Reklama
reklama

Komentář Petra Bokůvky - Vánoční turisté Brno minou, míří na Prahu

Do Brna v nejbližších dnech a týdnech zamíří několik stovek ruských turistů, kteří budou trávit Vánoce a oslavovat příchod nového roku v České republice. Na brněnském letišti se očekává několik charterových letů, což je příjemné oživení jinak téměř mrtvého zimního letového řádu. Problém ale je, že všichni tito turisté přesedají do navazujících autobusů směr Praha.

Evidentně není jedno, kde člověk stráví svátky a Silvestra. Zatímco mnohým Čechům vyhovuje parta na chatě v Jeseníkách a dostatečné množství alkoholu v místech, kde si nikdo nebude stěžovat na hluk a nepořádek, ruští turisté jsou ve svém živlu v hlavním městě, ostatně jako po celý rok. Brno jim v tomto ohledu pochopitelně nemá co nabídnout, alespoň zatím. Na nejdražší pražské ulici jménem Pařížská (jejíž domy v mnohém Paříž i připomínají) mohou za pár minut utratit šestimístnou částku, zatímco na nejdůležitější brněnské třídě narazí během pár minut na šest vietnamských hadráren. Ani luxusních podniků není v Brně dost.

Brněnské hotely, restaurace a kluby programy na konec roku sice nabízejí, ale zdaleka to nemůže stačit. Mnohé se soustředí na jednotlivce, kteří sami nechtějí nic vařit, podnikat či vymýšlet. Aby vůbec dokázaly obsadit pokoje k oboustranné spokojenosti, musejí cizinci ve městě mít i trvalá, celoroční lákadla. Jenže ta během zimy (a nadto vánočních prázdnin) jako by zmizela.

Brno se během Vánoc chová stylem „i lidé pracující v turistickém ruchu chtějí být o svátcích u televize“. Je to trochu pokrytecké. Lidé chtějí být o svátcích s dětmi u televize a sledovat pohádky. Jenže v tu samou chvíli nějaký technik v České (nebo jiné) televizi je v práci, aby nějaké pohádky v televizi vůbec byly. Někdo je na velíně v Temelíně a Dukovanech. A z Prahy letí na Štědrý den kolem sedmé večer několik letadel do evropských metropolí. V centru Prahy a mnohých jiných měst to na rozdíl od Brna tak mrtvé není, protože se tam více lidí baví veřejně. Tam se lidé sjíždějí, zatímco z Brna odjíždějí – a nejde zdaleka jen o studenty, kterým začínají vánoční prázdniny už 20. prosince.

Moderní město by mělo umět nabízet alternativy i lidem, kteří Vánoce z celé řady důvodů (kterých stále přibývá) moc neprožívají. Dárky si dávají průběžně, rybu nejedí a s rodinou mají blízký a harmonický vztah celý rok… anebo tyto svátky neslaví vůbec. To zcela jistě platí pro stovky návštěvníků z Ruska, kteří tyto alternativy nacházejí v Praze. Možná bychom se divili, kolik takových je i mezi Brňany, kteří by na Štědrý den večer šli normálně do akvaparku nebo kina. Vždyť i ty luxusní hotely budou mít „otevřeno“ i kvůli dvěma hostům.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Komentáře