Reklama
reklama

Komentář Petra Bokůvky - Školky jako systémový nedostatek

Když se začalo opravdu hlasitě hovořit o tom, že ve větších městech České republiky je tragický nedostatek míst v mateřských školkách, jistá příbuzná autora tohoto textu ještě nebyla na světě. Dotyčná dnes chodí do první třídy a se školkami to není o moc lepší.

Na mnoha místech sice přibývají místa, ovšem někde se to děje docela provizorně. Buď se přestavuje část základní školy, nebo se staví kontejnerové školky. I za ty jsou ale rodiče vděční.

Člověk se ani nemusí moc dívat kolem sebe, aby si všiml, že přibývá soukromých školek. Ty sice fungují na komerční bázi, ovšem jejich provozovatelé jako by měli mnohem menší problém najít vhodné prostory (těmto školičkám stačí i dvě větší místnosti a povinné hygienické zázemí), sehnat peníze a všechno vybudovat v rekordním čase. Na místě, kde dnes funguje jedna taková soukromá školka ve Starém Lískovci, klidně mohla fungovat jedna nekomerční. A třeba by se tomu ani nemuselo říkat „školka“. Nikde není psáno, že zařízení na hlídání dětí během dne musí mít ředitelku, svačinářku a několik dalších zaměstnanců. Když může město provozovat Ponávku a říkat tomu bazén (kde stačí dvě pomalu se pohybující důchodkyně vedle sebe a už je nepoužitelný pro ostatní platící návštěvníky), mohlo by tomu třeba začít říkat „dětské kouty“.

Ještě více si tento evidentně systémový nedostatek člověk uvědomí, když vidí budování nových areálů, kam se stěhují úředníci z několika původních budov, aby to „lidé“ neměli tak komplikované. Jenže úřední hodiny obvykle zůstanou stejné. Například takový úřad práce by paradoxně měl sídlit v něčem hodně ošklivém a nehostinném, aby co nejvíce klientů mělo motivaci přestat tam co nejdříve chodit a vzít první nabídku. Rozum zůstává stát i nad velkoryse pojatým prostředím plným oceli, skla a betonu, ve kterém pracují soudci či státní zástupci, a to nejen v Brně. Takže je určitě legitimní otázka, proč pár kroků od justičního areálu, kde nedávno vznikla nová budova úřadu práce, nevyrostla stejně velká pětipatrová školka třeba pro dva tisíce dětí. Peníze by podle všeho šly ze stejné kasičky (ministerstva práce a sociálních věcí) a stát by tím udělal velkou službu pracujícím rodičům, kteří chtějí a musí zpět do práce. Při vší úctě, nezaměstnaní asi neřeší a neměli by řešit prostředí, kde jim někdo hledá práci. Na druhou stranu aspoň nějakou školku potřebuje nejen dítě, ale i rodič, aby na tom úřadě práce sám neskončil a pak se tam musel během stání ve frontě dívat, jak to tam mají hezké.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Krajský úřad Foto: Centrum news
Celkem 437 žádostí o „kotlíkové dotace“ za 44,893 milionu korun schválila krajská rada na svém jednání v pondělí 22. ledna 2018. Šlo o první schválené žádosti podaných v první krajské výzvě...
23.01.2018 - 07:29
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Komentáře