna odjíždějí – a nejde zdaleka jen o studenty, kterým začínají vánoční prázdniny už 20. prosince.

Moderní město by mělo umět nabízet alternativy i lidem, kteří Vánoce z celé řady důvodů (kterých stále přibývá) moc neprožívají. Dárky si dávají průběžně, rybu nejedí a s rodinou mají blízký a harmonický vztah celý rok… anebo tyto svátky neslaví vůbec. To zcela jistě platí pro stovky návštěvníků z Ruska, kteří tyto alternativy nacházejí v Praze. Možná bychom se divili, kolik takových je i mezi Brňany, kteří by na Štědrý den večer šli normálně do akvaparku nebo kina. Vždyť i ty luxusní hotely budou mít „otevřeno“ i kvůli dvěma hostům.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dukovany Foto: Centrum news/Tomáš Varga
V letošním roce by Dukovany měly přijmout přibližně 120 pracovníků a budou dál významně investovat. Celkem hodlá ČEZ v letošním roce vynaložit v Dukovanech 1.795.000 000 korun. Kromě jiného bude...
20.02.2018 - 16:20
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news
Devadesátiletou seniorku oblečenou pouze do pyžama zahlídla kolemjdoucí žena v Černých Polích. Chtěla jí pomoct, ale zmatená důchodkyně nedokázala říct, co potřebuje.
20.02.2018 - 07:04
Novinky a trendy ze světa potravinářství přinese od 27. února do 2. března na brněnské výstaviště Mezinárodní potravinářský veletrh SALIMA. Tradičně jej doplní i další veletrhy z příbuzných oborů -...
19.02.2018 - 18:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Bary, restaurace i diskotéky. Takové brněnské podniky měli v hledáčku policisté v noci z pátku na sobotu. Kontrolovali, zda tam neodchází k prodeji alkoholu mladistvým. To, co odhalili v jednom...
19.02.2018 - 13:34
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Marnými sliby se chtěl trestu vyhnout muž, který se v sobotu brzy ráno pokoušel vloupat do sklepa v Židenicích. Upozornil na sebe kvůli dřevěné tyči s kterou popocházel a tím na sebe upoutal...
19.02.2018 - 07:45
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Komentáře